„NNN“ vládne trhu
Aj keď sa zdalo v závere US stintu, že na trhy by mohla prísť úľava, bol to len optický klam. "NNN" stále vládlo trhu. Teda Nervozita, Neistota a všadeprítomné Napätie. Jednoducho trhy si uvedomujú, že dlhovú krízu v Európe nemožno riešiť donekonečna ďalším dlhom a telenovelovou záchranou. Rovnako si uvedomujú, že kroky čínskych autorít na boj proti inflácii nie sú dostatočné a budú musieť byť prijaté ďalšie opatrenia naj jej skrotenie. Tieto dve skutočnosti vyvolávajú pokračovanie "risk off" prístupu a výpredaj všetkého rizikového. Dolár aj keď si v noci zisky neprehĺbil sa stále tak udržuje na silných úrovniach, rovnako ako švajčiarsky frank ako synonymá bezpečia. Ďalšie „N“, ktoré vládne trhom v takomto prostredí je aj „N“ ako Nenávisť voči euru.
Je zbytočné znova podrobnejšie rozprávať znova o rozličných celosvetových problémoch, ktoré sme načrtli v úvode a rôznych predchádzajúcich komentároch sme sa tomu venovali. Trh, zdá sa, „zlomil nad nimi palicu“ a definitívne stratil dôveru a nádej v to, že lídri a kormidelníci svetových ekonomík si s nimi, bez väčších negatívnych dopadov na ekonomiku, dokážu podariť. Jednoducho sme už za týmto inflexným bodom. Pozrime sa tak na technické signály „risk off“ na EURUSD, ktorý otvára priestor pre ďalšie prepady, aj keď sa zdá, že cena je už „prekliate“ nízko a prepadla sa prirýchlo.
Graf č.1:
Na mesačnom grafe vidíme silný obratový signál podobne ako v decembri 2009, čo otvára priestor pre pád o viac ako 20 figúr.
Graf č. 2:
Kurz EURUSD sa prepadol pod 55-týždňový kĺzavý priemer. Naposledy, keď sa niečo takéto stalo (august 2008 a január 2010) videli sme prepad o minimálne 15%. Ak sa história bude opakovať, možno tak očakávať ďalší strmý eurový pád až kdesi k levelom 1,15.
Graf č. 3:
Pri pohľade na opčný trh a jeho náladu vidíme stále viac preferenciu put opcií ako stávok na pokles ceny EURUSD a zároveň ako ochranu pred prepadom. 25 Delta RR opčné štruktúry so splatnosťou 3 mesiace ukazujú stále väčšie nakláňanie sa na „južnú stranu“ kde ceny putov prudko rastú voči cenám call opcií.
Graf č. 4:
Pri pohľade na krátky koniec výnosových kriviek vidíme pokles 3M Euriboru, a praskanie bubliny očakávaní sprísňovania menovej politiky ECB v 1Q 2011 (očakávame, že ECB nebude sadzby zdvíhať minimálne do konca roka 2011) pod tlakom spomaľovania rastu eurozóny a hlavne pod tlakom dlhových problémov. Zároveň však vidíme, že dolárový 3M Libor má skôr tendenciu rásť v čase „risk off“, kde rastie dopyt po dolárovej hotovosti. Už teraz sa začína hovoriť o tom, že v budúcom roku môže mať celý finančný svet vážne problémy s refinancovaním sa v dolároch. Celkovo tak očakávame ďalší pád 3M Euriboru, a minimálne stabilné (ak nie rastové) tendencie na 3M Libore USD. Úrokový diferenciál (v bielom na grafe) v prospech eura tak bude mať tak tendenciu klesať a s ním bude klesať aj atraktivita Eura (zelená na grafe).
Graf č. 5:
Na dlhodobom grafe zároveň vidíme prepad pod kľúčové kĺzavé priemer (50,100,200-dňový). Mŕtve prekríženie (prepad 20-dńového pod 50-dňový) a zároveň narušenie dlhodobého rastového trendu zo začiatku leta. Znova to tak poukazuje na možnosť ďalšieho hlbokého prepadu na EURUSD smerom k 1,30 ako prvému silnejšiemu supportu a možným predĺžením k 1,2600/50 (júlové a augustové minimá). Rezistencia na 1,3130( 200-dňový kĺzavý priemer). Existuje síce možnosť krátkodobého zdolania tejto úrovne, no rast by mohol byť medvedmi rýchlo zabíjaný. "Sell the rally" mantra by tak mala byť heslom trhu.
Autor: Stanislav Panis | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7379 | 18.07 % |