Saxo Bank očakáva v tomto roku mierny rast globálnej ekonomiky, ktorý by sa mal zvýšiť z vlaňajších 3,2 percent na 3,4 percenta. Eurozóna aj tento rok zostane v recesii, keď jej ekonomická aktivita klesne o 0,3 percenta.
V rozvinutých krajinách bude aj naďalej prevládať prostredie nízkeho rastu. Vlani zaznamenali rozvinuté krajiny rast len o 1,3 percenta a eurozóna spadla do recesie. Zmena k lepšiemu sa tento rok neočakáva vzhľadom k tomu, že hneď niekoľko krajín sa snaží o rozpočtovú konsolidáciu. Ide najmä o periférne krajiny eurozóny, ale aj o USA. Porovnanie hlavných krajín eurozóny, Veľkej Británie a USA ukazuje, že sa Spojené štáty umiestnili v redukcii verejných výdavkov na 3. mieste, hneď za Španielskom a Talianskom. Veľká Británia nasledovaná Francúzskom a Nemeckom oproti tomu verejné výdavky navýšila.
V USA čakáme v roku 2014 rast o 3 percentá
Verejné výdavky v USA poklesli o 1,8 percent. Napriek tomu po minuloročnom raste o 2,1 percent očakávame v roku 2013 rast vo výške dvoch percent a v roku 2014 dokonca o 3 percentá. Minulý mesiac totiž pribudlo 183 tisíc pracovných miest a pozíciu amerických domácností tiež posilňuje zlepšujúci sa trh s nehnuteľnosťami. Ceny nehnuteľností konečne začínajú prekonávať výšku hypoték, ktorú ich majitelia majú v bankách. HDP napomôžu tiež investície do bývania.
Ekonomická aktivita v eurozóne klesne podľa nášho odhadu o 0,3 percenta. Nezamestnanosť bude celý rok rásť a bude v priemere vyššia ako 12 percent. Výsledné spomalenie ekonomiky povedie k nízkej inflácii. Ekonomiky Talianska i Španielska zostanú slabé, ale najviac sa bojíme o francúzske hospodárstvo. Francúzska vláda totiž nie je schopná zavádzať reformy. Absencia liečby spôsobuje riziko, že druhá najväčšia ekonomika eurozóny uviazne v prostredí slabého rastu na dobu niekoľko rokov.
Rozvíjajúce sa ekonomiky naberajú na rýchlosti
Rast rozvíjajúcich ekonomík zostáva robustný vďaka zodpovednej politike ako v oblasti rozpočtovej, tak aj menovej. Aj keď fiškálna konsolidácia naďalej dopadá na spotrebu domácností a dovoz, jej vplyv by sa mal znížiť, čo pomôže rastu v rozvíjajúcich sa ekonomikách. Napriek tomu aj naďalej očakávame rast pod úrovňou rokov 2010 a 2011. Domáca podpora rastu bude v množstve rozvíjajúcich sa ekonomík podľa nášho názoru nízka.
Rast čínskej ekonomiky sa vráti nad 8 percent. Rast objemu úverov zostáva na vysokých 15 percentách a financovanie zostáva relatívne uvoľnené, čím je zaistené, že domáci dopyt bude aj naďalej v nasledujúcich kvartáloch podporovať hospodárstvo. Pomerne opatrná rozpočtová politika navyše naznačuje, že vláda má priestor k stimulácii rastu prostredníctvom verejných výdavkov. Pri pohľade ďalej dopredu ale uvidíme, že situácia zase taká ružová nie je a prechod z exportne a investične zameranej ekonomiky na ekonomiku hnanú spotrebou domácností nebude ľahký a dá sa očakávať opakovaný pokles rastu.
Autor: Mads Koefoed | Macro Strategist | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7196 | 20.34 % |