Pokles rizika
Včerajší vývoj na finančných trhoch priniesol mierny pokles rizika v spojitosti s navŕšením sadzieb Bank of Canada (predpokladá tak mierne pozitívnejší výhľad kanadskej ekonomiky), komentármi Európskeho inštitútu pre dohľad nad bankovým sektorom (potvrdil dôveryhodnosť výsledkov záťažových testov EU bankového sektora), prieskumov NIESR o výhľade ostrovnej ekonomiky pre 3Q (naznačuje pokračovanie silného odrazu).
Osamotený samuraj
Práve tieto udalosti stáli za korekciou strát na EURUSD, GBPUSD a odrazu carry trades párov USDJPY, EURCHF. Dôvodom boli i nepotvrdené informácie o možnej intervencii Bank of Japan (BoJ) na finančnom trhu v neprospech JPY. Intervencie sme sa nedočkali, teda z japonskej strana o to účinnejšie sa na trhu objavovala Brazílska centrálna banka, ktorá nakupovala USD počas dňa niekoľkokrát na spotovom trhu. Bank of Japan sa iba „nemo“ prizerá ako trh posúva hranicu 15-ročných miním USDJPY (aktuálne 83,35/30) k bariére 80,00, čo predstavuje vstupnú bránu k historickým minimám na 79,75. Pred dvoma týždňami sa konal seminár FEDu o menovej politike, kde japonský guvernér Bank of Japan Shirakawa hľadal podporu pre globálnu intervenciu v neprospech JPY. Jeho neočakávaný skorší odlet a nasledujúce mimoriadne zasadnutie Bank of Japan (prenieslo naliatie ďalších 10 bil. JPY na medzibankový trh) jasne potvrdzuje odmietnutie. Bank of Japan ostala ako „sám vojak v poli“, pričom trhy si túto situáciu vychutnávajú. BoJ nemá kam cúvať (sadzby má na úrovni 0,1% a enormné množstvo likvidity v podobe JPY na trhu už veľa možností nedáva) a hlavne skúsenosti Swiss National Bank s tohtoročnou snahou o intervenciu v neprospech CHF ukazujú výstražný prst. Snahy o oslabenie CHF sa v konečnom dôsledku obrátili proti SNB a z CHF je aktuálne najvýhodnejšia mena pre špekulácie pri operáciách s likviditou (CHF má najnižšie medzibankové sadzby). Výsledkom prípadnej intervencie BoJ a tlačenia JPY na trh môže byť pri prípadnom náraste rizikovej averzie na finančných trhoch ešte extrémnejší apreciačný pohyb JPY (skúsenosti SNB s CHF počas aktuálneho roka, EURCHF počas včerajšieho dňa posunulo historické minimá až k 1,2770/60). A práve pohyby EURCHF a USDJPY by mali byť kľúčom pre stanovenie výhľadu pre najbližšie dni pre ostatné menové páry, cez krížový prepočet. Stále totiž platí, že riziko určuje smer toku likvidity a vplýva na pohyb FX trhu. Rast rizika nakupuje USD, CHF, JPY a pokles ich vypredáva.
Fundamentálne okienko
Dnešný fundamentálny kalendár prináša o 13:00 zasadnutie Bank of England (BoE) o ponechaní úrokovej sadzby na úrovni historických miním (0,5%) a objemu pre nákup aktív z finančného trhu na úrovni 200 mld. GBP. Ponechanie aktuálnych nástrojov menovej politiky BoE bez zmeny bude znamenať „no comment“ spoza dverí menového výboru BoE. Posledné pozitívnejšie výhľady pre UK ekonomiku a neustále a rastúce inflačné tlaky budú tlmiť potenciál pre ďalšie kolo uvoľňovania menovej politiky BoE cez nákup GBP vládnych dlhopisov. Druhou kľúčovou udalosťou dnešného dňa je výsledok deficitu obchodnej bilancie USA za júlové obdobie, kde sa predpokladá mierny pokles, čo je výsledkom spomaľovania obnovy US ekonomiky.
Technické okienko
Práve snaha EURCHF a USDJPY o odraz od silných suportných bariér môže podporiť potenciál udržania kľúčovej suportnej bariéry na EURUSD 1,2680/70 (ťahaná rastová trendová línia od augustových miním), pretože jej prípadný prielom púšťa pár k minimám na 1,2620/1,2580, čo je už potvrdením prípadného záujmu o 1,25. Napriek prípadnej konsolidácii páru počas dnešného dňa je na trhu dlhodobo cítiť snahu o rast rizikovej averzie a tlaky na výpredaj EURCHF a USDJPY, čo bude negatívne vplývať i na EURUSD (rezistencia kľúčová pre dnešný deň leží na úrovni 1,2740/60). Až jej prielomom smerujme k maximám na 1,2800/20.
Autor: Valér Demjan | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7379 | 18.07 % |