Euro včera mierne skorigovalo nadol, aj keď intradenne zaznamenávalo slušné straty. Dôvodom poklesu boli hlavne zle prijaté výsledky druhej najväčšej US banky podľa trhovej kapitalizácie JP Morgan Chase ako aj korekcia predchádzajúcich ziskov eura. Nakoľko ale obchodníkov potešili dáta z US trhu práce v súlade s konsenzom ako aj výsledky deficitu obchodnej bilancie v rámci očakávaní ako aj slovenské áno eurovalu, bol včerajší pokles eura len veľmi malý.
Poučenie z 19. storočia
Asi najzaujímavejšia diskusia sa posledné dni vedie o tom, či ešte euroval (EFSF) resp. ESM bude potrebné rozšíriť a či bude musieť súkromný sektor siahnuť ešte hlbšie do peňaženiek pri záchrane Grécka. Pravdepodobne bude nasledovať oboje. To, že to politici odmietajú, neznamená, že sa to nestane. Veď už Otto Von Bismarck povedal, že nikdy nemáme veriť ničomu, pokiaľ to nebude oficiálne popreté.
Prečo ešte veríme politikom?
Pozrime sa napríklad na nemeckého ministra financií Schaubleho a jeho vyjadrenia:
21. december 2009: „My Nemci nebudeme platiť za problémy Grécka.“
16. marec 2010: „Grécko nepožiadalo o pomoc. Preto sa pomocou nezaoberáme.“
11. apríl 2010: Nemecko a ostatné krajiny ponúkajú Grécku pomoc v objeme 30 mld. EUR.
16. apríl 2010: „Stále veríme, že Grécko je na dobrej ceste. Asi ani nebude potrebovať poskytovanú pomoc.“
22. apríl 2010: „Krajina nemá problém financovať sa na trhu. Dohoda o pomoci v prípade potreby je len preventívnym krokom.“
23. apríl 2010: Grécko oficiálne požiadalo o pomoc.
Pákový euroval a vyššie haircuty sa stanú čoskoro realitou
Podobné vyjadrenia by sme našli určite aj ohľadom participácie súkromného sektora na záchrane Grécka súkromným sektorom. Haircut na úrovni 21% mal byť plne dobrovoľný, jediný a mal pomôcť krajine so stabilizáciou jej dlhu. Teraz ale už všetci zisťujú, že je to stále málo a už otvorene sa začína hovoriť o tom, že haircut bude vyšší. Podobne to asi bude aj s EFSF resp. ESM, kde bola páka na začiatku nereálnym konceptom, no vzhľadom na situáciu na trhu sa stáva napákovanie eurovalu veľmi pravdepodobné. Odmietanie možnosti vyššieho haircutu už máme za sebou, takže počkajme si už len na zmenu slovníka ohľadom napákovania eurovalu. Nezabúdajme, že naposledy nazval Schauble túto myšlienku nonsensom.
Výhľad na dnes
Dnes začína v Paríži zasadnutie G-20. Na ňom by politici mali opäť prísť len s vyjadreniami o tom, že svoju činnosť budú koordinovať a že sú proti obchodným vojnám. Na tomto stretnutí ani neočakávame zverejnenie plánu rekapitalizácie bánk. Európski politici asi nebudú chcieť riešiť svoje problémy aj s inými krajinami a bez zvyšných krajín eurozóny... Dnes očakávame dáta z US zo segmentu spotrebiteľov v podobe výsledkov maloobchodných tržieb a spotrebiteľskej dôvery podľa Michiganskej univerzity. Nakoľko same-store-sales skončili lepšie a ceny akcií, ktoré sú silnou zložkou spotrebiteľskej dôvery zaznamenali rast, mohli by aj tieto dáta skončiť lepšie. To by malo pomôcť aj euru. Okrem toho včera po zatvorení akciového trhu zverejnila dobré výsledky spoločnosť Google... Situácia tak nahráva rastu. Rizikom sú len vyjadrenia politikov (Merkelová, Sarkozy, Barroso).
Zatiaľ je výhľad na trh rastový, nakoľko včerajšia korekcia nenarušila rastový setup. Support na 1,3740 pred 1,3680. Rezistencie na 1,3890 pred 1,3940.
Autor: Ján Beňák | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7772 | 13.70 % |