Aj keď sa posledné dni zdalo, že prepady trhu sa začali stabilizovať a hrozí možnosť odrazu vyššie, nestalo sa tak. Naopak, dnes čísla PMI opäť potvrdili, že svet prichádza do ďalšieho obdobia recesie. Tento krát však do nej vstupuje s vysokou nezamestnanosťou, hraničným štátnym dlhom a minimálnymi úrokovými sadzbami. Posledné udalosti tak naznačujú, že trhy sa potácajú od zlého k horšiemu.
Hlavnou udalosťou na európskom kontinente sa v posledných dňoch stali aukcie štátnych dlhopisov a vôbec vývoj na dlhopisovom trhu. K problematickému Taliansku pribudlo Španielsko a včera už aj Belgicko. To sa dostáva pod tlak s tým, ako rastú požiadavky belgickej Dexie o ďalšiu likviditu. Doteraz mala belgická centrálna banka poskytnúť núdzový úver ELA tejto banke v objeme 30-40 miliárd euro. To vytvára silné tlaky na dôveryhodnosť krajiny a výnosy na 10-ročných dlhopisoch rastú cez 5%.
Šedou labuťou sa však stala dnešná nemecká aukcia. Poslednú dobu sme registrovali niekoľko aukcií tejto krajiny, ktoré sa dajú označovať za zlyhané, no reakcia trhu bola minimálna. Nemecko je silná krajina a drobné problémy s umiestnením jej dlhopisov boli považované iba za dočasný nepriaznivý jav. Pri dnešnej akcií 10-ročných bundov však vláda odchádzala iba s 60% požadovaného objemu. Trhy okamžite reagovali výpredajom nielen aura ale aj samotných nemeckých dlhopisov. Nervozita trhu ukazuje, že ak ide do tuhého, žiadna krajina si nemôže byť istá. Aj keď sú nemecké výnosy nízke, zdá sa, že investori nemajú veľký dôvod viazať si do akýchkoľvek európskych dlhopisov nové peniaze.
Práve dnešná aukcia poukazuje na to, aký obrovský rozdiel existuje medzi Európou a USA. Za Atlantikom padá jeden rekord za druhým a bid-to-cover dosahuje pravidelne úrovne nad 3, aj keď výnosy neustále klesajú. A to aj napriek nedohode Superkomisie alebo preklopením sa dlhu nad 100%. Trh si je jednoducho vedomý toho, že rozdiel medzi krajinami je v tom, že európske banky reštrukturalizácia ešte len čaká. A jej dopad môže byť veľmi negatívny.
Opäť sa tak potvrdzuje, že na koni stále ostáva americký dolár. Jeho posilnenie je podložené ako fundamentálnou, tak aj technickou analýzou. Tá nám ukazuje, že sa pomaly dostávame k dôležitému suportu v okolí 1,3250. Ako náhle by sme však prerazili 1,32, otvára sa priestor na pokles o ďalších 500 bodov nižšie.
Merkelová dnes opäť odmietla spoločné eurobondy, a ostatní ministri financií sa opäť vyjadrili k potrebe väčšej pomoci ECB. Zdá sa tak, že politická vojna medzi Nemeckom a Európou bude aj naďalej pokračovať. Jedine jej rozuzlenie by mohlo spôsobiť väčší rast rizikových aktív. Dovtedy len zopakujeme, že aj napriek poslednému posilneniu dolára, je potenciál jeho ďalšieho posilnenia stále obrovský.
Autor: Ronald Ižip | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7379 | 18.07 % |