Na trhu vládne pozitívna nálada hlavne vďaka prvým známkam dohody na financovaní eurokrízy cez MMF a dobre prijatými aukciami Španielska a Grécka. Dobrými správami je rast EURUSD swapov, teda odmŕzanie medzibankových trhov a klesanie výnosov dlhopisov. Nemecké dáta prieskumu IFO tiež priniesli lepšie výsledky ako sa očakávalo. To je pozitívne. Skúsme sa však na vec pozrieť i z druhého pohľadu - Nemecku sa doteraz vždy darilo lepšie a ak si pozrieme dáta z tohto týždňa, tak obchodná bilancia eurozóny ako celku či Talianska až tak ružovo nevyzerá. Podobne ohľadne financovania pôžičiek MMF začínajú zaznievať slová o nádejach. Po tom, čo francúzsky minister financií dúfa v rast budúci rok, aktuálne zazneli slová o tom, že Francúzsko dúfa, že Británia prispeje do MMF (tá sa má rozhodnúť začiatkom roku 2012 a pravdepodobne sa pridá iba ak sa zhodne celá G20 (nie len eurozóna), akú sumu potrebujeme). Francúzsky rating je na vlásku a podobne i rating EFSF (eurovalu). Francúzi môžu ďalej dúfať.
Prípadné zníženie ratingu Francúzska by tak vyvolalo paniku a som zvedavý, či dovtedy politici preventívne neznížia vplyv ratingových agentúr. Už v novembri totiž eurokomisár Michel Barnier prezentoval návrh, ako obmedziť moc ratingových agentúr, ktoré si dovolia upozorniť na neudržateľnosť verejných financií a rovno i "trestať" znížením výhľadu či ratingu. V týchto dňoch zasadá komisia, ktorá má prediskutovať pravidlá pre ratingové agentúry. Ratingové agentúry však neznamenajú jediné riziko pre verejné financie. Viceprezident ratingovej agentúry Moody's nedávno povedal zaujímavú súvislosť - prísnejšie (vyššie) kapitálové požiadavky pre banky v podobne Basel III budú znamenať, že banky nebudú mať takú kapacitu úverovať krajiny - teda nakupovať dlhopisy. Zadlžené krajiny to teda s refinancovaním budú mať pravdepodobne ťažšie a pravdepodobne nezískajú späť ratingy, ktoré mali pred krízou. Keďže Basel III rovnako ako jeho predchodca Basel II rozlišoval aktíva na rizikové a bezrizikové, pričom voči bezrizikovým aktívam nie je potrebné držať kapitál. Banky teda budú investovať do "bezrizikových aktív", napríklad AAA dlhopisov, ktorých však bude výrazne menej ako pred dlhovou krízou.
Nebudem prekvapený, ak nakoniec v eurozóne ostane Nemecko a možno dve tri krajiny s najvyšším ratingom. Ešte pred rokom a pol sme mali v eurozóne 7 krajín s ratingom AAA, teraz je to 6 krajín (Rakúsko, Nemecko, Fínsko, Francúzsko, Holandsko a Luxembursko). Z nich to má Francúzsko najviac nahnuté na zníženie ratingu, ktorý môže spustiť lavínu ďalších. Je preto ironické, že sa snažíme regulovať bankový sektor a pritom odstrihávame dlžníkov od financovania. Aká bude reakcia inštitúcií? Po vyššej regulácii bankového sektora sa budú snažiť regulovať ratingové agentúry a ak to nepomôže, budú ich ratingy ignorovať resp. ich zakážu. Teda neprekročia svoj tieň a bludný kruh: ignorancia, regulácia, zákaz... pokračuje. Ignorancia rizík stála na začiatku krízy, aktuálne sa snažíme ignorovať dôsledky. Realitu ale neoklameme. Môžeme zavrieť okná, ale búrka vonku neprestane.
Kovy
Kovom sa aktuálne významne darí a po amerických výsledkoch realitného sektora (najvyšší rast novozačatých stavieb od začiatku roka) sa zlatu podarilo dostať nad rezistenciu $1608 a v prípade, že by zavrelo nad touto úrovňou, je možné očakávať test 200 MA úrovni $1622. To by bol pozitívny signál. Na trhu kolujú šumy o tom, že úroveň pod $1600 bola zaujímavá pre fyzická nákupy z Ázie a blízkeho východu. Podobne - refinančné operácie a zlacnené swapy USD znížili tlak na požičiavanie zlata a spred medzi 1M LIBOR USD a GOFO (Gold Forward Offered Rate) teda Lease rate na zlato prudko vzrástla (biela línia). Teda banky aktuálne prestávajú zaplavovať trh zlatom. Na grafe nižšie vidíme, že odkedy sme písali o tlaku bánk na zlato, sa situácia značne vylepšila. Zlatu (oranžová línia) to pomáha v odraze.
Striebro a meď rastú rýchlejším tempom ako zlato, avšak ešte sa nedokázali dostať nad svoje rezistencie. Teda nepotvrdili väčšiu korekciu v rámci posledných poklesov.
Energie
Výsledky amerického realitného sektora významne pomohli americkej rope, ktorá počas americkej obchodnej seansy prebrala vedenie. WTI tak prerazila 50 MA i 200 MA a pokiaľ zavrie nad týmito úrovňami, bude to znamenať signál na ďalší možný rast. Rezistencie tak boli prekročené a aktuálna prekážka v raste je na úrovni $97.40 sa otvára priestor na test úrovne $100, ktorej prerazenie by znamenalo vymanenie sa z klesajúceho kanála. Suport $95.60 ako 200 MA pred $95.10 ako 50 MA.
Z Iránu nič nové, Teherán opäť pozval špecialistov, aby sa prišli pozrieť na to, že oni vlastne nič zlé nerobia. Skúsme si teda v krátkosti zrekapitulovať posledné inšpekcie v Iráne. Vo februári 2009 sa IAEA (International Atomic Energy Agency) sťažovala, že Irán stále nepomáha OSN zistiť, či pracujú na nukleárnej zbrani alebo nie. V júni 2009 Irán nechcel sprístupniť isté miesta a agentúra nedostala technické špecifikácie reaktoru v Darkhovin. Na jeseň 2009 súhlasil s inšpekciou, ale nie s okamžitým začiatkom - a termín odsunul. V roku 2010 Irán nakupoval rádioaktívny materiál z Ruska, to isté už urobil tento rok. V novembri 2011 sa dostal na svetlo sveta report IAEA, ktorý hovoril o dôkazoch, že Teherán podniká kroky, ktoré sa nedajú vysvetliť nijak inak ako pokus získať nukleárnu zbraň. Ešte včera sa Irán vyhrážal, že zasahovanie do jeho jadrového programu je neprípustné a hrozil odvetou za sankcie. Aktuálne opäť pozýva inšpektorov na kontrolu. Irán teda opäť hrá svoju hru a situácia je neprehľadná a napätá. Tieto udalosti samozrejme pomáhajú rope, hoci tej v utorok pomáha hlavne spomínaný americký realitný sektor a priaznivé komentáre hlasujúceho člena americkej centrálnej banky Kocherlakotu, ktorý vidí americký rast na úrovni 2.5% - 3% v budúcom roku, pri nezamestnanosti pod 8.5%.
Autor: Tomáš Plavec | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7318 | 18.99 % |