Euro je viac bité ako chleba sýte
Skepsa na devízovom trhu pokračovala počas noci a rozširovala sa. To tak vyvolávalo ďalšie zatváranie carry obchodov a útek do bezpečia. Profitoval z toho japonský jen (nie však japonská ekonomika), ktorý sa voči doláru dostal opäť raz na nové 15-ročné minimá (pod 83,40). Rovnako historicky rekordne nízke úrovne sme videli aj na EURCHF (1,2812). Dolár síce cez noc agregátne nedokázal posilniť, ale svoje relatívne silné pozície si stále udržiava. Averzia voči riziku kraľuje na trhu a jedine komoditné meny nestrácali cez noc na sile po tom ako ich pri "živote" udržiavali pokusy o odraz ropy a vysoké ceny zlata či striebra (čo je samo o sebe prejavom rastu dopytu po bezpečí). Euro bolo tak v rastúcej nervozite trhu stále viac bité ako chleba sýte a voči doláru sa prepadlo až pod level 1,27. Kapitál utekal najmä z juhu Európy, keď rozdiel medzi úročením nemeckých a gréckych dlhopisov takmer dosiahol májové maximá, a investori opúšťali "ostrov sv. Patrika"- Írsko, kde rozdiel medzi výnosmi jeho dlhopisov voči nemeckým dosiahol pri splatnosti 10 rokov absolútne nové maximá.
Dôvody takéhoto postavenia eura boli nasledovné:
1. Jednak sa obchodníci obávajú o budúcnosť svetovej ekonomiky. Po spomaľovaní v USA vidíme aj prvé znaky spomaľovania rastu v eurozóne (slabé dáta nemeckých priemyselných objednávok z včera, prepad importov a exportov Nemecka dnes ráno a riziko slabších dát nemeckej priemyselnej produkcie dnes o 12:00). Navyše séria centrálnych bankárov z ECB jasne vyjadrila obavy týmto smerom (čo ich viedlo aj k ponechaniu mimoriadnych opatrení v platnosti minimálne do konca roka). Spomaľujúca nemecká ekonomika tak znova returnuje pozornosť trhov z US problémov na európske, čo vytvára negatívny sentiment voči euro.
2. Pretrvávajúce pochybnosti o zdraví európskeho bankového sektora spôsobujú, že sa dávajú ruky preč od eura. Tieto pochybnosti by sa navyše s ďalším spomaľovaním rastu a poklesom dôvery v obnovu Európy mohli ešte viac rozširovať.
3. Začalo sa špekulovať o znížení ratingu Španielska zo strany Moodys. Už 30. júna umiestnila agentúra Moodys španielsky rating na možnú revíziu s tým, že do 3 mesiacov by sa mala vyjadriť. Trhy tak začínajú napínavo očakávať aký ortieľ vynesie agentúra. Ak vychádzame z toho, že oproti Standard/Poors a Fitch má Moodys o niekoľko stupňov vyšší ratig (stále AAA!), možno očakávať jeho zníženie. Moodys tradične reaguje ako najväčší oneskorenec, keď pre pár mesiacmi sme videli, že Grécko malo u tejto agentúry o viac ako 6 stupňov vyšší rating ako u zvyšných dvoch.
4. Grécko stále neposkytlo informácie o swapových operáciách, ktorými krajina skrývala svoje dlhy. Tieto kontrakty sa dostali do pozornosti vo februári. Táto správa by dnes mohla opäť zvýšiť averziu voči riziku.
"Milión a jeden" dôvodov na predaj eura
Dôvody pre zastavenie výpredaja eura tak z večera do rána nepominuli, ale naopak prehĺbili sa. Navyše tie ktoré sme uviedli v dnešnej analýze (a aj tie zo včerajšej) rozhodne nie sú všetky. Tých je obrazne povedané „milión a jeden“ (pre predaj dolára ich je „len“ milión, takže teraz je pod tlakom euro). Nebudem tu opäť rozoberať veľké fiškálne problémy eurozóny, vysoké zadlženie štátov, nesystémový euroval, vysoká regulácia v eurozóne, ktorá bude spomaľovať rast, nesprávne keynesiánske riešenia problémov (ktoré vlastne nie sú riešeniami), ktoré ešte viac krivia trhy a ekonomiku, čo v konečnom dôsledku bude viesť k ešte väčšej kríze ako tu máme dnes.
Intradenný výhľad
Preto ponechávame náš skeptický medvedí pohľad na jednotnú menu v platnosti, aj keď existuje riziko krátkodobého technického odrazu za predpokladu, že sa nepodarí silný a jasný prielom rastového kanála letnej rely (biela), ktorého support leží okolo 1,2695/1,2705 (časom sa však bude posúvať nahor), čo je pre medvedí tábor výhoda. Navyše z technického hľadiska sa cena odráža od vrchnej línie užšieho medvedieho kanála (červená) a celkovo sa nachádza v širokom klesajúcom pásme (zelená). Prvým medvedím cieľom by mohol byť 100-dňový kĺzavý priemer na 1,2671 a následne potom možno očakávať pád k 1,2580/1,2600. Zdolanie aj týchto levelov bude znamenať vstup do výsostne medvedieho územia a vykrvácanie býkov. Prípadné krátkodobé odrazy (v prípade pokusov akciových trhov o rast, alebo lepších nemeckých dátach priemyselnej produkcie o 12:00) by mohli byť vypredávané najneskôr na 1,2750/75. Ich zdolanie otvára cestu k 1,2800/20. Zatiaľ má tak dolár prevahu, jedine silné tlačenie peňazí zo strany FEDu by to mohlo narušiť.
Autor: Stanislav Panis | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7379 | 18.07 % |