Dlho očakávané piatkové vystúpenie prezidenta FEDu B.Bernankeho na konferencii v Bostone nesklamalo. Trhy čakali na jasný signál naznačenia objemu kvantitatívneho uvoľňovania menovej politiky zo strany FEDu. Prezident FEDu potvrdil ochotu podpory ekonomiky, zároveň však výrazne schladil trhové očakávania o „enormnej mase“ lacných USD uvoľnených FEDom pri nákupe USD aktív z trhu. Bernanke naviazal objem druhého kola kvantitatívneho uvoľňovania menovej politiky na dva kľúčové faktory:
FED nemá všeliek
Práve komentáre prezidenta FEDu viedli k piatkovému obratu na EURUSD od svojich nových 8-mesačných maxím na úrovni 1,4150/60. Rizikové investície počítajúce s obrovskou masou lacných USD naliatych FEDom na novembrovom zasadnutí FOMC dostali po piatku miernu výstrahu. Výsledkom bolo zatváranie pozícii v neprospech zelenej bankovky a návrat pod prvý silnejší technický suport 1,3940/10 EURUSD. Odkaz Bernankeho je teda jasný, FED je ochotný podporiť ekonomiku ďalším stimulom, ale jeho objem bude skôr neutrálny (predpokladáme 200-400 mld. USD). Prípadné nedodanie USD likvidity trhu by pri jeho takmer 100%-nom započítavaní spôsobilo „mierne zemetrasenie“ na finančných trhoch (výpredaj akcií, dlhopisov a silné posilnenie USD). FED si tak začína uvedomovať, že ekonomika nie je trh a kvantitatívne uvoľňovanie menovej politiky nie je všeliekom (skúsenosti z Japonska).
V ECB to vrie
Ďalším faktorom, ktorý dostáva EURo pod výraznejší výpredajný tlak je nezhoda v ECB. Doteraz sme boli skôr svedkami protichodných vystúpení vo FEDe, resp. Benk of England, ale ECB sa snažila pôsobiť ako jeden celok. Minulotýždňové komentáre prezidenta nemeckej Bundesbanky a člena ECB Webera (najsilnejší kandidáta na miesto prezidenta ECB v roku 2011) o možnom ukončení nákupu EURo dlhopisov zo strany ECB bolo jedným z minoritných faktov ziskov EURUSD. Víkendová odpoveď prezidenta FEDu Tricheta „ v ECB prevláda väčšinový názor na podporu nákupu EURo dlhopisov“ dala jasne najavo, kto je v ECB ešte stále aktuálnym prezidentom. Tieto slová však potvrdzujú pokračujúce riziko verejných financií krajín PIIGS (Portugalsko, Taliansko, Írsko, Grécko a Španielsko) v Eurozóne. Dnes ráno to potvrdil eurokomisár Rehn „portugalské verejné financie sú stále pod tlakom“. EURo tak začína strácať doterajšiu podporu a jednotnosť i z vlastného tábora, čo sa prejaví rastom rizikovej averzie a ziskami financujúcich mien pri operáciách s likviditou (USD, CHF, JPY).
Fundamentálny kalendár
Dnešný fundamentálny výhľad prináša iba dáta z US ekonomiky 15:00 prílev čistých investícii do USD finančných aktív za augustové obdobie, 15:15 priemyselná produkcia. Neočakávame výraznejšie reakcie trhu na tieto dáta, skôr sa zameria trh na objem nákupu USD aktív a ich tendenciu. Impulzmi by tak mohli byť výsledky firemného sektora (Citigroup).
Technické okienko
Technický výhľad EURUSD po prielome 1,3930/10 (horná línia dlhodobého rastového kanála) 61,8%-ná fibonacciho úroveň z gréckeho prepadu (1,52/1,18) naznačuje potenciál korekcie k 1,3780/60 bez narušenia však dlhodobého rastového kanála. Intradenne tak vidíme možnosť stabilizácie páru pri úrovni 1,3750/30, kde by sme mohli objaviť prvé silnejšie nákupné objednávky. Až prielom rezistencie 1,3920/40 by sme počas dnešného dňa považovali za impulz návratu k 1,40 EURUSD. Po posledných komentároch FEDu a ECB a prielome 1,3950/00 EURUSD je pravdepodobné, že piatkové 8-mesačné maximá 1,4150/60 EURUSD boli vrcholom trendu. Všetko to potvrdí, resp. vyvráti novembrové FOMC (3.novembra) objemom USD pre kvantitatívne uvoľňovanie.
Autor: Valér Demjan | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7379 | 18.07 % |