Žiadne jatky, pôjde to v rukavičkách
Počas celého včerajšieho dňa nastávalo triezvenie devízového trhu z kvantitatívneho uvoľňovania. Konečne si väčšina investorov začala myslieť, že žiadna „tlačiarenské jatky“ by na najbližšom zasadnutí FEDu nemuseli vzhľadom k slovníku Bena Bernankeho nastať. Naopak gentlemanský rukavičkový prístup k tlačenia peňazí je pravdepodobnejší. Práve tento „diétnejší“ pohľad na QE 2,0 sa tak začal vracať úsmev na pery „mŕtvym prezidentom“ na dolárových bankovkách. Trh sa prepočítal a zašiel až príliš ďaleko vo výpredaji dolára v očakávaní dodávky „vagónov likvidity“ na trh. A teraz tento výhľad berie späť a začína masívne skupovať doláre. Zelenej bankovke včera pomohli aj kroky sprísnenia menovej politiky v Číne, čo vyvolalo širší útek do bezpečia a reverzný chod carry obchodov. Boli sme tak svedkami masívneho viac ako 250 bodový prepad EURUSD a 1,5%-tný zisk dolárového indexu. Dolár je tak späť a začína renesanciu svojej sily.
Nočné pokusy o obnovu
Nič na tom nezmení ako nočná obnova rastu smerom k 1,38. Podľa nás ide iba o výber dolárových ziskov v dôsledku názorov, že posilňovanie dolára včera bolo až prirýchle. Preto ho vnímame iba ako o korekciu započatého trendu obnovy US meny. Aj vzhľadom k tomu, že medvedí setup po včerajšom dni dostáva pevnejšie základy. Technika hovorí o narušení rastového kanála a o aktivovaní formácie „Hlava a ramená“ ponorením pod líniu krku na 1,3825/40 (aj s neúspešným retestom návratu nad tento level), čo vytvára potenciál k prepadu smerom k 1,3600/20. Skoršie supporty však ležia na leveloch nočných miním na 1,3700/1,3695 Hoci rastové pokusy môže pretrvávať stále očakávame, že by mohli byť vypredávané s rezistenciami na 1,3810 a následne už spomínaná technická úroveň 1,3825/40.
Od včera sa nič nezmenilo
Celkovo tak od včera stále nemáme dôvod meniť náš medvedí výhľad podporený štyrmi hlavnými argumentmi. Ako sme už naznačili: 1. Ľahšia verzia QE 2,0, 2. Narušenie rastového technického setupu a naopak nastolenie medvedieho (nižšie minimá a nižšie maximá, dolárový index tento trend navyše potvrdzuje). 3. Sprísnenie menovej politiky v Číne a možná dohoda USA –Čína o uvoľnení kurzu juanu na oplátku za menšie tlačenie elektronických vo vzduchu vytvorených dolárov. 4. Sklamanie trhu z možných nižších dodávok likvidity a útek do bezpečia. Na makrodátach by tak ani nemuselo veľmi záležať, tie sa môžu skôr postarať o intradenú volatilitu a akési "krovie." Hlavným moverom bude „odľahčená verzia QE“ a tá velí opäť „milovať“ dolár.
Autor: Stanislav Panis | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7379 | 18.07 % |