Ratingy (opäť) v ohrození
V piatok dostali jednotlivé krajiny eurozóny ďalšie varovanie zo strany ratingových agentúr. Agentúra Fitch totiž varovala pred možnosťou zníženia ratingu Belgicko, Španielsko, Slovinsko, Írsko a Cyprus. Tým hlavným je ale varovanie pre Francúzsko, druhú najsilnejšiu krajinu Eurozóny. Fitch potvrdila rating na AAA, no zmenila výhľad na negatívny vzhľadom na projekcie rastu dlhu, ktorý by mal v základom scenári dosiahnuť svoje maximum na úrovni 92% v roku 2012. Nakoľko ale ide o najvyšší dlh pre krajinu s ratingom AAA, okrem UK a US, predstavuje tento dlh značný problém. Okrem toho agentúra Moodys znížila rating Belgicka. Dôvodom je spomalenie globálnej ekonomiky, neistota spojená s prevzatím banky Dexia ako aj politická neistota.
Londýnske banky utekajú aj do Berlínskeho bezpečia
O ratingy tak prichádzajú jednotlivé krajiny veľmi rýchlo, čo nemá na dôveru investorov príliš pozitívny efekt. Podľa Bank of England znížili britské banky expozíciu voči francúzskym aktívam za 3Q o 19 mld. GBP na 178 mld. GBP a expozícia voči talianskym a španielskym aktívam bola znížená o 8 resp. 5 mld. GBP. Tento kapitál sa presunul prioritne do Nemecka, kde expozícia vzrástla o 26 mld. GBP. To znamená, že investori sa snažia aktíva smerovať do bezpečného prístavu pre svoje investície, ktorým Nemecko zatiaľ je. Prípadné existenčné problémy pre celú EMU by ale zasiahli aj Nemecko a preto je pojem bezpečného prístavu len veľmi relatívny.
Gréci neveria bankám
Obavy o budúcnosť sa ale netýkajú len veľkých londýnskych bánk, ale aj gréckych obyvateľov. Počas septembra a októbra vkladatelia vybrali z gréckych bánk ďalších 12,3 mld. EUR, čím sa objem vytiahnutých vkladov z bánk dostal na úroveň takmer 60 mld. EUR. Vrchol vkladov dosiahol grécky bankový sektor v roku 2009, kedy ich bolo 237 mld. EUR.
Rozpočet US konečne schválený
Situácia v eurozóne je tak naďalej komplikovaná a panika na trhu je stále na spadnutie. Zabrániť ďalšej vlne aspoň z časti pomohli US politici, ktorí sa dohodli na financovaní federálnej vlády na rok 2012. Senát ako aj snemovňa reprezentantov sa dohodli na financovaní vlády na fiškálny rok 2012, ktorý začal už 1. Októbra. Pre trhy ide o dobrú správu, no nezabúdajme, že budúci rok ako jedna z prvých vecí, ktorú bude US kongres riešiť je navýšenie dlhového stropu. Ten totiž bol naposledy zvýšený len mierne.
Dnešný výhľad
Nočná seansa na FX trhu bola v znamení risk-off, nakoľko smrť juhokórejského vodcu zvyšuje neistotu v ázijskom regióne, nakoľko ťažko povedať, aký bude nový vodca krajiny. Nakoľko sa ale táto udalosť príliš starého kontinentu netýka, obchodníci sa mierne vracajú k spoločnej mene. Piatkové kroky agentúr ale príliš situácii neprajú a preto by mal byť potenciál na rast limitovaný. Dnes očakávame priorite dve udalosti. O 16:30 bude mať prezident ECB Draghi prejav pred Európskym parlamentom, kde bude určite objasňovať svoj prejav z 1. decembra, ktorý trh pochopil tak, že ECB je naklonená intervenciám, ak pôjde eurozóna smerom k fiškálnej únii. K týmto záležitostiam sa na konferencii ECB vo Frankfurte príliš vyjadrovať nemohol, takže dnes večer by mohol objasniť svoj názor. Okrem toho o 15:30 budú mať ministri financií krajín eurozóny konferenčný hovor, na ktorom budú hovoriť hlavne o navýšení zdrojov MMF. Celkovo akciové trhy naznačujú, že trh zabúda na možnosť znižovania ratingov, no spredy medzi výnosom talianskych resp. francúzskych 10-ročných dlhopisov a nemeckými dlhopismi, ktoré rastú okolo 5% naznačujú, že ratingy sú stále pod drobnohľadom investorov. Na dnes je preto výhľad zatiaľ neutrálny, no rast naďalej považujeme za príležitosť na predaj. Silnejšia rezistencia na EURUSD na 1,3050. Jej prípadné prelomenie by podporilo rast k 1,3080 s výhľadom až na 1,3140. Na takýto rast by ale bolo potrebné vidieť minimálne nejakú dobrú fundamentálnu správu. Suport na 1,2980.
Autor: Ján Beňák | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7196 | 20.34 % |