Včerajšok bol na makrofundamenty nezaujímavý, nakoľko pozornosť aj tak pútali politické egá a to nielen na Slovensku, ale aj v US.
Euroval neprešiel, vláda padla
Na Slovensku kvôli neschváleniu eurovalu padla vláda. To ale nemusí znamenať stop pre euroval, nakoľko výmenou za predčasné voľby je opozičný Smer ochotný podporiť euroval. Schválenie rozšírenia funkcií ako aj veľkosti EFSF tak nakoniec na Slovensku prejde, no ďalšie zákony už asi bude schvaľovať parlament iný. Slovensko je prvou krajinou, kde kvôli rozšíreniu eurovalu padla vláda a posledná krajina, ktorá euroval neschválila. Nakoľko je ale veľmi pravdepodobné, že rozšírenie nakoniec prejde, bola reakcia na trhu len veľmi malá.
US pritvrdzuje obchodnú vojnu s Čínou
Oveľa väčšiu reakciu než slovenské NIE premiérke malo schválenie zákona v US kongrese. Senát totiž schválil tzv. Currency bill, ktorý je namierený proti Číne a jej politike lacného juanu. Zákon oprávňuje ministerstvo obchodu, aby vyšetrovalo, či ktorákoľvek krajina (prioritne Čína) nesubstituuje vlastné spoločnosti nízkym kurzom juanu. Ako áno, zkon dovolí zaviesť na tieto tovary dane. Reakciou zo strany čínskeho ministersta zahraničných vecí bolo vyhlásenie, že tento zákon vážne naruší čínsko-americké vzťahy a zároveň poškodí aj globálnu obnovu. PBOC dokonca povedala, že takáto politika môže výrazne ovplyvniť plány reformy devízového režimu juanu a dokonca môže viesť k menovej vojne. To znamená, že zákon toho asi veľa nedosiahne. Podobne už US útočili napríklad na Japonsko, no štrukturálny deficit US obchodnej bilancie s Japonskom sa doteraz nepodarilo odstrániť.
Obamove stimuly neprešli
Senát okrem zákona o Číne zastavil aj ďalší zákon a to Obamov návrh stimulovania US pracovného trhu balíkom v objeme 447 mld. USD. Tento už dávnejšie oznámený balík určený na podporu zamestnanosti znížením odvodov pre zamestnancov aj zamestnávateľov a stimulmi v infraštruktúre neprešiel kvôli odporu republikánov, ktorí odmietajú, aby sa za tento zákon platilo zvýšením daní pre bohatých.
Politika bez kompromisov
Ako vidíme, včerajšok resp. noc bola hlavne o politikoch a o tom, že kompromisy sa zatiaľ v politike dejú len minimálne. Slovenská vláda padnúť nemusela, zákon o Číne je chybný koncept a plán na podporu pracovných miest opäť zlyhal na republikánoch, ktorí stále obhajujú záujmy bohatých. Možným svetlým bodom včerajšieho dňa je len to, že inšpektori trojky povedali, že Grécko síce ciele pre deficit nesplní, ale nová tranža pomoci krajine by mala byť schválená.
Výhľad na dnes
Dnes bude vývoj na trhu záležať hlavne od vyjadrení politikov na adresu dlhovej krízy v Európe. Tieto vyjadrenia začnú až poobede a to s komentármi od Barrosa, Almuniu a Schaubleho a neskôr aj s vyjadreniami centrálnych bankárov Draghiho,bini-Smaghiho a Tricheta. Po včerajšom neschváleni eurovalu na Slovensku ale asi budú miernejší vo svojich vyjadreniach, nakoľko záchranné plány by sa mohli skomplikovať.
Z makroudalostí dnes očakávame hlavne zápisnicu FOMC z posledného zasadnutia o 20:00. Na tom FED predstavil operáciu twist. Otázkou bude, koľko voliacich člnov FOMC bolo aj za ďalšie kolo QE, resp. koľkí povedali, že ďalšie kolo stimulov zatiaľ nie je v pláne. Bernanke totiž povedal, že ďalšie stimuly sú stále možnosťou, no trh asi v terajšej situácii potrebuje počuť trochu viac. Ak by teda diskusia o QE bola naozaj aktívna, mohlo by to pomôcť pokračovaniu rastu EURUSD ako aj akcií. Ak ale bude zatiaľ QE preferovať len pár členov, mohlo by euro aj kvôli slabším výsledkom hlinikárskej spoločnosti Alcoa klesať (trh by stiahli akcie).
Technická situácia
Z technického hľadiska sa pár EURUSD pohybuje v konsolidačnej formácii vlajky resp. symetrického trojuholníka. V prípade, že FED naznačí QE, otvára sa pre euro priestor na prelomenie hornej línie na 1,3675 a priestor na rast k 1,3730 s výhľadom na 1,3780, naopak ak zápisnica bude skôr naznačovať, že ďalšie stimuly nie sú v pláne, pokiaľ sa ekonomika výrazne nezhorší, hrozí prelomenie spodnej línie na 1,3590 a pokles k hladine 1,35. Vzhľadom na pokračujúci charakter formácie ale je počas európskej seansy preferovaný nákup pri poklesoch.
Autor: Ján Beňák | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7772 | 13.70 % |