Euro žobroní na kolenách pred pánom Dolárom
Írske krvácanie sa nepodarilo napriek operácii s eurovalom zastaviť. Skôr sa ešte prehĺbilo, pretože A: V Írsku je politické napätia, a vláda bude do konca roka rozpustená a nikto nevie ako sa novozvolená vláda postaví k plneniu podmienok pôžičky (riziko "maďarského" scenára). B: Špekulanti na trhu si hovoria, že Írsko je mŕtve a je čas obzrieť sa za väčšou korisťou na juh Európy. To však jasne bude znamenať ďalšie ešte problematickejšie, ťažšie a finančne náročnejšie záchranné akcie, na ktorých sa bude podieľať čoraz menej krajín. Toto tak vytvára "zlú krv" na trhu a riziko prerastenia dlhovej krízy do krízy politickej a vôbec existenčnej krízy menovej únie. C: Prekvapujúco bola vážne na trhu zobratý aj názor agentúry Moodys, ktorá sa „prebudila zo svojho šípkového spánku“ a naznačila, že írskej ekonomike bude musieť byť znížený rating o niekoľko stupňov, čo nie je z môjho uhľa pohľadu žiadne prekvapenie a reakcia „po funuse.“
Nie je to len PIIGS
No PIIGS krajiny neboli jediným zdrojom napätia na trhoch. Strach z čínskej inflačnej bubliny bol druhým veľkým negatívom na trhu. A do tretice pokojné vody ázijskej noci čerilo aj obnovené napätie na kórejskom polostrove, kde armády oboch Kóreí po sebe údajne strieľali. "Risk off" prístup tak pokračoval a dolár silnej voči zvyšku sveta, ktorý tak pred zelenou bankovou kľačí na kolenách. Najviac sa úctivo ukláňa stále viac chorľavejúca mena mostov, ktoré majú z falošnej solidarity spájať, no každý si uvedomuje, že nesystémové politické riešenie záchrany Írska nič, ale absolútne nič nerieši.
Eurová apokalypsa práve začína
Práve naopak vytvára potenciálne záväzky pre ostatné krajiny, ktoré sa tak „solidárne“ môžu rovnako dostať do dlhovej záhuby najmä ak na rad záchranárov prídu giganti ako Španielsko či Taliansko. To potvrdzuje aj názor Brown Brothers Harriman banky: „Je zrejmé, že na rade je Portugalsko, jeho veľkých veriteľom je Španielsko, ktoré má problémy samo o sebe. Ak sa pozriem ďalej, vyzerá to ako Apokolypsa, pretože potom bude na rade gigant z G7- Taliansko, ktoré má rovnaké charakteristiky ako Španielsko-nekonkurencieschopnú ekonomiku, vysoký verejný dlh a politickú nestabilitu." Takéto krajiny sotva budú vedieť splácať svoje záväzky.
Euroval je malý a slabý
Z tohto uhľa pohľadu je veľmi pravdepodobné, že prostriedky v Eurovale nebudú stačiť na záchranu ďalších veľkých štátov a bude musieť byť ešte navyšovaný (ak k tomu bude politická vôľa). To však vyvolá znova len a len paniku na trhoch. Euro tak bude padať. O tom som presvedčený a to som naznačil v našom „Strategickom výhľade“, ešte pred QE 2.0 od FEDu. Tieto slová sa teraz naplno materializujú. Najmä keď ECB bude siahať čoraz viac ku krátkodobým politickým riešeniam a jej biela košeľa nezávislosti bude čoraz viac špinavá. Toho si trh začne čoraz silnejšie uvedomovať, a očakávania sprísňovanie menovej politiky vo Frankfurte budú položené do najspodnejšieho šuflíka a zamknuté na 13 zámkov. To by malo viesť k prudkému prepadu úrokového diferenciálu medzi eurom a dolárom a strate veľkej carry výhody spoločnej meny (Standard bank dokonca odhaduje, že v nasledujúcich mesiacoch sa 3M Euribor prepadne z aktuálnych cca 1,00% na 0,5%).
Intradenný výhľad
Rastové nádeje boli včera umŕtvené všetkými hore spomínanými faktormi a aj prepadom pod technický support okolo 1,36. Nálada je pod bodom mrazu. Veľa nádejí pre rast neostáva. Možné sú krátkodobé odrazy smerom k 1,3630/40 s možným predĺžením k 1,3680/90 v prípade lepších makrodát z oboch strán Atlantiku. Írska tragédia však bude pokračovať. Preferujeme tak predaje do rally a ako je známe, ostávame strategicky masívne medveďo naladený na euro. Včera sa nám vytvoril na páre technický obrazec „outside down day“ keď včerajší odraz prekonal piatkové maximá, no zároveň padol pod piatkové minimám čo otvára priestor k prvému cieľu na minulotýždňových minimách na 1,3448 a následne k 1,32. Prvými supportmi budú však 1,3520/230 (denní minimá).
Autor: Stanislav Panis | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7379 | 18.07 % |