Podľa článku vo Financial Times "Drsná záchrana pre Cyprus" by investori mohli čeliť až stratám vo výške dvoch tretín svojej pôvodnej investície. Aby sa Cypru podarilo znížiť veľké dlhové bremeno, potrebuje okolo 17 miliárd eur. Súčasným tempom by verejný dlh Cypru dosiahol 140% HDP do roku 2015. Ministri financií eurozóny sa tiež v pondelok zišli, ale k žiadnemu konkrétnemu záveru pomôcť Cypru nedospeli. Dohoda musí byť dosiahnutá do 1. marca 2013.
Unikli tri zvažované scenáre.
1) Tvrdý Bail-in: zníženie dlhu na úroveň okolo 75%, čo by spôsobilo veľké straty zahraničným investorom a držiteľom dlhopisov. Toto riešenie by tiež bolo tvrdé pre veľkého investora - Rusko.
2) Ľahký Bail-in - zníženie by sa dotklo iba časti dlhu (podriadených dlhopisov), a nezasiahlo by tak investor. To by ale predĺžilo reštrukturalizáciu bankového sektora o desať rokov. Zároveň plán počíta so zvýšením korporátnej dane z desať na 12,5% a zrážkovej dane z kapitálových príjmov na 28%.
3) Klasický prístup s použitím ESM - odpredanie "znárodnených" cyperských bánk ESM a následné lacnejšie financovanie. Problémom je ale zákaz priameho financovania bánk cez ESM.
Toto politické rozhodnutie ale nakoniec záleží na tom, akú veľkú redukciu dlhu Cyprus potrebuje. Niektorí odborníci sa prikláňajú k zníženiu o 100% do 2015, iní do roku 2020.
Je ironické, že Grécko a riešenie jeho dlhu malo byť výnimkou, ktorá sa nemá opakovať. Je to však jednoduché, doktor Watson - peniaze cudzích sa ľahšie míňajú.
Dohodu komplikujú dve veci.
17. februára a následne 24. februára sa budú v Cypre konať voľby. A ako sa v Európe teraz často deje, kormidla sa ujme opozícia. Volebné prieskumy navyše ukazujú jej rastúci náskok.
Cyprus je mnohými vnímaný ako daňový raj pre ruských boháčov. Podpora Cypru je tak vlastne vnímaná ako "pomoc ruským investorom". My sme v tomto pohľade neutrálni, ale za zmienku stojí prístup člena rady ECB Jörga ASMUSSENA. Ten sa pre nemeckú tlač vyjadril, že záchranu Cypru vidí ako jasnú vec do konca marca.
Zdroj: Bloomberg LLP. Cyperských vládnych dlhopisov ako by sa haircut netýkal
Záver
Pre trh je znepokojujúca správa, že Grécko predsa len nebolo ojedinelou výnimkou. Riešenie tvrdým bail-in otvorilo otázku fundamentálneho usporiadania v Európe a režim averzie voči riziku je stále pravdepodobnejší.
Navrhujeme teda ochranu ziskov a znižovanie celkového rizika - hlavne voči euru, Jenu a hlavným európskym indexom. Dohoda bude pravdepodobne podpísaná na poslednú chvíľu. Do tej doby ostávajú ešte dva týždne, počas ktorých budú trhy vystavené väčšiemu politickému riziku. Čo trhom nesvedčí.
Autor: Steen Jakobsen | hlavný ekonóm Saxo Bank | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7196 | 20.34 % |