Riziko má zelenú
Piatková obchodná seansa priniesla opäť extrémny nárast volatility (rizika) na finančné trhy. Dôvodom bolo niekoľko faktorov, ktoré v sumáre pôsobili proti zelenej bankovke. Medzi kľúčové faktory piatkového pohybu patrili:
1. Negatívne výsledky amerického trhu práce v podobe tvorby pracovných miest za novembrové obdobie mimo agrárneho sektora (Nonfarm Payrolls). Počet nových pracovných miest na úrovni 39 tis. výrazne zaostal za trhovými očakávaniami (150 tis.). Tieto výsledky tak znegovali komentáre predstaviteľov FEDu (Plosser, Bullard) o možnosti nevyužitia celého potenciálu druhého kola kvantitatívneho uvoľňovania menovej politiky (600 mld. USD v nových nákupoch a 250-300 mld. USD tzv. POMO operácie z reinvestovania exspirovaných nakúpených USD aktív).
2. Rast komodít (zlato, ropa), ktoré tlačili USD do silných strát. Negatívne dáta americkej ekonomiky spomínané v bode jedna sú jasným signálom a potvrdením využitia celého objemu nákupu finančných aktív FEDom v druhom kole kvantitatívneho uvoľňovania. Najväčšie prekvapenie v tejto problematike však prinieslo až piatkové večerné zatváranie trhov (Bernanke).
3. POMO operácie FEDu v objeme 6,81 mld. USD, ktorými FED vracia na trh finančné prostriedky z exspirovaných finančných aktív nakúpených v prvom kole kvantitatívneho uvoľňovania menovej politiky. Nákup FEDu bol primárne cielený na 3-ročné USD dlhopisy.
Tlačenie USD bez konca
Práve tieto faktory stáli za piatkovým návratom EURUSD nad bariéru 1,34. K maximám na úrovni 1,3440/60 ich však posunuli komentáre prezidenta FEDu B. Bernankeho. Prezident FEDu potvrdil, že bez zákroku FEDu a nákupu USD aktív by americká nezamestnanosť bola na úrovni 25%. US ekonomika podľa jeho slov samostatne nedokáže generovať udržateľný ekonomický rast, pričom pre zastabilizovanie americkej nezamestnanosti potrebujeme 2,5%-ný ekonomický rast. Bernanke zároveň naznačil, že v prípade potreby je FED pripravený pristúpiť k ďalšiemu nákupu finančných aktív z trhu. Takže po skončení aktuálneho nákupu aktív v júni 2011 je potenciál zavedenia tretieho kola kvantitatívneho uvoľňovania menovej politiky. Stále tak pri týchto komentároch od prezidenta FEDu nás napadne komentár analytikov JP Morgan z leta 2010 „pred rokmi sme si nevedeli predstaviť bilanciu FEDu na úrovni 1 bil. USD, aktuálne je na 2,3 bil. USD (pozn. leto 2010), prečo by sme si ju teda nemohli predstaviť na úrovni 10 bil. USD“. Možno kruté slová, ale s výrazným podielom pravdy, ak by totiž FED po júni 2010 pristúpil k tretiemu kolu nákupu finančných aktív, tak bilancia FEDu by už prekročila 4 bil. USD.
Vianočné balíčky
Dnešný fundamentálny kalendár po extrémne silnom konci minulého týždňa (ECB, US trh práce) prináša iba investorský prieskum z EU v podobe Sentix indexu s minimálnym dopadom na trhy. Čo však trhy bude zaujímať, je určite schôdzka čelných predstaviteľov Eurozóny v Bruseli za účelom navŕšenie finančných prostriedkov v záchrannej sieti Eurozóny (aktuálne EFSF tzv. euroval 440 mld. USD, EFSM 60 mld. EUR, MMF 250 mld. EURo). Po tom ako v stredu minulého týždňa prenikli na verejnosť informácie, že USA cez podiel MMF by sa mohli angažovať v záchrannej sieti Eurozóny, tak aktuálne sama EU sa snaží navŕšiť objem finančných prostriedkov. Dôvodom je obava, že v krátkom čase by mohli o finančné zdroje požiadať ďalšie krajiny Eurozóny (Portugalsko, Španielsko) a nemuselo by byť dostatok prostriedkov na ich záchranu. V nemeckých denníkoch sa objavujú nepotvrdené informácie, že už do Vianoc by mohlo požiadať o pomoc Portugalsko. Práve tieto obavy a rokovania členov EU v Bruseli by mohli dnes tlačiť na korekciu posledných ziskov EURUSD. Stále totiž platí, že oslabovania USD pod tlakom tlačenia likvidity zo strany FEDu zabráni iba ďalší fiškálny požiar z Eurozóny. Navršovanie fiškálnych prostriedkov v záchrannej sieti Eurozóny bude jasným potvrdením rozdávania vianočných balíčkov v podobe požiadania Portugalska o finančnú pomoc.
Technické okienko
Technický výhľad na EURUSD od začiatku decembra naznačuje pozitívny rast nad úrovňou 1,3230/10, potenciál je nasmerovaný k maximám na 1,3380/1,34. Komentár z Bruselu o prípadnom navŕšení eurovalu by mali pôsobiť negatívne s potenciálnym prielomom 1,33/1,3280 k minimám na 1,3230/10. Ticho z Bruselu pripomenie komentár prezidenta FEDU Bernankeho, čo by otváralo potenciál spätne nahor.
Autor: Valér Demjan | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7379 | 18.07 % |