Euro si v piatok opäť oproti euru slušne polepšilo. Dôvodom bol rast akcií vyvolaný výbornými výsledkami spoločnosti Google a obrovským úspechom nového iPhonu z dielne Apple. Okrem toho pomohli aj lepšie maloobchodné tržby z US za september a vyhlásenie dôvery Berlusconiho vláde v Taliansku.
Na G-20 sa situácia Eurozóny neriešila
Uplynulý víkend priniesol zasadnutie G-20 v Paríži. Na ňom sa neočakávala žiadna dohoda ohľadom situácie v eurozóne a to preto, že v tomto zoskupení nie sú všetci členovia eurozóny a zároveň v G-20 sú aj krajiny, ktoré tiež nie sú členskými krajinami EMU. Preto sa nedalo čakať žiadne konečné riešenie krízy na tomto fóre. Spoločne sa ale politici zhodli na tom, že situácia je vážna a európski politici by čím skôr mali prísť s nejakým koordinovaným riešením. To by malo byť podľa vyjadrení politikov zverejnené do nedele, kedy bude ďalší summit európskych politikov.
Ani default Grécka na dlhopisy by nepomohol
Čoraz častejšie sa hovorí o tom, že súčasťou riešenia európskej krízy bude musieť byť aj tvrdší haircut na gréckych dlhopisoch prostredníctvom PSI, teda plánu participácie súkromného sektora. Hovorí sa o tom, že tento haircut by mal dosiahnuť 50%, čo je viac ako dvojnásobok oproti dohodnutému haircutu v výške 21%. Tento plán ale stále neznamená, že grécky dlh zrazu bude udržateľný. Grécko má totiž peniaze požičané aj od MMF a ostatných krajín a zároveň v tichosti krajinu financuje aj ECB. Tieto dlhy zatiaľ nie sú, ale veľmi ľahko môžu byť nadriadené ostatným dlhom. V tom prípade sa ich haircut nebude týkať. Ak bude participácia súkromného sektora zvýšená na 50%, klesne dlh Grécka len o 22%. Kompletný default na všetky dlhy mimo bilaterálnych pôžičiek, MMF a ECB by znížil dlh len o polovicu.
Aj plán B musí byť dobrovoľný
Aj pri tomto pláne ale opäť narážame na politikov. Barroso povedal, že aj takýto haircut bude musieť byť dobrovoľný. Ten ale bude extrémne komplikované dosiahnuť. Inštitút pre medzinárodné financie, ktorý zastupoval banky pri rokovaní o Gréckom haircute, totiž povedal, že ak politici nedodržia dohodu z 21. júla, môžu banky začať v obave o podobné haircuty predávať aj dlhopisy iných krajín, čo by destabilizovalo celú eurozónu.
Politici tiež nehrajú čistú hru
Banky v tomto prípade majú z časti pravdu. Polici nevyložili hneď všetky karty na stôl a stále klamali o stave Grécka. Banky vtedy povedali, že dlhopisy Grécka, ktoré majú na svojich knihách nepredajú, ale budú ich držať, výmenou za čas pre politikov na riešenie situácie v Grécku. Napríklad banka Deutsche Bank povedala, že táto držba gréckych dlhopisov ich stála pri precenení gréckych dlhopisov na trhové ceny len tento rok približne 400 mil. EUR. A kde je riešenie situácie v Grécku???
Tajné prianie bánk
Nový plán, ktorý sa čaká, preto opäť nebude všeliekom na problémy krajín. CEO Deutsche Bank ešte v piatok povedal, že kľúčovým faktorom riešenia krízy nie je len rekapitalizácia bánk, ale aj zabezpečenie, aby boli dlhopisy krajín opäť bezrizikové. Pri súčasnej situácii, kedy bezpečné bašty kapitálu padajú jedna za druhou, je takéto prianie asi nereálne splniť. Problémom krajín už nie je len nelikvidita, ale už aj obavy o insolventnosť krajín. A dôvera sa nedá kúpiť a ani vytlačiť centrálnou bankou. Rovnako dôveru nevráti ani default insolventných dlžníkov, nakoľko sa tým naštartuj reťazová reakcia problémov ďalších krajín. Mútenie vody bankami (nepriznanie si strát z dlhopisov) a politikmi (neochota priznať si pravdu o insolventnosti krajín) znamená pre finančné trhy pokračujúcu volatilitu.
Výhľad na dnes
Zasadnutie G-20 prinieslo zaujímavé správy. Skupina G-20 povedala, že eurozóna musí svoje problémy vyriešiť sama a zároveň na rozdiel od krajín BRICu odmietli vyspelé krajiny zvyšovanie kapacity Medzinárodného menového fondu. Eurozóna je tak na problémy sama. Nakoľko MMF ešte kapacity má, aby v prípade potreby pomohol iným krajinám, nejde o zlú správu. Rizikom je ale práve stretnutie politikov v nedeľu, kde sa očakáva plán na riešenie krízy. Nakoľko sa začínajú množiť správy, že haircut na gréckych dlhopisoch musí byť výraznejší, mohol by tento plán priniesť ďalšie haircuty, čo by bolo pre banky negatívne. Nakoľko je ale nedeľa ešte ďaleko, očakávam dnes rast eura. Potenciál formácie trojuholníka hovorí o možnosti rastu k úrovni 1,3980 a preto poskytuje silný support na 1,3830 zaujímavý priestor na nákup a špekulovanie na ďalší rast páru. V prípade prelomenia supportu, napríklad vplyvom poklesu akcií európskych bánk (efekt tvrdších haircutov) alebo kvôli zle prijatým výsledkom US bánk Citigroup a Wells Fargo sa otvára priestor na pokles k hladine 1,3750 s výhľadom na 1,3680... Z ostatných udalostí očakávame výsledky nákupov dlhopisov ECB a prieskum výroby NY FEDu a priemyselnej produkcie z US.
Autor: Ján Beňák | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7772 | 13.70 % |