Minulý týždeň dal s veľkou pravdepodobnosťou odpoveď na otázku, ktoré aktívum drží prím v čase hospodárskej recesie. Ešte v lete zlato prerážalo jeden rekord za druhým a postupne atakovalo úroveň takmer $2000. Na druhej strane sa americký dolár dostal pod silný výpredajný tlak pri neschopnosti amerických politikov dohodnúť sa na dlhovom strope. Avšak práve tento moment, kedy vrcholila mini-mánia na zlate, sa stal obratovým, a zlato zo svojich vrcholov stratilo takmer 20%.
Poďme však od začiatku. Takmer každý investor sledujúci politiku Federálneho rezervného systému vie, že už čoskoro sa dočkáme ďalšieho kola kvantitatívneho uvoľňovania. Hromadiaci dlh a insolventnosť má jediné politicky priechodné riešenie v pokračujúcich nákupoch dlhov centrálnymi bankami. Centrálne banky sa tak stali jedinými inštitúciami, ktoré sú schopné na svoje plecia prebrať dlhy, ktoré začínajú dusiť krajiny či ich bankové sektory. QE3 je preto iba otázkou času.
Avšak všetci tí, ktorí očakávali ohlásenie ďalšieho kola kvantitatívneho uvoľňovania už pri poslednom tohtoročnom zasadnutí Fedu, boli sklamaní. Bernanke nepovažuje situáciu za tak zlú, aby Fed rozšíril svoje nákupy cenných papierov. Naopak, nezamestnanosť ukázala mierne zlepšenie, no to kompenzuje veľmi neistý a rizikový výhľad do budúcnosti. Na trhu sa tak postupne spustil silný výpredaj všetkých rizikových aktív.
Veľmi prekvapujúcim bol fakt, že výpredajom dominovali drahé kovy, keď zlato stratilo takmer 7% a striebro stratilo ešte o percento viac. Investori si začali uvedomovať, že pri súčasnom nízkom hospodárskom raste, hroziacej deflácií, likvidácií bankových aktív, znižujúcej sa inflácií v hlavných krajinách dopytu po zlate a príliš veľkej špekulatívnej exponovanosti sa tento drahý kov nejaví tou optimálnou investíciou. Naopak, svoju úlohu bezpečného prístavu potvrdzuje americký dolár.
A nie je to len americký dolár. Úplne opačnú pozíciu ako majú európske krajiny, má americké ministerstvo financií. Pri emisiách jej dlhopisov úroky klesajú blízko svojich historických rekordov. Zostatok rizikového kapitálu prúdi práve do bezpečných amerických cenných papierov. Dopyt po dolári a dolárových aktívach dosahuje opäť hodnoty ako v časoch veľkej paniky na konci roka 2008.
Na druhej strane pozície špekulantov ukazujú, že nikdy nebola nedôvera voči jednotnej mene väčšia ako minulý týždeň. Negatívne naladenie investorov voči euru dosahuje extrémne hodnoty a neustále predaje európskych aktív spôsobili, že euro sa počas týždňa prepadlo voči doláru pod 1,30. Aj keď je priestor pre pokles kurzu EUR/USD omnoho väčší, súčasné extrémne krátke pozície volajú po opatrnosti, keďže extrémne krátke pozície sú často bodom obratu.
Záver roka by preto mohol byť pre euro, ako aj ostatné rizikové aktíva pomerne pozitívny. Napriek svojim hrozbám agentúra S&P zatiaľ neprichádza so znížením ratingu európskych krajín. Tak trochu ju nahrádza Fitch, ktorý znížil výhľad niekoľkým európskym krajinám vrátane Francúzska, a Moody’s, ktorý ešte v piatok večer znížil rating Belgicku, a to rovno o dva stupne.
Ďalším faktorom, ktorý by mohol spôsobiť vianočnú rely, je stále pravdepodobnejšia dohoda Európy s MMF. Avšak prepadať väčšiemu optimizmu by bolo rozhodne predčasné. Prvé kvartály roku 2012 nebudú pre eurozónu dobré, možno až kritické. Opäť budeme svedkami jedného eurosummitu za druhým a pokračujúcim tlakom na väčšiu participáciu ECB. A práve dnes večer uvidíme, do akej miery je Draghi ochotný prijať túto novú rolu.
Autor: Ronald Ižip | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7196 | 20.34 % |