Počas minulého víkendu sme sa dozvedeli, že strana súčasného španielskeho premiéra Mariana Rajoya vyhrala v regionálnych voľbách. V pondelok zverejnila ratingová agentúra Moody´s zníženie úverovej schopnosti niektorých španielskych regiónov, napr. Katalánsku, či Andalúzii. Spolu s utorkovým zverejnením zníženého rastu španielskej ekonomiky, ktorá by mala klesať už piaty štvrťrok po sebe, narastá tlak na španielskeho premiéra, aby konečne požiadal o medzinárodnú finančnú pomoc.
Z pondelka na utorok sa uskutočnila posledná debata medzi kandidátmi na amerického prezidenta, v ktorej opäť dominoval súčasný prezident Barack Obama a to hlavne vďaka otázkam z medzinárodnej politiky, ktoré boli hlavným bodom debaty. Po pondelkovom miernom oslabovaní na akciových trhoch, prišiel nepríjemný utorňajší pokles, z ktorého sa akciové trhy nedokázali spamätať do konca uplynulého týždňa. Rovnako sa v tento deň objavili správy, že zadlžovanie eurozóny neutícha a momentálne dosahuje rekordných 87.3 percent HDP. V utorok sme sa tiež dozvedeli, že Európskej únií chýba v rozpočte až deväť miliárd EUR, ktoré musia poslať aj najviac zadlžené členské krajiny. Tieto financie by nemali byť použité pre potreby Bruselu, ale hlavne na študentský program Erasmus a iné programy.
Stred týždňa sa niesol v znamení kupovania si času pre Grécko, ktoré dostalo od medzinárodných veriteľov navyše dva roky na konsolidáciu verejného dlhu. Preto exitus bude hlásený až v roku 2016, no ešte stále nie je známe, kto bude od roku 2014 prispievať Grékom na „umelé dýchanie“. Paneurópsky index EuroStoxx 600 dosiahol v tento deň tohto mesačné minimum na úrovni 267.73 bodu a oproti najvyššej úrovni v tomto mesiaci si odpísal 3.1 percenta.
Medzi štvrtkové prekvapenia určite patria makroekonomické dáta z USA, kde výrazne narástli objednávky dlhodobej spotreby medzimesačne o 9.9 percent, pričom predpoklad bol len nárast 7.1 percent. Takisto dobré správy hlási aj ťažko skúšaný trh s nehnuteľnosťami v USA, keď predaje nových domov opäť vzrástli na úroveň 389 tisíc, analytici očakávali výsledok na úrovni 386 tisíc. Avšak najväčšiu pozornosť investorov opäť pútala pokračujúca výsledková sezóna. Vo štvrtok až 71 percent spoločností vedených v indexe S&P 500, ktoré zverejnili svoje hospodárske výsledky za posledný štvrťrok, prekonali očakávania analytikov.
Európsky parlament na konci tohto týždňa schválil nové pravidla obchodovania na finančných trhoch, ktoré by sa mali vzťahovať na všetky investičné spoločnosti a skoro na všetky finančné nástroje od komoditných derivátov až po dlhopisy. V piatok taktiež zverejnil Microsoft svoj nový operačný program Windows 8, s novým užívateľským prostredím Metro. Uvidíme, či sa zapáči ako používateľom, tak aj investorom, pretože práve na tejto vízií si Microsoft zakladá.
Tento týždeň si to ale najviac odniesli skoro všetky hlavné komodity. Ich pokles bol spôsobený hlavne pretrvávajúcim názorom, že svet naďalej spomaľuje. Čína a ostatné emerging markets nedokážu donekonečna ťahať zvyšok sveta a preto bude zaujímavé sledovať ďalší vývoj. Americká ropa WTI poklesla minulý týždeň až o 6.94 percent a túto stratu nedokázala do konca týždňa vymazať, keď v piatok večer dosiahla cenu 86.21 USD/barel. Zlato úspešne obhájilo psychologickú hranicu 1700 USD a končilo týždeň s miernym zlepšením na úrovni 1713USD/trójska unca.
Z podnikových akcií nás minulý týždeň zaujala spoločnosť Volkswagen, ktorej akcie za uplynulý týždeň vzrástli o 3.02 percenta, čo bolo spôsobené hlavne uvedením nového modelu SUV na americkom trhu, ako aj očakávaniami rekordných predajov všetkých svojich značiek pre tento rok. Druhá zaujímavá akcia bola od spoločnosti France Telecom, tá počas minulého týždňa stratila až 8.45 percenta. Bolo to zapríčinené znížením vyplácania dividend z 1.4 eura na 80 centov na akciu. Toto zníženie má uchrániť France Telecom pred znížením úverovej schopnosti zo strany ratingových agentúr.
Tento týždeň očakávame zverejnenie týchto makrodát : prejav prezidenta ECB Draghiho, CB spotrebiteľskú dôveru v USA, maloobchodné tržby z Nemecka, zmena počtu miest mimo poľnohospodárstva v USA, nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti v USA ako aj mieru nezamestnanosti v USA a Kanade a nakoniec PMI vo výrobe v USA a Veľkej Británii.
Autor: www.forexpro.sk
Britská libra | 0.7196 | 20.34 % |