EURu sa kráti čas
Po tom ako francúzska a nemecká strana počas tohto týždňa jasne potvrdila svoj záujem o podporu EURa sa zdalo, že spoločná európska mena má silný základ realita však môže byť úplne odlišná.
Mayský kalendár sa mýli
Čoraz častejšie sa totiž na finančných trhoch objavuje otázka čo bude s EURom v blízkej budúcnosti. Jedno je isté EURo dostalo poslednú šancu s presným časovým horizontom – 30.júna 2013 (nie 21.decembra 2012 ako predpokladá Mayský kalendár). Po tejto časovej perióde zanikne aktuálny formát záchrannej siete Eurozóny v podobe projektu ESFS (euroval – garancie v objeme 440 mld. EURo). Euroval bude garantovať emitované dlhopisy po tomto termíne, ale nebude poskytovať finančné zdroje rizikovým ekonomikám, bez podielu veriteľov na záchrane (haircut – zrážka z pohľadávok). Nemecká strana na člene s premiérkou Merkelovou sa jasne vyjadrila, že veritelia budú musieť na seba prijať väčšiu zodpovednosť a znášať náklady na záchranu štátov. Je len „iróniou“ osudu, že v čase kedy je najviac v rizikových ekonomikách krajín PIIGS (Portugalsko, Írsko, Taliansko, Grécko a Španielsko) namočený bankový sektor Nemecka, UK a Francúzska, sa žiaden haircut nebude robiť. Ale hodnotiť záujmy týchto krajín a vytvorenie časového horizontu eurovalu nie je náplňou tohto komentár, poďme teda k meritu dnešnej témy...a tou je budúcnosť existencie samotnej spoločnej EURomeny.
Štiepenie EURa
Po dlhšom tichu sa totiž opäť z nemeckej strany vynárajú možnosti štiepenia EURa na dve časti "good EURo" a "bad EURo". Čiže silné EURo pre vyvolených a teda kľúčové ekonomiky EU a „plebs“ pre ostatných. Tento projekt sa prvýkrát začal objavovať po kolapse Lehman Brothers, kedy EURo strácalo pôdu pod nohami a hrozba kolapsu viacerých európskych bánk predstavovalo systémové riziko pre Eurozónu. Aktuálna fiškálna hrozba Eurozóny naštartované gréckym kolapsom prinútilo Nemecko opätovne vytiahnuť myšlienku „štiepenia“ EURa na povrch. Rizikové krajiny Eurozóny (PIIGS) nemôžu vnútorne a ani externe devalvovať, čo sa prejavuje prehlbovaním problémov v týchto ekonomikách s jednotným EURom. "Bad EURo" by aktuálne výrazne pomohlo napr. Grécku, Írsku a Španielsku teda ekonomikám s vysokou nezamestnanosťou a rizikovým výhľadom ekonomického rastu v dôsledku stále relatívne silného EURa.
Kto bude katom EURa?
Práve rizikové krajiny PIIGS budú čoraz silnejším závažím pre rezistentnejšie ekonomiky Eurozóny a môžu sa stať tak katom samotného EURa. Očakávať teda, že krajiny s vysokým dlhmi a prísnymi fiškálnymi škrtmi budú schopné sa postaviť na nohy je asi nereálne (viď príklad Grécka, ktoré už po prvých tranžiach od EU a MMF požiadalo o predĺženie splatnosti a reštrukturalizáciu úveru minimálne do roku 2021 a čo potom?). Preto je otázka nového nemeckého EURa "good EURO" veľmi atraktívna a môže byť riešením aktuálnych fiškálnych a ekonomických problémov Eurozóny. Nemecko by si ponechalo iba silné a zdravé ekonomiky v spoločenstve (Holandsko, Francúzsko, severské ekonomiky, resp. UK), ktoré by sa zaviazali dodržiavať tvrdé podmienky „Paktu stability“. Ak sa potvrdia tiché šumy o štiepení EURo má ešte výrazný potenciál poklesu. Dokonca sa objavujú informácie, že v niektorých ekonomikách kvôli týmto kacírskym informáciám zasadali i banková rada národných centrálnych bánk, ale ako sa hovorí „bez vetra sa ani lístok nepohne“.
Realita alebo sen?
Zatiaľ je projekt štiepenia politicky nepriechodný pre slabšie ekonomiky, ak však potreba výrazných fiškálnych škrtov v krajinách PIIGS bude tlmiť ekonomickú obnovu tak s rastom sociálnej nerovnováhy to bude jediné riešenie. Práve možnosť devalvácie by výrazne pomohla rizikovým ekonomikám, podľa štúdie ING by devalvácia pri Írsku, Portugalsku, Španielku mohla dosiahnuť až hranicu 50%, Taliansku 25% (pozri komentár „Armagedon eurozóny“). Ak tak o túto možnosť budú „žobrať“ samotné ekonomiky neočakávame, že Nemecko neprijme túto hodenú rukavicu. Technicky si to však v súčasnosti nevieme racionálne predstaviť, ale súčasná doba je plná zvratov a prekvapení. Ešte nedávno tu bol investičný cisár „Lehman Brothers“ a teraz je súčasťou minulosti, írska ekonomika bola ekonomickým zázrakom....
Autor: Valér Demjan | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7379 | 18.07 % |