Nakoľko spoliehať sa na záchranu zo strany ECB, keď nad celou situáciou stále bdie jastrabie oko Nemecka, je stále nemožné, mal vyť záchranný mechanizmus pre riešenie dlhovej krízy vybudovaný na troch pilieroch: MMF, EFSF a ESM. Výška týchto pilierov sa ale znižuje, čím sa eurozóna opäť približuje viac k problémom. Dôvody sú nasledovné: Euroval je stále postavený len na garanciách, ktoré mu dávajú kapacitu požičať si 440 mld. eur z trhu pri zachovaní ratingu AAA. Čo ak ale bude Francúzku znížený rating (varuje pred tým Fitch ako aj Standard and Poors)? Náklady na financovanie eurovalu stúpnu, príde o rating AAA a jeho reálna kapacita sa adekvátne zníži. Euroval preto nie je stále dokonalý nástroj na pokračovanie v záchranných prácach.
ESM a jeho problémy
Permanentný euroval (nazvaný ESM), ktorý sa má stať následne základom pre európsky menový fond, má tiež svoje problémy. Jeho strop je nastavený na úrovni 500 mld. eur, no tu ide už o reálny kapitál, ktorý v aktuálnej situácii jednotlivé členské krajiny získajú pomerne ťažko. Preto aj tento nástroj je limitovaný už od začiatku. Nemecko sa prostredníctvom svojho ministra financií včera vyjadrilo, že hneď od budúceho roka nebude ESM nadotovaný v plnom rozsahu.
MMF a problematické zvyšovanie zdrojov
Nakoniec, posledným pilierom je Medzinárodný menový fond. Jeho zdroje mali krajinu Európskej únie navýšiť spolu o 200 mld. eur, no s navýšením mali problémy hlavne krajiny mimo eurozóny. Z 10-tich krajín v EU ale mimo EMU zatiaľ len štyri krajiny vyjadrili podporu pre navýšenie zdrojov MMF. Tým sa z pomoci 200 mld. eur stáva len 150 mld. eur, ktoré budú pravdepodobne rozdelené nasledovne:
Obava investorov opadáva
Každý pilier záchrany tak má vlastný problém a preto stále nemôžeme označiť aktuálnu krízu vyriešenú. Vývoj na dlhopisovom trhu ale aspoň mierne naznačuje, že hlavná panika z trhu už opadla. Výnosy na 2-ročných dlhopisoch Talianska a Španielska poklesli zo svojich maxím o približne polovicu, no v porovnaní s úrovňami z roku 2009 sú stále dvojnásobné. To znamená, že aj keď panika opadá, stres ostáva.
ECB zajtra zverejní výsledky 3-ročného tendru
Ten by sa zajtra mohla pokúsiť odstrániť ECB, ktorá ponúkne komerčným bankám neobmedzenú likviditu až na tri roky za sadzbu 1% s tým, že sadzba sa bude meniť podľa menovej politiky ECB. Odhady bánk hovoria o dopyte v objeme 300-500 mld. eur. Ako kolaterál pri týchto operáciách môžu komerčné banky použiť dokonca aj úvery, ktoré banky poskytli. Táto operácia by mala pomôcť odstrániť stres z medzibankového trhu a zároveň z istej časti aj tlačiť banky k tomu, aby voľné zdroje, ktoré získajú, použili napríklad na nákup pokladničných poukážok krajín PIIGS. Týmto môže centrálna banka v podstate pomôcť pri financovaní vlád, samozrejme všetko v súlade s mandátom ECB. Bilancia ECB sa tým pádom značne rozšíri.
Pozor na prílišný optimizmus
Nečakajme ale zázraky. Kríza sa dodaním likvidity neskončí. Videli sme to napríklad v období 2007/08, kedy centrálne banky dodávali likviditu neustále, no kým sa neodstránili podkladové problémy (nadmerný dlh a zlé aktíva), situácia sa nestabilizovala. Pomohli až intervencie v podobe fiškálnych stimulov a paradoxne zastavenie potrieb ohodnocovať aktíva na trhové ceny – mark to market.
Výhľad na dnes
Sentiment nemeckých podnikateľov ZEW skončil nad očakávaniami trhu a rovnako veľmi dobre skončila aj aukcia španielskych pokladničných poukážok. Euro po týchto fundamentoch a aj vďaka očakávaniam zajtrajšieho tendru prelomilo rezistenciu 1,3050 a ak bude prelomená hladina 1,3080, otvára sa priestor na rast až k 1,3140. Zatiaľ je výhľad rastový, no na zmenu hlavného medvedieho trendu je zatiaľ priskoro. Zajtrajší tender a reakcia dlhopisového trhu nasledujúce dni ale bude kľúčová. Ak výnosové krivky začnú klesať, bude to pre spoločnú menu dobrá správa a koncoročná „Santa rally“ by predsa len mohla prísť.
Autor: Ján Beňák | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7318 | 18.99 % |