Dolár sa teší návratu zdravia
Počas noci pokračoval rast strachu z toho, že QE 2.0 od FEDu by mohlo byť na najbližšom zasadnutí FEDu len menšieho objemu, či dokonca, že v novembri by ešte nemuselo byť vôbec vyhlásené. Dolár sa z tohto samozrejme tešil po celom trhu. Smútok z možnej nižšej likvidity spôsoboval aj široké zatváranie carry obchodov a útek do bezpečia. Ťažké straty utrpel "aussie" okrem "risk off" prístupu aj pre slabšie inflačné dáta. Komoditné meny boli všeobecne pod tlakom. Jenovým krosom zabránil k prepadu prudší nárast USDJPY- práve pre všeobecné posilňovanie dolára. Napätie na trhu vyvolávalo aj obnova pochybností o možnom "vyliečení" Grécka bez bankrotu, či Írska alebo Španielska bez záchrany zo strany Eurovalu.
Euro medzi dvoma mlynskými kameňmi
Euro je tak pod masívnym tlakom z dvoch strán. Okrem už pár týždňov pokračujúcich nejasností o QE 2.0 (ktoré zabránili rastu EURUSD a videli sme len jeho konsolidáciu okolo 1,40), dostáva úder z vnútra. Napätie v eurozóne začína znova narastať a trhy opäť koncentrujú pozornosť k periférii Európy a k všetkým jej problémom. Najmä po tom ako je evidentné, že ekonomiky eurozóny prudko stúpa na brzdu. Vidíme tendenciu k rastu spreadov medzi 10-ročnými gréckymi či írskymi dlhopismi a vzorovými nemeckými. Rovnako rastie poistenie voči defaultu PIGS krajín -teda Credit Default Swapy. Naopak 25-Delta RR opčné štrukúry sa prepadávajú, čo naznačuje rast dopytu po EURUSD putoch ako ochrane voči dlhých eurovým pozíciám, čo signalizuje pokles dôvery v ne. Výsledkom je pochopiteľne tlak na EURUSD smerom nadol.
Intradenný výhľad
Náš medvedí scenár z včera zverejneného „Strategického výhľadu na EURUSD“ sa začína postupne materializovať. K úplnému presvedčeniu pádu chýba už len jasnejší zvrat vo vývoji úrokového diferenciálu na krátkom konci výnosovej krivky. Avšak opäť raz opakujeme, rozličné indikátory vrátane sentimentu,či SSI pozícii však naznačujú obrat a varujú, že dlhé eurové pozície sú už „preplnené.“ A tak slovami Jima Rogersa, aby sa loď neprevrátila, je potrebné sa postaviť na druhú stranu a euro predávať resp. dolár kupovať. Pri fundamentálnom pohľade očakávame, že makroekonomická divergencia medzi vývojom ekonomiky USA a eurozóny sa začne znova zatvárať (teda eurozóna bude rastovo uzemnená“ a žiadny decoupling vývoja ako sme už neraz upozorňovali nenastane), najmä keď v eurozóne je vyhlásený boj proti neporiadku vo verejných financiách a tmári ju aj silné euro. To bude následne viesť aj k poklesu očakávaní sprísňovania menovej politiky ECB a prepadu úrokového diferenciálu.
Technické oko
Pár od začiatku týždňa vytvára nižšie minimá a nižšie maximá, čo je medvedí signál. Čoskoro očakávame silný medvedí impulz (pravdepodobne do konca týždňa) v podobe ponoru 5-dňového kĺzavého priemeru pod 20-dňový- tzv. Mŕtve prekríženie. Na dennom grafe vidíme aj obratovú formáciu „Rouding Top.“ Medvedích signálov je tak prevaha, avšak pozor, pred 3.novembrom bude na trhoch stále vysoká volatilita. A aj medvedie trendovanie môže tak byť popretkávané výraznými korekciami. Prvý support vidíme na úrovni miním z 12 .októbra (1,3775/80), ktorých zdolanie otvára priestor k pádu na 1,3700. Rezistencie smerom nahor k 1,3825/30 s výhľadom pre vyššej korekcii k levelom 1,3885/90. Ostávame však s preferenciou predaja do rely. Silnejší dolár je späť a lepšie US dáta z posledných dní a aj dnešné „durable good“ o 14:30 by mu mohli skôr pomáhať (znížila by sa pravdepodobnosť veľkoobjemového QE 2.0).
Autor: Stanislav Panis | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7379 | 18.07 % |