Na finančných trhoch sme včera videli opäť vlnu optimizmu. Ten podporili už pre nás dobre známe šumy, že euroval na Slovensku prejde. Okrem toho lepšie dáta z UK trhu práce a z výrobného sektora v eurozóne tiež pomohli situácii. Euro dosahovalo oproti doláru najsilnejšie úrovne od polovice septembra a index Dow Jones dokonca na chvíľu vymazal všetky straty od začiatku roka, no zápisnica FOMC a šumy o neochote európskych bánk získavať kapitál poslali trhy mierne nadol k záveru obchodovania. Býci si ale napriek tomu odniesli domov slušné zisky.
Záchrana Grécka vyjde banky viac, krajine pomôže málo
Včera sa na trhu opäť objavili správy, že participácia súkromného sektora na záchrane Grécka by mala byť zvýšená z 21% haircutu do pásma 30-40%. To, že vyššie haircuty sú už nevyhnutné, povedal aj nemecký minister financií a aj fínska vláda, ktorá vo svojich interných dokumentoch počíta s haircutom na úrovni 40%. Tento vyšší haircut ale neznamená, že situácia v Grécku bude hneď udržateľnejšia. Model, ktorý Eurozóna zvolila pri participácii bánk je totiž pomerne komplikovaný. Analytik banky Nomura Dimitris Drakopoulos ale tento model prepočítal a zistil, že rozšírenie haircutu z 21% na 40% spôsobí pokles pomeru dlhu Grécka k HDP len o približne 9 percentuálnych bodov. To je veľmi málo a ide o jasný dôkaz, že participácia súkromného sektora je len fraškou a krajina nakoniec bude musieť reštrukturalizovať svoj dlh a uplatniť reálne haircut na úrovni 60% všetkých dlhov a nie cez rôzne rozširovania doby splatnosti a iné kľučky len naťahovať čas.
Koľko kapitálu potrebujú banky?
Okrem gréckeho haircutu je stále horúcou témou aj rekapitalizácia bánk. Koľko ale banky potrebujú skutočne kapitálu? To záleží na tom, aké tvrdé podmienky sa stanovia pri ich záťažových testoch. Posledné dve kolá boli testov vykonaných v Európe boli stratou času a peňazí. Ak by totiž boli dôveryhodné, nepohybovali by sa akcie európskych bánk blízko miním z roku 2009. Pritvrdiť by preto regulátori chceli v nových testoch, ktoré by malo počítať s kapitálovou primeranosťou core tier 1 ratio na úrovni 9% a nie ako posledné testy na úrovni 5%. Len to by oproti posledným záťažovým testom spôsobilo podľa Morgan Stanley nedostatok kapitálu pre banky v objeme 152 mld. EUR. Analytici Merrill Lynch následne pridali aj odpísanie 60% hodnoty gréckych dlhopisov, 40% portugalských a írskych dlhopisov a 19% na talianskych a španielskych dlhopisoch. Výsledok je 413 mld. EUR. To je mimo kapacitu eurovalu a určite mimo ochotu súkromného sektora rekapitalizovať problémové inštitúcie.
Banky majú plán B
Preto sa na trh včera objavili správy, že banky plánujú miesto získavania kapitálu predávať úvery a cenné papiere zo svojich bilancií. Tým sa im zníži bilančná suma a zlepšia kapitálové parametre. Nezodpovedanými otázkam ale je, komu tieto aktíva predajú a za akú cenu. Zároveň takýto model zvyšuje v Európe možnosť deflácie, čo predstavuje pre dlžníkov veľký problém. Kontrakcia úverov je totiž väčší problém než akékoľvek kreditné uvoľňovanie.
Výhľad na dnes
Euro dnes klesá a rovnako aj cyklické meny ako austrálsky a novozélandský dolár a rovnako aj akcie. Dôvodom je prekúpenosť eura, ktorá volá po korekcii a ako aj pravdepodobný pokles US akcií po výsledkoch JP Morgan Chase, nakoľko dobré výsledky tejto banky trh započítal už včera (akcie JPM +2,79% vs. zisk indexu SP500 +0,98%). Zároveň, včerajšie FOMC bolo skôr sklamaním, nakoľko sa FED rozhodol čakať na zhoršenie situácie a nie konať predbežne. Situáciu asi nenarušia ani dáta obchodnej bilancie z US a prejavy európskych politikov (Barroso, Schauble, Regling, Juncker, Rehn). Očakávam preto pokles eura k 1,3680, po prelomení s výhľadom na 1,3620. Rezistenciou sa stáva prelomený support na 1,3770.
Autor: Ján Beňák | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7772 | 13.70 % |