Euro včera mierne pokleslo, kedy slabá španielska aukcia dlhopisov a tiež obavy o rating Francúzska nepriali riziku. Silnejší pokles než na eure sme ale videli na US akciách, ktoré poklesli na mesačné minimá a na komoditách, kde sme videli masívny výpredaj spôsobený odlevom špekulatívneho kapitálu z komodít.
Tragická španielska emisia
Kríza v eurozóne pokračuje v zhoršovaní a jej efekt sme mohli vidieť pri včerajšej aukcii dlhopisov Španielskom. Pri predaji 10-ročných dlhopisov požadovali investori výnos takmer 7%, čo je najvyšší výnos od roku 1997, teda pred vznikom eura. Táto slabá aukcia vyvolala ďalší rast spredov medzi výnosom španielskych a nemeckých 10-ročných dlhopisov a začali sa objavovať správy, že klíringové centrum LCH.Clearnet by mohlo zvýšiť marže pri obchodovaní španielskych dlhopisov. Preto opäť začala na trhu masívne intervenovať ECB a nakupovať dlhopisy španielska. Zvýšenie marží by totiž pravdepodobne spôsobilo prudký rast výnosov podobne ako pri Taliansku (k hladine 7,50% z aktuálnych úrovní 6,80%).
Fitch varuje Taliansko
Nakoľko ratingové agentúry posudzujú pri ratingu okrem dlhu aj výnosy na dlhopisoch, môže takýto rast výnosov otvoriť dvere k zníženiu ratingu. Včera sa o tom presvedčilo Taliansko. Ratingová agentúra Fitch totiž včera povedala, že krajina už je pravdepodobne v recesii a ak sa nebude môcť financovať na trhu kvôli vysokým úrokovým sadzbám, hrozí zníženie ratingu do nižšieho investičného pásma. Krajina je príliš veká na to, aby bola zachránená a jej pád by znamenal pre eurozónu existenčný problém.
Rating US je stále strašiak trhov
USA má tiež problém s dlhom, no skôr politický. Podľa včera zverejnených informácii supervýbor kongresu, ktorý má do 23. Novembra zverejniť dlhodobý plán redukcie dlhu zlyhal a kompromis medzi republikánmi a demokratmi nebol stále nájdený. Nakoľko rating US by tým mohol byť ovplyvnený, nejde pre dobrú správ. Okrem toho včera federálny dlh US prekonal hladinu 15 biliónov USD (15,033 bil.) a opäť sa približuje dlhovému stropu, ktorý je teraz na úrovni 15,194 bil. USD. Situácia v US teda môže byť opäť zaujímavá a štartérom veľkých problémov na finančných trhoch.
Globálnych problémov je stále veľa
Tie ale asi už aj tak máme. Kolaps obchodníka MF Global, problémy gigantických bánk UniCredit a Dexia, neisté ekonomické vyhliadky jednotlivých krajín v Európe, problémová štruktúra rastu Číny, otázka budúcnosti eurozóny. S každým ďalším problémom sa možnosť, že sa veci dajú do poriadku mávnutím čarovného prútiku, znižuje. Dôvera súkromného sektora rapídne klesá a vidíme to napríklad pri eurovale, ktorého 4 až 5-násobné napákovanie je teraz nereálne. Ak príde ďalší veľký problém, môže súkromný sektor kapitulovať, čo spôsobí ešte silnejšiu recesiu.
ECB stanovuje limit pre nákup dlhopisov
Kapitulácia asi už prebieha na dlhopisoch Talianska a Španielska a preto sa ECB snaží po novom zachraňovať situáciu tak, že určila strop na nákup dlhopisov v objeme 20 mld. eur týždenne. Nakoľko doteraz musela vo väčšom objeme intervenovať iba raz, ide o krátkodobo dobré riešenie. Čo ale ak začnú rásť výnosy na dlhopisoch Talianska, Španielska a napríklad Belgicka simultánne napríklad kvôli výraznému zníženiu ratingu a zvýšeniu marží? ECB asi so svojim objemom masívny tlak na predaj dlhopisov neustojí. Zatiaľ ale trh reaguje pozitívne a talianske a francúzske spredy už dnes klesajú, španielske spredy zatiaľ len korigujú z denných maxím. Dôležitý ale v tomto prípade nie je objem aktív, ale cena, resp. výnos dlhopisov. Ak by ECB rozhodla, že výnosy na 10-ročných španielskych a talianskych dlhopisoch budú na úrovni 6% ročne, určite by ju to stálo menej než tieto nákupy, ktoré sú len protistranou k panickým výpredajom a nie nejakým garantom výnosov.
Výhľad na dnes
Euro sa po tejto správe vymanilo z poslednej kondolidácie a priestor na rast siaha k hladine 1,3640/50. Zatiaľ je výhľad rastový, no toto riešenie je len dočasné. ECB doteraz nedokázala udržať výnosy na dlhopisoch Portugalska, Írska a ani Grécka. Prečo by to mala dokázať s vymedzením objemu na dlhopisoch Španielska a Portugalska, teda na dlhopisoch krajín, ktoré majú spoločný dlh vo výške 2,24 bilióna eur? Euro preto ťahá stále za kratší koniec. Technicky ale môže rast zájsť až k 1,3800/50.
Autor: Ján Beňák | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7379 | 18.07 % |