„Dohodneme sa“ už na investorov neplatí
Euro včera pokleslo na najnižšiu úroveň od januára a pokleslo pod psychologickú hladinu 1,30. Dôvodom je pokračujúca neistota ohľadom adekvátnosti riešenia dlhovej krízy v eurozóne. Grécky príklad, kedy MMF včera vo svojej správe varoval, že situácia je oveľa horšia než očakávali, nedáva povzbudivý obraz ohľadom schopnosti európskych politikov riešiť problémy s dlhovou krízou. Nepodarilo sa im to ani počas summitu minulý týždeň, nakoľko včerajšia aukcia talianskych 5-ročných dlhopisov zaznamenala najvyšší výnos od vzniku eurozóny. To znamená, že prázdne reči a ďalšie „dohodneme sa“ už na investorov neplatí. K situácii sa stále nevyjadrila ani ratingová agentúra S&P, čo stále podporuje neistotu na trhu. Táto neistota sa prejavila už aj na likvidácii pozícii na zlate, rope alebo striebre a jediným cieľom: útek do bezpečia US dlhopisov a doláru. Tento odlev kapitálu nevytvára na nasledujúce dni a týždne dobrú pozíciu ani pre komoditné meny ako aussie, kivi alebo loonie, teda austrálsky, novozélandský alebo kanadský dolár.
Globálna ekonomika spomaľuje
To, že situácia nevyzerá dobre, vidíme aj na makrodátach a to z celého sveta, nielen z eurozóny. Počas noci bol napríklad zverejnený prieskum japonských firiem Tankan, ktorý bol slabší, než sa očakávalo a predbežný index nákupných manažérov z Číny podľa banky HSBC skončil už po druhý mesiac v pásme kontrakcie, čo je veľmi zlá správa pre globálny ekonomický rast, hlavne ak najväčšiu časť z neho tvorí práve Čína.
Kríza v eurozóne nebude jednoduchá
Pomerne často sa objavujú štúdie, že globálny rast by krízou v eurozóne nemal byť obmedzený a dokonca aj také analýzy, že rozpad eurozóny by spôsobil zníženie HDP krajín ako UK alebo US len o veľmi málo, okolo 1-2%. Myslíme si, že takéto očakávania sú až príliš optimistické. Ekonomiky sveta sú až príliš previazané na to, aby sme brali eurozónu ako niečo, čo sa dá jednoducho „odrátať“. Prečo napríklad kolaps Lehman Brothers a následná panika na finančných trhoch dokázala výrazne prehĺbiť recesiu, keď aktíva Lehman Brothers predstavovali len 2% aktív US bankového sektora? Ak eurozónu čaká naozaj vážna kríza (čo určite čaká), ovplyvní do značne celú globálnu ekonomiku a dopad nebude „malý“, ako nás presviedčajú analytici, ale veľký.
Očakávané udalosti dnešného dňa
Dnes náš čaká rušný deň. Dlhopisy bude ponúkať Španielsko, čakáme predbežné decembrové PMI z eurozóny a nakoniec z US očakávame indikátory z výrobného sektora: newyorský a filadelfský prieskum výroby ako aj priemyselnú produkciu. Nakoľko Španielsko malo tento týždeň už jednu dobrú akciu, mohla by sa situácia opakovať aj pri tých dnešných a výnosy na španielskych dlhopisoch by pri aukcii mohlo byť nižšie. PMI z eurozóny asi také slávne nebudú, nakoľko spomalenie eurozóny je citeľné a napríklad index ZEW už zverejnený skôr tento týždeň nebol príliš optimistický. Prípadné lepšie výsledky by ale boli o to lepšie prijaté. Lepšie než pred mesiacom sa čakajú výsledky z US, kde sa očakáva pri oboch prieskumoch výroby zlepšenie.
Dnešné obchodovanie
Tieto správy by dnes mohli nahrávať spoločnej mene v odraze po poslednom poklese, no to neznamená, že vývoj sa obracia. Naďalej totiž preferujeme z dvojice euro-dolár staršiu menu, kvôli dobre známym výhodám (jeden prezident a jeden kongres, vojenská sila, dolár ako rezervná mena, proaktívnejší FED atď.) Dnes by sme ale po aukcii mohli vidieť odraz k 1,3050 s výhľadom až na 1,3100, ak by boli lepšie aj ďalšie makrodáta. Neočakávame ale, že bude mať odraz dlhšie trvanie, hlavne ak nad eurozónou visí stále možnosť zníženia ratingu od S&P. Preto následne po vyprchaní optimizmu očakávame opätovný pokles k 1,2910/00. Dnešný support na 1,2980.
Autor: Ján Beňák | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7196 | 20.34 % |