Minulý týždeň bol ukončený dlho očakávaným zasadnutím najsilnejších globálnych ekonomík známych pod zoskupením G-20. Posledné komentáre a kroky čelných predstaviteľov menových autorít jednotlivých ekonomík často naznačovali vznik fenoménu „menovej vojny“. Víkendové zasadnutie G-20 neprinieslo výrazné zmeny, ale naznačilo snahy o postupné kroky. Dá sa to zhrnúť nasledovným výrazom: „chlad ostáva, ale ľady sa mierne pohli“.
Menová vojna vytvára obavy
Zo záverov, ktoré zazneli na zasadnutí G-20 by sme vyzdvihli tie najdôležitejšie. Po prvé je badať výraznú snahu krajín G-20 zabrániť extrémnym pohybom výmenných kurzov, čo naznačuje potenciál zmeny nastavenia aktuálnych podmienok menového systému. Po druhé krajiny sa budú snažiť zamedziť vytváraniu ekonomických výhod pre seba cez devalváciu vlastnej meny (menová vojna). Po tretie krajiny sa budú snažiť vyrovnávať výrazný nesúlad medzi obchodnými bilanciami jednotlivých krajín (rozkol medzi USA a Čínou). Všetky tieto opatrenie hrajú skôr v prospech USA a v neprospech čínskej ekonomiky. Odškodné pre čínsku stranu je v podobe dvoch nových miest v MMF (Medzinárodného menového fondu) na úkor európskych krajín (celkovo je 24 kresiel vo výkonnej rade MMF, stále však „nové“ ekonomiky majú iba 6% hlasovacích práv). Tieto zmeny naznačujú i prípadný dlho očakávaný pokrok v menovom nastavení USDCNY a nový menový systém založený na SDR (Špeciálne práva čerpania MMF, kde by mohol byť už zastúpený už i CNY).
Zbožné želanie
Neočakávame, že čínska strana bude chcieť jednoducho pristúpiť k uvoľneniu menovej politiky na CNY (čínskom juane), čo je dlhodobý proces. Skôr ide o „zbožné želanie“ USA a zvyšku sveta ako snahu Číny. Jej pokračujúca neochota by však mohla viesť k vytvoreniu nového menového systému, pretože ten aktuálny už po 40-tich rokoch fungovania prestáva plniť svoju funkciu. Nebolo by teda prekvapením, ak by sa kurzy jednotlivých minie opätovne naviazali na stabilnejšie aktívum (tu vidíme potenciál menového koša SDR aj s CNY ako vhodnú alternatívu).
Dnešný vstup do nového týždňa nezastihol USD opätovne v dobrej forme, čo je logickým vyústením záverov G-20, ktoré naznačujú možnosť pohybu na USDCNY v prospech CNY. Riziko oslabenia menového postavenia USD tak tlačí USD k silným bariéram (EURUSD 8-mesačné maximá, USDJPY prelomil 15-ročné minimá).
Fundamentálny výhľad
Dnešný fundamentálny kalendár prináša pokojnú európsku časť bez zverejnení a US ekonomiky poskytne silné dát realitného trhu v podobe predaja existujúcich domov (tvorí 90% realitného trhu USA). Oči investorov sa však budú upierať na tento piatok kedy budú zverejnené prvé odhady ekonomického rastu US ekonomiky za 3Q, čo by mohlo naznačiť kroky FEDu pri budúco týždennom rozhodovaní FOMC. Ako predjedlo by mohli poslúžiť zajtrajšie dáta ekonomického rastu z UK ekonomiky za 3Q, kde je tiež vysoký predpoklad zavedenie nového kola kvantitatívneho uvoľňovania menovej politiky Bank of England cez nákup aktív z trhu.
Technické okienko
Technický výhľad EURUSD pre dnešok ostáva po návrate nad 1,3980/1,40 pozitívny so snahou o testovanie 1,4100/20 resp. 8-mesačných maxím na úrovni 1,4150/60. Prázdna časť európskeho fundamentálneho kalendára však bude tlmiť potenciál snahy o prielom 1,41 a na výraznejší pohyb na trhu si budeme musieť počkať až na príchod US obchodíkov a US dáta (index aktivity chicágskeho FEDu o 14:30 CET, 16:00 predaje existujúcich domov). Ak nepríde k prielomu 1,4100/20 i počas americkej časti seansy je tu potenciál na prípadný predajný potenciál k minimám na 1,3980/1,40, a až prielom tejto úrovne otvára výraznejší priestor nadol k minimám na 1,3930/10. Intradenne tak preferujeme limitovaný rast k 1,4100/20, kde môže prísť k obratu a návratu na bariéru 1,4000/20, strednodobý a dlhodobý trend však ostáva rastový.
Autor: Valér Demjan | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7379 | 18.07 % |