Japonská intervencia alebo ninja útočí

Po dlhých 6. rokoch sme sa dnes opäť dočkali BoJ v akcií. Ninja musel spraviť to, čo sa od neho očakávalo – intervenovať na devízovom trhu, aby oslabil domácu menu. Však japonský jen od začiatku krízy získal voči doláru 46%, voči euru 50% a voči libre až 70%. Japonský jen sa v posledných dňoch začal obchodovať až nebezpečne blízo historického minima USDJPY na úrovni 79,75 dosiahnutého v roku 1995.

Pod taktovkou nového premiéra Kana vstúpila na trh Bank of Japan a nakúpila doláre za 200-300 mld. japonských jenov, čím dokázala pohnúť trhom vyššie o 3%. USD/JPY tak poskočil o 250 bodov z úrovne 83,00 na 85,50, keď počas rána dosiahol voči doláru nové 15-ročné minimá na 82,85. Čoskoro po vykonaní intervencie minister financií Noda potvrdil intervenciu a naznačil, že Japonsko v nej konalo samé, tak ako pri poslednej intervencií v roku 2004. Bude táto intervencia stačiť na zmenu trendu?

Fundamentálne pre a proti

Pre slabší jen hovorí parita kúpnej sily. Pod ňou si môžeme predstaviť kôš, ktorý sa dá kúpiť za súčasnú hodnotu, čiže $1 alebo 85 jenov. Za 85 jenov toho v Japonsku kúpime až o 20% viac ako za $1 v USA. Z tohto dôvodu je jen nadhodnotený o 20% a mal by sa tak obchodovať kolo úrovne 95. Avšak parita kúpnej sily sa často nachádza úplne mimo reálneho kurzu, keďže na ten vplývajú silnejšie dôvody.

Dôvodom na ďalšie posilňovanie jenu je pokračujúce kvantitatívne uvoľňovanie v USA, čo americké výnosy na dlhopisoch stlačilo stále nižšie. Takto sa dokonca aj japonský jen stáva atraktívnejší ako americký dolár. Predpoklad ďalšieho kvantitatívneho uvoľňovania v USA by znamenal ďalší nárast dlhopisov a oslabil by americký dolár, čo trh započítava. Medzi USA a Japonskom tak vzniká vojna super uvoľnenej menovej politiky. Snaha čo najviac oslabiť vlastnú menu naberá na obrátkach...

Práve nasledujúci obrázok ukazuje ako veľmi spolu koreluje spred medzi americkými a japonskými 10-ročnými dlhopismi a kurz USDJPY. Nižší rozdiel úrokových sadzieb znamená silnejší jen a opačne.

USDJPY a úrokový diferenciál

História intervencií

Dnešná intervencia bola vedená samostatne BoJ a takéto intervencie nemajú vysokú mieru úspechu. Oveľa úspešnejšie sú koordinované intervencie, tak ako v roku 1995. Práve spoločná intervencia krajín G7 zabránila v posilňovaní jenu pod úroveň 80 a do troch rokov vyhnala kurz vyššie až o 75%, a to na úroveň 146. V tomto období sa krajiny G7 dohodli na spoločnom vyhlásení a krajiny G3 vykonali až 8 spoločných intervencií. Od intervencie na podporu eura v roku 2000 však nebola žiadna spoločná intervencia. Dôvody na spoločnú intervenciu krajín na oslabenie JPY teraz prakticky neexistujú.

Poslednú veľkú samostatnú intervenciu vykonávala BoJ od januára 2003 až do marca 2004. Vtedy takisto nakupovala USD/JPY a to v celkovom objeme $320 mld. dolárov. Avšak táto intervencia nebola úspešná. Vtedajšia japonská intervencia bola typom „pomalého kvapkania“ alebo bránenia určitých úrovní. Najprv sa snažila brániť úroveň 116 a pri neúspechu tejto operácie nechala poklesnúť kurz nižšie až o 10 figúr k úrovni 105-106, ktorú tvrdo bránila.

Dôvodom prečo táto intervencia nebola úspešná je, že fundamentálne nebol japonský jen nadhodnotený. Intervencia v rokoch 2003-2004 bola vykonávaná pri pomerne fundamentálne férovej hodnote. A práve tá teraz nemusí existovať, ako nám ukázala parita kúpnej sily. Existuje preto dôvod, prečo by súčasné intervencie na USDJPY mohli byť úspešné.

Priložený graf nám ukazuje históriu intervencií na páre USD/JPY. Vidíme, že najsilnejšie boli vykonávané v rokoch 1994-1995, kedy sa zabránilo ďalšiemu posilňovaniu jenu. Rovnako úspešná intervencia bola aj v roku 2000. Táto intervencia však bola spoločná. Neúspešnú intervenciu vidíme v roku 2004, kedy jen aj naďalej pokračoval v posilňovaní.

História intervencií na USDJPY

Čo bude s japonským jenom?

Poznáme dva základné druhy intervencií: „veľký šplech“ a „postupné kvapkanie“. Veľký šplech je mohutná jednorazová intervencia, kedy sa banka snaží trhu ukázať, že existuje aj opačný smer ako sa mena hýbe doteraz. Práve dnešná intervencia bola intervenciou tohto typu. Druhým variantom je pomalá intervencia typu postupného kvapkania alebo pridávania likvidity na trh. Je to v podstate forma kvantitatívneho uvoľňovania. Takáto intervencia bola nedávna švajčiarska intervencia.

Veľký šplech je relatívne dobre vnímaný aj ostatnými centrálnymi bankami, ktoré by veľmi nerady videli umelú manipuláciu mien, hlavne v súčasnosti, keď sa veľa rozpráva o čínskom jene. Avšak veľký šplech dáva obchodníkom možnosť predávať na oveľa vyšších úrovniach, pokiaľ sa centrálnej banke nepodarí ich presvedčiť o zmene trendu. Nakoniec je celkom možné, že veľký šplech sa premení na pomalé kvapkanie.

Z krátkodobého hľadiska je možné, že Japonci budú intervenovať aj naďalej. Práve neschopnosť trhu korigovať dnešný rast poklesom naznačuje momentálny úspech. Kľúčovou úrovňou z technického obrazu je blízka úroveň 86,00. Už teraz sme prelomili klesajúci kanál ako ukazuje priložený graf. Pokiaľ sa obchodujeme pod 86,30 existuje šanca na pokles pod dôležitú úroveň 85,20, čo by mohlo opäť odštartovať posilňovanie jenu.

Graf USDJPY

Existujú totižto ďalšie fundamentálne dôvody na pokles japonského jenu: politické tlaky na posilňovanie regiónu, QE v USA a tak ďalšie tlaky na oslabenie dolára, ako aj pokračovanie deleveridgingu z dôvodu pokračujúcej ekonomickej recesie. No podľa rozpočtových pravidiel môže japonské ministerstvo financií intervenovať do výšky 145 biliónov jenov, z toho 110 bil. je už použitých. Znamená to, že v podstate môže do konca roka vykonať intervencie v objeme 35 bil. JPY, čo je objem aký vykonali v rokoch 2003-2004. Priestor pre ďalšie nákupy USD je teda veľký.

Priestor pre intervenciu

Ako to zobchodovať?

Na nedávnom príklade SNB sme videli ako samotná centrálna banka nemá šancu na boj proti trhu. S tým ako predpokladám väčší pokles akciových trhov v Q4 a nové kvantitatívne uvoľňovanie od FEDu, verím, že existuje napriek intervencií dobrý priestor na ďalší pokles páru. Problémom však je, že súčasné intervencie veľkého šplechu by mohli vystopovať krátke forexové pozície. Z tohto dôvodu preferujem opčnú stratégiu na veľmi zaujímavých súčasných úrovniach. Spotové obchodovanie by si vyžadovalo značnú dávku taktiky.

Napríklad vykonaním medvedieho spredu (nákup PUT pod 83 a predaj PUT pod 80) si otváram priestor na zisk 225 pipsov voči maximálnej limitovanej strate 75 pipov. Stačí, aby sa ku koncu roka obchodoval pár pod úrovňou 80 jenov. Break-even je 82,25.

Medvedi spread

Autor: Ronald Ižip | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com


pošli na vybrali.sme.sk
Súvisiace články:
Čo by malo Turecko urobiť, aby odvrátilo krízu
Turecké finančné trhy pokračujú vo svojom páde. Spúšťačom je padajúca turecká líra. Jej oslabenie môžeme prirovnať k vývoju v Argentíne v druhom štvrťroku, čo viedlo do nutnosti masívnej pomoci vo výš
5 rád, vďaka ktorým si vyberiete najlepšieho brokera
Po nástupe online tradingu nás doslova zaplavila lavína ponúk od rôznych brokerov. Obchodujte euro, ropu, akcie alebo zlato za najnižšie spready! Sme najlepší broker široko - ďaleko! Pre zač
Začala sa nová etapa – utesňovanie monetárnej politiky
Sústreďme sa, prosím, na slovo „jednoduché“, pretože v skutočnosti nič nie je jednoduché. Témy načrtnuté vyššie už máme za sebou a všetky sme zvládli, no trh už dnes neverí FEDu, že bude v decembri po
Fed sa bojí zvyšovať sadzby, dolár bude preto ďalej oslabova
Jednou z najočakávanejších udalostí septembra bolo minulotýždňové zasadnutie Európskej centrálnej banky. Výsledky však neboli nijako slávne. Bola to ale Bank of Canada, ktorá poskytla dôvod na oslavu
Nemecká ekonomika na prvý pohľad prekvitá, no v skutočnosti
Je nesporné, že Nemecko ma neuveriteľné silné stránky. Napríklad nízka nezamestnanosť (5,6 % na národnej úrovni a 3 % v Bavrosku), úverový rating AAA a panteón domácich firiem, ktorým sa podarilo expa

Kurzový lístok ECB

Britská libra 0.8448 6.20 %
Získajte najvýhodnejší kurz >>

Škola investora

co-su-dlhopisyDlhopisy patria medzi obľúbené nástroje finančného trhu. Vyznačujú sa nízkym rizikom, ktoré musí investor podstúpiť, jednoduchosťou a relatívne...
zlato-nielen-vzacne-vynosneJednou z mála investícií, ktorá sa vzhľadom na súčasnú situáciu na finančných a komoditných trhoch vyplatila bola investícia do zlata. Kým...
vyhody-dlhopisovInvestovanie do dlhopisov prináša množstvo výhod, ktoré ocení nejeden investor. Dlhopisy by nemali chýbať v žiadmon portfóliu najmä kvôli...