Euro včera zaznamenalo volatilnú seansu, no podarilo za mu po dvoch dňoch silných výpredajov ukončiť obchodovanie v zisku. Oporou bol rast akcií po dátach ADP zamestnanosti, ktoré priali akciám a limitovali tak pokles eura, no neistota ohľadom gréckeho referenda zabraňovala silnejšiemu rastu.
Na grécku eurozóna nestojí
Podľa posledných správ bude referendom v Grécku na začiatku decembra s jedinou otázkou: či zotrvať alebo nezotrvať v eurozóne. Do tejto otázky Grékov tlačia zahraniční predstavitelia, nakoľko ak bola krajine poskytnutá taká solidarita akú krajina dosiahla, nemôže v prípade bankrotu krajina ostať v eurozóne a robiť sa, že nič sa nestalo. Potvrdil to aj dnes ráno Juncker, ktorý povedal: „Nemôžem povedať, že Grécko musí ostať v eurozóne za každú cenu." Papandreou-ova hra tak môže krajinu vyjsť veľmi draho. Preto jeho podpora v parlamente značne klesá a je možné, že skôr než referendum uvidíme pád vlády. O dôvere v aktuálny kabinet sa bude hlasovať už v piatok.
Trojka ostáva mimo
Neistota o to, čo bude, spôsobuje problémy aj v trojke, ktorá nechce poskytnúť ďalšiu pomoc krajine. Zdroj blízky MMF povedal: „Nechceme poskytnúť peniaze Grécku a následne sa čudovať, čo sa vlastne stalo.“ Neistota je vidieť aj na investoroch a EFSF musel zrušiť plánovanú emisiu dlhopisov, nakoľko výnosy na trhu sú príliš vysoké.
Sadzby FEDu ostanú nízke ešte veľmi dlho
Naopak, US ekonomika s výnosmi nebude mať problém asi veľmi dlhú dobu. FED ako aj Bernanke totiž včera jasne povedali, že uvoľnená menová politika ostane minimálne do prvej polovice roka 2013 a pravdepodobne aj neskôr. Od FOMC sa čakalo, že by mohlo naznačiť zmenu vo formulácii menovej politiky smerom k inflačnému cieleniu, cieleniu nezamestnanosti alebo nominálneho HDP (FED by povedal, že sadzby ostanú nezmenené kým jadrová inflácia na ročnej báze nepresiahne 3%, alebo nezamestnanosť nepoklesne pod 5% alebo nominálne HDP nedosiahne 17 bil. USD). Bernanke na tlačovej konferencii ale takéto očakávania odmietol, nakoľko povedal, že takáto zmena menovej politiky je príliš radikálna. Podotkol, že trh vie, že sadzby ostanú nízke aj tejto zmeny v slovníku FEDu.
Bernanke: Rast je frustrujúco slabý
Nízke sadzby majú dôvod hlavne vo vysokej nezamestnanosti a ekonomickom raste, ktorý je podľa Bernankeho „frustrujúco slabý“ a „veľmi neuspokojivý.“ To sa prejavilo aj v znížení odhadov rastu pre tento ako aj budúci rok. Pre rok 2012 boli centrálne projekcie rastu znížené z 3,3-3,7% na 2,5-2,9%. Podľa šéfa FEDu totiž FED „podcenil riziká pre ekonomiku.“ A preto sú ďalšie stimuly, najmä rozšírenie nákupov hypotekárnych cenných papierov „použiteľnou možnosťou.“ Problém s stimulmi by nemusel mať už ani v FOMC, nakoľko jastraby Fisher, Plosse a Koherlakota už nehlasovali proti dnešnému rozhodnutiu, ale naopak, Evans hlasoval za viac stimulov.
Draghiho krst ohňom
V FOMC celkovo veľké zmeny nenastali, no o ECB to povedať nemôžeme. Dnes bude po prvý krát zasadnutie rady guvernérov pod taktovkou nového prezidenta ECB, Maria Draghiho. Ten stojí pred dôležitou úlohou: pomôcť reálnej ekonomike niesť následky dlhovej krízy, no zároveň nepohnevať Nemecko, ktoré je proti akejkoľvek participácii ECB na riešení dlhovej krízy. Ak sa ale pozrieme na posledný vývoj, Taliansko začína aktívnejšie škrtať výdavky, inflácia v eurozóne by mala začať klesať a politici sa dohodli na napákovaní eurovalu bez ECB. Draghi by preto mohol začať signalizovať, že ECB by mohla mierne znížiť úrokovú sadzbu budúci mesiac a teda trhom poslať signál, že budúci mesiac ECB sadzby zníži. To by malo euru pomôcť v raste, nakoľko aj keď sadzby na euro budú nižšie, ide o signál, že ECB sa snaží niečo robiť a pomôcť reálnej ekonomike a hlavne finančným trhom.
Výhľad na dnes
Okrem ECB dnes očakávame aj výsledok ISM nevýrobného sektora, ktorý dnes bude menej dôležitý a to preto, že vzhľadom na posun času bude výsledok zverejnený o 15:00 a teda v čase, kedy bude stále prebiehať konferencia s Draghim. Počas európskej seansy aktuálne euro prudko stúpa, no vzhľadom na rast výnosov na dlhopisoch PIIGS je tento rast pomerne nejasný... Je možné, že trh sa pozerá optimisticky na vyjadrenia Draghiho, ktorý by mal signalizovať zníženie sadzieb. Ak tak neurobí, euru sa otvára priestor na pokles k 1,36. Rezistencia na úrovni včerajších maxím na 1,3830. Dnešný vývoj bude teda závisieť na konferencii ECB. Ak trh dobre prijme naznačenie zníženia sadzieb, je možný rast až k 1,3950. To by ale Draghi musel povedať aj to, že zatiaľ ECB nemieni ukončiť program nákupu dlhopisov z trhu. Nakoľko Trichet väčšinou hovoril, že sa vyjadruje za celú radu guvernérov, ktorá sa rozhoduje na základe konsenzu, bude zaujímavé, ako by vyjadril Draghi nejednoznačnosť názorov v ECB. Preto bude dnešné zasadnutie pre Draghiho asi hneď aj tým najťažším.
Autor: Ján Beňák | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7379 | 18.07 % |