Čierne obavy investorov o návrat fiškálnych problémov na starý kontinent sa začínajú v plnej miere napĺňať. Rizikové krajiny sú Írsko, Grécko, Portugalsko, ktorých výnosové krivky na ich dlžných vládnych cenných papieroch začali prudko rásť k novým historickým maximám. Tieto krajiny tak stratili možnosť samofinancovania sa prostredníctvom získavania finančných zdrojov na finančných trhoch. Hlavne v prípade írskej ekonomiky tento problém začal byť výrazne rizikový.
Grécko má nasledovníka
Po víkende sa však objavili informácie, že írska vláda rokuje s EU o možnej finančnej pomoci v objeme 45-90 mld. EUR v závislosti od potreby vykrytia finančných zdrojov pre írsky bankový sektor. Už počas minulého týždňa írska vláda oznámila, že je schopná samofinancovania do polovice budúceho roka, takže čas sa kráti. Po týchto informáciách sa situácia na výnosových krivkách EURo dlhopisoch rizikových krajín PIGS (Portugalsko, Írsko, Grécko, Španielsko) mierne upokojila výnosy však naďalej ostávajú v rizikových zónach.
Graf vývoj výnosov na EURo dlhopisoch krajín PIGS
Grécko sa pripomína
Gréci sú asi nepoučiteľní, čo naznačujú víkendové komentáre gréckeho ministra financií o potrebe „reštrukturalizovať finančný úver od EU a MMF“. Gréci sa snažia predlžiť dobu splatnosti finančnej pôžičky, pretože pri súčasných parametroch nebudú schopní plniť svoje záväzky už v rokoch 2014-15.
A práve prehlbujúce sa problémy fiškálnej disciplíny európskych krajín spolu s hrozbou sprísnenia menovej politiky v Číne (navŕšenie povinných minimálnych rezerv pre veľké banky na úroveň 18,5%) stoja za postupným obratom na EURUSD. Najväčšia „bublina“ na USD v podobe kvantitatívneho uvoľňovania menovej politiky FEDu vyprchala skôr ako vznikla. Objem 600 mld. USD od FEDu bol v súlade s trhovými očakávaniami a teda bol plne v cene USD započítaný.
Kto bude ďalší?
Aktuálne tak na finančných trhoch vládne jediná otázka, ktorá bude po Grécku a Írsku (berieme to ako takmer istú dohodu) ďalšia z krajín Eurozóny požadovať finančnú pomoc. Adeptov je niekoľko v podobe Portugalska a Španielska. A práve fiškálny európsky problém je najväčšou hrozbou pre EURUSD, čo sa podpisuje pod nové 7-týždňové minimá na úrovni 1,3580/70.
EURo stráca zdravú farbu
EURUSD stráca podporu v podobe necitlivého nákupu USD vládnych dlhopisov zo strany FEDu, ktorý sa primárne zameral na nákup dlhopisov s kratšou dobou splatnosti (91% zdrojov pôjde do cenných papierov so splatnosťou do 10-rokov). Zároveň minulotýždňové menej úspešné aukcie dlhodobých USD dlhopisov vytlačili ich výnosy mierne nahor. Výsledkom je zastabilizovanie úrokového spredu medzi EURU a USD, ktorý bol hnacím motorom rastu EURUSD od septembra. Práve úrokový spred je prvým faktorom pre obchodníkov s likviditou, ktorí aktuálne vládnu finančným trhom.
Graf vývoja medzibankových sadzieb
Fundamentálny výhľad
Dnešný fundamentálny kalendár prináša maloobchodné tržby z US ekonomiky za októbrové obdobie a prieskum výroby NY FEDu za november. Trhy však primárne bude zaujímať výhľad finančnej pomoci pre Írsko zo strany EU (zajtrajšie starnutie v Bruseli).
Technický výhľad
Technický výhľad na EURUSD sa v posledných dňoch obrátil smerom nadol práve pod tlakom fiškálnych problémov v Eurozóne a prielom 1,3620/10 otvára potenciál k 1,3580/70 (7-týždňové minimá) resp. ku kľúčovému pásmu nákupných objednávok 1,3520/00. Kľúčová suportná bariéra je tak v pásme 1,36/1,3570, kde budeme očakávať silný investorský záujem o nákup páru. Prielomom 1,35 sa totiž otvára cesta k narušeniu dlhodobého rastového trendu na úrovni pásma 1,3250/00. Predajné objednávky očakávame na úrovniach 1,3680/1,37, resp. 1,3740/50 a až prípadný prielom 1.3780/1,38 by menil výhľad nahor.
Autor: Valér Demjan | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7379 | 18.07 % |