Euro: socialistická mena RVHP kapitalizmu
Na Európu sa valia stále hromy a blesky- dlhová kríza neustáva a bude zrejme ešte rásť, lebo bude potrebné zachraňovať stále viac a viac štátov väčšími a väčšími sumami, na ktorých ručení sa bude podieľať stále menej a menej štátov. Vyhlásenia ratingovej agentúry Moodys o tom, že Portugalsko môže mať problémy len prehlbujú strach z držby euro- denominovaných aktív. Opätovné vyhlásenia nemeckej strany o tom, že súkromní investori by mali rovnako niesť riziko strát pri investovaní do vládnych dlhopisov paniku len priztvrdzovalo. Euro tak padlo až do "dolárovej pivnice". Naopak USD pomohla aj lepšia revízia US dát HDP za 3Q a najmä zložka rastu spotreby domácností, čo by mohol byť signál pre to, že US ekonomika by mohla začať tvoriť pracovné miesta. Spomienky na čínsku inflačnú bublinu rovnako vyvolávajú na trhoch stále zimomriavky. Celkovo tak je dolár "Pánom Osvieteným" a profitoval nielen z averzie voči riziku, ale aj z lepších US makrodát a zametal tak zo zvyškom devízového trhu bez ohľadu na to, či to boli majors meny, emerging meny Európy či Ázie alebo komoditné meny.
Nočná konsolidácia, nie však eufória
Presne takto by sme nazvať nočnú situáciu na trhoch počas Ázijského stintu. Konsolidácia po turbulentných pohyboch v predchádzajúci deň bolo heslo v Ázii. Trh sa postupne upokojil po vykryštalizovaní situácie na kórejskom polostrove, nadmernej až prestrelenej reakcii na negatívne správy ohľadne vysokej miery inflácie v Číne či dlhovej kríze v Európe. Upozorňujeme však, že o optimizme nemôže byť ani reči. Tŕne z päty konštruktivizmu stále vytiahnuté neboli. V noci sme sa dočkali zníženia ratingu Írska, zápisnica FOMC ukázala veľký rozkol v názoroch na QE 2.0, mala silne skeptický a medvedí pohľad na US ekonomiku s revíziou očakávaní obnovy smerom nadol. Je tak iba otázkou času, kedy príde ďalšia eskalácia napätia a preto nočné ticho možno vnímať len ako ticho pred búrkou ďalšej skazy. Obnova carry obchodov cez túto optiku bude tak zrejme len dočasná.
Perpeetum mobile neexistuje
Pri pohľade do Európy si všetky typy investorov, špekulantov, makroobchodníkov, či prevádzkovateľov elektronických „black boxov“ uvedomujú, že perpeetum mobile nikto nevymyslel. A takto teda nemožno vnímať ani euroval. Je tvorený z jednotlivých členských štátov a má zachrániť jednotlivé členské štáty. Už na prvý pohľad to je šialené a nemôže to fungovať (veď keby to bolo k svetu, už dávno by na to prišiel niekto omnoho skôr a to aj v rámci súkromného sektora). Veď dlh sa nevyparí a ani neprídu Marťania, ktorí by ho kúpili a záchránili nás. Trhy to už vedia a (euro torpédujú), avšak nie najbystrejší lídri EU žiaľ ešte nie. Očakávam však, že po pár fackách z trhu sa preberú. I keď pravdupovediac pri ich prehnane socialistických postojoch sa obávam, že tých faciek bude musieť byť niekoľko. A kým sa spamätajú bude už neskoro... veľmi neskoro..
Do posledného muža
Každopádne do toho času sa bude hrať hra typická pre politikov: „last man standing“ teda do posledného muža. Kým to pôjde budú sa štáty zachraňovať, až kým nepadne až posledný (jednoducho, kým sa bude môcť „strúhať“ forma a solidarita na dlh a kým trh bude ochotný požičiavať bez ohľadu na náklady- veď to platia daňoví poplatníci a nejde to priamo z vrecák politikov, dovtedy sa požičiavať bude. Postupne padne Portugalsko, Španielsko, Taliansko a najneskôr potom padne aj Euroval a my s ním).
EU alebo RVHP?
Koniec koncov, ak sa spätne pozrieme do histórie najmä pred rok 1989 vieme, že Sovietsky Zväz vynakladal ročne niekoľko miliárd dolárov na pomoc v rámci RVHP pre svoje satelity aby si udržal moc. Dnes vidíme to isté od EU v rámci Eurovalu. Vieme však nakoniec ako ZSSR dopadlo..... Bude sa tak história opakovať? Ja som presvedčený, že odpoveď na túto otázku bude kladná.
Intradenný výhľad
Trend je medvedí, a niet veľkých náznakov pre obrat a aj korekcie sú len plytké a krátkodobé. Prepad pod nočné minimá na 1,3360 otvoril priestor až k levelom silných supportov na 1,33. Tu je racionálne očakávať silné nákupné príkazy, keďže tento bod predstavuje úroveň rastovej trendovej línie s májových miním. Ak sa však ani tu býky nezomknú a neaktivujú voľný pád eura môže pokračovať kdesi smerom k 1,32 a výhľadom ešte nižšie. Rezistencie v prípade odrazov na 1,3360/65 a následne 1,3415/20. Strategický výhľad na pár udržujeme medvedí. Pripúšťame je krátkodobé korekcie.
Autor: Stanislav Panis | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7379 | 18.07 % |