Sarkozy a Merkelová si posledné dni trasú rukami častejšie než naši politici, no ako povedali na stretnutí 9. októbra, nemajú žiadne nezhody pri plánoch riešenia krízy. Včerajšok ale podľa zdrojov blízkych EU priniesol nezhodu v ich názoroch. Francúzsko totiž stále chce, aby sa z eurovalu stala banka, ktorá by následne využila páku ECB, no Nemecko, v duchu odkazu Bundesbanky a jej prehratého boja s infláciou počas Weimaru je proti takémuto riešeniu. Berlín navrhuje ako riešenie nakápovanie eurovalu formou poistenia, kedy by euroval poisťoval približne 20% prípadných strát pri emisii nových dlhopisov. Toto poistenie je ale podľa odborníkov na európske právo v rozpore s klauzulou zmluvy o EU, ktorá zakazuje záchrany krajín v rámci únie, kde sa započítava aj garancia dlhov. Reakcia ale nenechala na seba dlho čakať a hneď sa hovorí o novej možnosti, kedy by euroval požičal krajinám peniaze a tie by boli uložené v špeciálnom fonde a určené len na krytie strát z prípadného defaultu subjektu.
Európska matematika
Plánov na záchranu sú už desiatky, ak nie stovky. Stále ale nebolo možné nájsť konsenzus medzi politikmi a zároveň aj také riešenie, ktoré by nebolo v rozpore s pravidlami EU. Peniaze na stromoch nerastú a ECB ich tlačiť nechce. Podľa Starka totiž nie je úlohou ECB zachraňovať krajiny. Výsledkom teda bude pokračujúca deflácia, ekonomická malátnosť a medzi tým aj default Grécka, ktorý je podľa analytikov ratingovej agentúry Moodys nevyhnutný. Riešenie musí byť koordinované a také, ktoré bude odzrkadľovať to, že eurozóna je veľká a zatvorená ekonomika. Ak každý robí svoju politiku a myslí si, že jeho politika nezasiahne ostatných mýli sa. Videli sme to pri uťahovaní opaskov, kedy plán austerity v jednej krajine mal efekt aj na krajinu inú. Niektoré ekonomiky sa môže schovať za to, že sú malé a otvorené, no všetci to urobiť nemôžu. Ako píše Wolfgang Munchau: „Kým suma 17 malých otvorených ekonomík je jedna veľká uzatvorená ekonomika, sumou politík 17 malých otvorených ekonomík je stále 17 politík malých otvorených krajín.“
Riešení ubúda
Možností, ako riešiť situáciu v Európe rapídne ubúda... Priame transfery sú tabu, default a reštrukturalizácia naráža na odpor politikov, ktorí chcú len dobrovoľné riešenia, ECB nechce participovať na fiškálnej záchrane a tým odpisuje možnosť, aby sa z eurovalu stala banka a nakoniec možnosť, že z eurovalu bude poisťovňa, je proti klauzule zakazujúcej záchranu v únii, podobne ako fiškálne transfery.... Euroval tak nakoniec asi len zachráni banky resp. nakúpi nejaké dlhopisy PIIGS. Možnosť jeho efektívneho napákovania sa tak zatiaľ stráca v nedohľadne a obchodníci to začínajú tušiť.
Dnešný výhľad
Euro zatiaľ pred poklesom zastavil silný support na 1,3680 ako aj správy, že euroval bude nakupovať dlhopisy krajín, ktoré sú stále životaschopné. Takéto riešenie ale nie je nijak nové a obchodníkov v pondelok asi nepoteší. Dnes možno optimizmus obchodníkov ešte vydrží, no pondelok asi hrozí veľké sklamanie. Dnes očakávame ešte výsledky prieskumu výroby Philadelphského FEDu a predaje existujúcich domov z US. Nakoľko ale trhu budú naďalej ostreľovať politici svojimi vyjadreniami, je krátkodobý výhľad stále zahmlený...
Autor: Ján Beňák | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7379 | 18.07 % |