Zlé správy pre globálnu ekonomiku, no hlavne pre eurozónu naďalej prichádzajú. Včera to bol napríklad slabý výsledok nemeckého investorského sentimentu ZEW a nižšie ako očakávané maloobchodné tržby z US, ktoré nadväzujú na stálu neschopnosť US politikov dohodnúť sa na rozpočte na budúci rok ako aj pokračujúce problémy v eurozóne. Euro včera na tento vývoj reagovalo prudkým poklesom oslabilo na najnižšiu úroveň od januára. Obchodníci totiž naďalej utekajú od eurozóny do bezpečia US dlhopisov. Situáciu nedokázala zachrániť ani dobrá aukcia španielskych dlhopisov.
FOMC: Riziká sú vysoké
Vývoju nepomohlo ani zasadnutie FOMC, na ktorom Bernanke síce povedal, že US ekonomika zatiaľ pokračuje v miernom raste aj napriek problémom s globálnym spomalením, no neistota na finančných trhoch naďalej predstavuje pre najsilnejšiu ekonomiku sveta výrazné riziká.
Banky-Grécko 2:1
Okrem toho vývoj v Grécku tiež nie je najlepší. Banky sa stále nedohodli s vládou na haircute na gréckom dlhu a vývoj je naďalej neistý. Podľa všetkého totiž banky čakajú na to, aby dostali 20. marca vyplatené dlhopisy v objeme 14,4 mld. eur, ktoré boli emitované pred dvoma rokmi. Tým by sa vlastne bankám znížili straty, no o to menej by poklesol dlh Grécku. Nakoľko Grécko stále trvá na tom, aby s participáciou súkromného sektora súhlasilo viac ako 90% vlastníkov dlhopisov, bude asi musieť dohoda počkať na banky, inak Grécko nedostane ďalšie peniaze. Kým tak predtým trojka držala banky v šachu, teraz držia banky v šachu celú eurozónu. Default Grécka by totiž spôsobil v eurozóne paniku.
Všetko alebo nič
Kým sa v Aténach rokuje o potrebných deväťdesiatich percentách, Európska únia ich potrebuje rovno 100%. Na to, aby sa dala efektívne zmeniť Lisabonská zmluva, je potrebný súhlas všetkých členov. Británia ale jasne povedala, že žiadne fiškálne pakty nechce a preferuje vlastnú, ničím obmedzovanú fiškálnu politiku. Preto sa stropy pre deficity a dlhy ako aj pokuty pre členov budú musieť riešiť na základe bilaterálnych zmlúv, čo môže poriadne skomplikovať situáciu. Zároveň, je otázne, či jednotlivé parlamenty budú súhlasiť s týmito zmluvami, keď už majú problém s navýšením zdrojov pre MMF.
To znamená, že summit z minulého týždňa, na ktorý sa tak dlho čakalo, v podstate nepriniesol nič nové a to staré ostáva: neschopnosť politikov dohodnúť sa a riešiť krízu. Pre euro to nezmanemá nič pozitívne.
Výhľad na dnes
Euro počas noci tradične konsolidovalo svoje zisky a technický vývoj pripomína len formáciu zástavky. Na dennom grafe sme prelomili silný support, čo podporuje pokles k 1,2910/00... Euro dostáva poriadne "na frak" a to kvôli pokračujúcej kríze v eurozóne, kde v skoré vyriešenie problémov neverí už asi ani Merkozy... Dnes je makrokalendár z US ako aj eurozóny prázdny, no sledovaná bude aukcia talianskych dlhopisov (5r) a nemeckých dlhopisov (2r) ako aj prejav Merkelovej pred nemeckým parlamentom ohľadom dohody o zmene eurozmlúv. Nakoľko sa množia hlasy, že zmena týchto zmlúv je veľmi komplikovaná a Nemecko možno bude musieť meniť ústavu, nečrtá sa pre ratingy krajín eurozóny ružová budúcnosť. Merkelovej prejav o 12:0, tak bude veľmi dôležitý. Okrem toho dnes bude fínsky parlament o 11:00 hlasovať o participácii krajiny na záchranách EU (Grécko, euro...). Hlasovanie je spojené s dôverou vlády. Ak neprejde, znamená to pre euro značný šok. Pôjde o siedmy pád vlády v eurozóne kvôli euru. Dnes o 14:00 okrem toho bude hovoriť aj šéfanalytik Moodys ohľadom situácie v eurozóne, kde sa nedá očakávať nič pozitívne. Nakoniec, podľa US denníkov sa komplikuje situácia v US a pravdepodobnosť "government shutdown" kvôli blížiacemu sa dlhovému stropu a nedohodnutiu sa na rozpočte na rok 2012... Situácia tak nevyzerá dobre, čo by malo paradoxne opäť favorizovať dolár a pokračovanie poklesu smerom k 1,2910/00.
Autor: Ján Beňák | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7196 | 20.34 % |