Piatok bol deň obratov a komodity boli ako na vlnách. Deň sa začal tým, že nemecká kancelárka potvrdila záujem o eurozónu a to cestou fiškálnej integrácie (jediná reálna cesta ak má eurozóna prežiť), odmietla vyššiu úlohu ECB a zmietla zo stola eurobondy. Teda odmietla jednoduché "riešenia" ktoré problém len odsunú. Eurobondy by totiž pravdepodobne nemali dôveru trhu a ich presadzovanie za každú cenu by znamenalo iba zabíjanie (ďalšieho) času. Politika ECB na spôsob FEDu a BoE je zase úplne neprijateľná pre nemecké krídlo. Podstatné však bolo, že sa diskutovalo o riešeniach a niektoré boli dokonca reálne a mohli by situácii pomôcť. Risk-on prístup vystupňovala správa, že ECB by mohla od MMF dostať viac ako €200 mld. Neskôr, keď sa všetky oči upierali na americký trh práce, nastal výber ziskov. Z kovov sa tak naďalej darilo medi, po ktorej neutícha dopyt. Prepady na rope brzdili iránske vyjadrenia. USD Index +0.38%, zlato +0.66%, striebro -0.22%, meď +1.42%, WTI +0.76%, Brent +0.87%, zemný plyn -1.75%.
Sentiment
Cez víkend sa udialo pre komodity niekoľko dôležitých udalostí. Republikáni sa pokúsia zabrániť MMF, aby dodal prostriedky do eurozóny, pretože sa boja o peniaze daňových poplatníkov. Dnešné dôležité stretnutie francúzskych a nemeckých lídrov, ktorí si idú dohodnúť vzájomný postup na piatok, bude kľúčové pre piatkový summit. Bude sa rozhodovať či únia bude pokračovať cestou hlbšej integrácie alebo hodí spiatočku a vtedy už hrozí i vylúčenie niekoľkých členov, dvoj-rýchlostná eurozóna či úplný rozpad. Zatiaľ to vyzerá pozitívne. Inej cesty veľmi niet a neutrál už mali politici zaradený pridlho.
Energie
Irán posunul svoj súboj s rozvinutým svetom na nový level a vyhlásil, že sankcie vyženú ceny ropy nad úroveň $250, teda jej zdvojnásobenie. Takéto skoky sú typické skôr pre ropné šoky, avšak iránsku hrozbu by som nepodceňoval. Doteraz bol trh vybalansovaný na základe očakávaného poklesu dopytu v USA a Európe s tým, že ázijský dopyt bude stabilný. Na rope sa nám však tvorí dokonalá búrka. Ingrediencie: Zasadnutie OPEC (14. decembra 2011), kde sa bude hovoriť o možnom znižovaní produkcie. Najväčší producent Saudská Arábia, ktorá bola vždy proti a presadzovala skôr nižšie ceny a vyššiu produkciu bude pravdepodobne za. USA sa chystá torpédovať financovanie iránskeho exportu ropy cez iránsku centrálnu banku (Irán je druhým najväčším producentom OPEC s dennou kapacitou viac ako 3.5 mil. barelov). Líbya je stále na necelých 50% možností produkcie a nebude obnovená skôr ako za rok. Na prvý pohľad sú prehliadané malé krajiny, ale napríklad konflikt v Sudáne znamená veľké riziko ďalšieho výpadku 0.5 mil. barelov denne. Zároveň však rastie dopyt z Južnej Kórei, Japonska i Indie, o Číne, kde rafinérie nestíhajú, ani nehovoriac. Každý barel ropy tak bude čoraz cennejší.
National Petroleum Council vydal štúdiu, ktorá na rozdiel od tej z roku 2007 ubezpečuje o dostatku plynu v USA, kde bude nadprodukcia tlmiť rast cien plynu. Na jednej strane je to zlá správa pre zemný plyn, na druhej strane práve jeho nízka cena bude postupne tvoriť väčší tlak na jeho využívanie - v doprave, pri výrobe elektrickej energie či jeho skvapalňovanie do LNG a vyvážanie napríklad do Ázie, kde je 3 - 4 krát drahší. To je však dlhodobejší horizont, aktuálne stojíme pred zimnou sezónou a v prípade prituhnutia zimy by sme mohli byť svedkami rastu v prostredí klesajúcich zásob (štvrtok uvidíme, či sa potvrdí trend poklesu zásob) a rastu spotreby z dôvodu vykurovania domácností.
Kovy
Na kovoch vidíme po prudkom raste z minulého týždňa konsolidáciu a čakanie na ďalšie správy. Na striebre podporuje volatilitu likvidácia pozícií futures po krachu MF Global, ktorý oslabil dôveru v "papierové" futures. Pre cenu striebra je však podstatné, že investori prechádzajú na fyzický kov a teda striebro má ďalší zdroj investičného dopytu (o tom ako je investičný dopyt pre striebro dôležitý, sme už písali.) Na grafe vidíme ako sa po bankrote MF Global (5. november 2011) nastala ďalšia vlna poklesu open interest - na nové minimá.
Na zlate sme sa opäť priblížili k prelomeniu súčasného klesajúceho trendu zo septembrových maxím. Úroveň rezistencie je na úrovni $1755 a v súčasnom prostredí čoraz voľnejšej menovej politiky je veľká šanca skorého prerazenia tejto rezistencie. Nasledoval by retest úrovne $1800 a to by potvrdilo rastový sentiment na drahých kovoch.
Autor: Tomáš Plavec | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7379 | 18.07 % |