Európske dáta menej zlé, US dáta dobré
Po dlhšej dobe sme včera videli lepšiu sériu makrodát nielen z US, ale aj z eurozóny. Zverejnené totiž boli lepšie výsledky predbežných indexov nákupných manažérov z väčšiny krajín eurozóny. Investorov potešila aj dobrá španielska aukcia dlhopisov, ktorá ukázala, že najviac teraz trh trápi situácia v Taliansku a nie v Španielsku. Lepšie než očakávané boli aj výsledky týždenných žiadostí o podporu v nezamestnanosti ako aj prieskumy výroby z New Yorku a Filadelfie. Tieto dva prieskumy dokonca skončili v pásme expanzie, čo znamená, že recesia, v ktorej už teraz eurozóna s najväčšou pravdepodobnosťou je, ešte US ekonomiku stále nezastihla.
Taliansko vs. Španielsko
Včera úspešne umiestnilo na trh emisiu 5-ročných dlhopisov Španielsko. Výnos, ktorý investori pri emisii požadovali bol 4,02% oproti výnosu 5,27% pri poslednej emisii. Porovnajme si to z talianskou aukciou zo stredy: rovnaká splatnosť, no výnos 6,47% oproti 6,29% pri poslednej emisii. Rozdiel medzi týmito emisiami je markantný a v skratke znamená, že trh zameral svoju pozornosť na Taliansko, ktoré má v pomere k HDP oveľa vyšší dlh než Španielsko. Taliansko síce nemalo bublinu na realitnom trhu a má bohatšie obyvateľstvo, no to nestačí a Monti dnes musí presvedčiť nielen finančné trhy, ale aj politikov, že si zaslúži dôveru.
CDS prirovnávajú Francúzsko k Mexiku
Podobný konflikt, kto je na tom horšie, má aj Británia a Francúzsko. Tu ho ale nezačali finančné trhy, nakoľko výhoda vlastnej menovej politiky tiahla výnosy na UK dlhopisoch na rekordné minimá, ale politici. Bývalý guvernér Bank of France Noyer totiž povedal, že krajina, ktorej rating by sa mal prehodnocovať, nie je Francúzsko, ale UK. Na to hneď reagoval britský ekonóm Lilco, ktorý povedal, že Francúzsko je v ohrození kvôli obrovským aktívam francúzskych bánk, nakoľko ich pád by ohrozil celú krajinu. Tu sa ale je potrebné na chvíľu pozastaviť. Aktíva troch najväčších UK bánk predstavovali ku koncu roka 2009 až 337% HDP krajiny, zatiaľ čo pri Francúzsku to bolo 237%. Francúzke banky ale majú voči krajinám PIIGS obrovskú expozíciu, zatiaľ čo britské banky nemajú takéto veľké eurové aktíva. To znamená, že UK je na tom v tejto oblasti lepšie, no situácia sa môže zmeniť veľmi rýchlo. Kapacita UK verejných financií tiež nie je neobmedzená. Vzhľadom na problémy eurosummitov ale vychádza logicky ako prvý adept na zníženie ratingu Francúzsko. CDS na dlh tejto krajiny sa totiž obchodujú vyššie, než CDS krajín na hranici investičného pásma ako Brazília, Kolumbia, Mexiko alebo Thajsko.
Dnešný výhľad
Pre spoločnú menu resp. pre celý sentiment risk on včera prišlo niekoľko dobrých správ (španielska aukcia, lepšie PMI z eurozóny, dobré výsledky z výrobného sektora z US) a euro tak vytvorilo zatiaľ vyššie minimum, no tieto správy nestačili na to, aby silnejšie potlačili spoločnú menu vyššie. Hlavný trend ostáva medvedí, no krátkodobý obraz možno naznačuje obrat. Počkajme si teda na dnešný vývoj. Rizikové udalosti ako prejav Merkelovej a talianske hlasovanie by nemali priniesť žiadne negatívne prekvapenie, takže euro by mohlo pokračovať v miernom odraze. Zaujímavým supportom je hladina 1,2990. Z US dnes očakávame len výsledky CPI, ktoré by nemali mať dopad na trh, makrokalendár z eurozóny poskytuje len výsledok obchodnej bilancie. Zatiaľ je teda výhľad mierne rastový, no situácia sa vyjasní až po talianskom hlasovaní. Rezistencia na 1,3040/50.
Autor: Ján Beňák | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7196 | 20.34 % |