Piatkové obchodovanie na páre EURUSD prebiehalo v najužšom pásme od konca apríla. Politici totiž vôbec nekomentovali posledný vývoj ohľadom stredajšieho summitu, čo pomohlo znížiť volatilitu na minimum. Aj napriek nízkej aktivite na trhu ale bol deň na dôležité správy bohatý.
Euroval a francúzska gilotína
V piatok komentovala ratingová agentúra rozhodnutie politikov napákovať euroval. Podľa názoru agentúry nebude mať toto rozhodnutie vplyv na rating EFSF, ktorý ostáva na najvyššej úrovni AAA. K tomu sa pridala aj agentúra Standard and Poors, podľa ktorej má tiež euroval najvyšší rating, nakoľko krajiny s najvyšším hodnotením v prípade problémov zabezpečia investorov do dlhopisov eurovalu. Ak ale Francúzsko resp. iná krajina s najvyšším ratingom príde o svoje „tri áčka“, agentúra varovala, že o rating AAA prídu už emitované dlhopisy a zároveň aj všetky v budúcnosti emitované dlhopisy. Opäť tak vidíme previazanosť dlhopisov EFSF a Francúzska, nakoľko zníženie ratingu tejto krajiny môže byť gilotínou pre euroval.
Grécke odpočítavanie znovu začína
Okrem toho Fitch komentoval aj rozhodnutie politikov požadovať od bánk vyššiu participáciu na záchrane Grécka a to formou haircutu na úrovni 50% hodnoty dlhov. Podľa agentúry bude takáto výmena defaultom a Grécko tak bude prvou rozvinutou krajinou, ktorá od druhej svetovej vojny vstúpi do defaultu. Agentúra Standard and Poors označila ako default už prvú participáciu súkromného sektora na úrovni 21%. Na oficiálne ohodnotenie Grécka týmto stupňom si ale budeme musieť počkať ešte niekoľko mesiacov, nakoľko rating bude zmenený až samotným momentom skresania hodnoty investícii pre banky a súkromných investorov.
US sa recesii zatiaľ vyhli, eurozóna podľa UBS nie
Na rozdiel od Európy, kde začína situácia vyzerať čoraz horšie a napríklad analytici banky UBS skresali svoj odhad rastu HDP eurozóny na 0,2% z 1% a dokonca počas prvého polroku očakávajú recesiu, sa US ekonomike zatiaľ relatívne darí. Analytici JP Morgan napríklad pre 4Q zvýšili odhad rastu HDP na 2,5% z 1,0%. Divergencia vo vývoji medzi US a Eurozónou tak je citeľná a dôvod má v tom, že US zatiaľ nemusí škrtať výdavky tak ako eurozóna.
Do tretice všetko dobré
Japonský jen posledné týždne vôbec nezobrazoval aspoň nejaký optimizmus ohľadom dohody v eurozóne a bol naopak mierne nakupovaný. Rast jenu ale predstavuje pre japonskú ekonomiky veľký problém a stále sa špekulovalo, či japonské ministerstvo financií proti jenu zasiahne. Očakávania investorov, ktorí boli v dlhých pozíciách na USDJPY sa ale naplnili dnes v noci, kedy ministerstvo financií cez Bank of Japan intervenovalo proti jenu. Ide už o tretiu intervenciu počas tohto roka. Predchádzajúce dve v tomto roku resp. ani žiadna počas posledných rokov ale nedokázala zastaviť rastu jenu. Teraz ale vláda povedala, že bude pokračovať v predajoch jenu dovtedy, dokedy jen nedosiahne „bezpečné úrovne“. Je ťažké povedať, kde je takýto level, no ak príde tento týždeň druhé kolo intervencií, môže uzatváranie špekulatívnych dlhých pozícii na jene spôsobiť rasť až k hladine 82.
Výhľad na dnes
Počas noci sme videli pomerne pesimistické obchodovanie na FX trhu. Intervencia BoJ totiž trh nedokázala príliš potešiť a obchodníkov vytlačiť do nákupu rizikovejších mien ako NZD, AUD alebo euro. Dôvodom je pravdepodobne pokles z prekúpených úrovní ako aj z časti vyprchanie optimizmu s minulého týždňa ohľadom riešení dlhovej krízy. Dnes neočakávame žiadne kľúčové dáta a ani vyjadrenia politikov z eurozóny. Pozornosť sa sústredí až na výsledky z US výrobného sektora poobede (Chicago PMI a Dallaský prieskum výroby). Dovtedy by trh mal konsolidovať, no v mierne rastovom trende. Support okolo hladiny 1,40 by mal poskytnúť priestor na odraz Ak ale bude prelomená hladina 1,3960, otvára sa priestor na pokles k 1,3820.
Autor: Ján Beňák | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7379 | 18.07 % |