Z US ekonomiky boli v piatok zverejnené ďalšie lepšie makrodáta a to výsledok tvorby pracovných miest za september. Dáta ukázali, že US ekonomika dokázala za mesiac vytvoriť 103 tis. miest, čo je takmer dvojnásobok oproti očakávaniam a zároveň boli aj predchádzajúce výsledky revidované nahor a to spolu o 99 tis. miest. To je ale stále málo. Na to, aby sa do piatich rokov celková zamestnanosť vrátila na úrovne spred začiatku krízy, musí US ekonomika generovať každý mesiac približne 260 tis. pracovných miest.
Technologické giganty nie sú generátormi pracovných miest
Ako ale takéto miesta vytvoriť? Stále počúvame o tom, že US potrebuje inovatívne firmy ako Apple. Aj tie ale prišli na čaro outsourcingu a štyri firmy stelesňujúce nový model amerického podnikania, Apple, Google, Facebook a Amazon, zamestnávajú v US len 113 tis. ľudí. To je tretina z toho, čo zamestnával General Motors v roku 1980. Možným dôvodom je nízka kvalifikácia zamestnancov. Spoločnosť Siemens v piatok oznámila po zverejnení dát z US trhu práce, že majú problém nájsť 3000 kvalifikovaných zamestnancov pre svoju výrobu. Kým v Nemecku dokáže väčšina zamestnancov čítať technické výkresy, v US to väčšina nedokáže. Stále vysoká miera nezamestnanosti tak môže byť spojená aj s nízkou kvalifikáciou zamestnancov, ktorí prišli o miesta.
Dáta z trhu práce podporili odraz eura vyššie, no z maxím nad 1,35 stiahla pár nadol ratingová agentúra Fitch.
Fitch znižuje ratingy
V piatok agentúra Fitch znížila rating Talianska, Španielska a vidí priestor na zníženie ratingu Portugalska . Dôvodom zníženia ratingu je v oboch prípadoch zhoršovanie sa fiškálnej krízy; v prípade Talianska slabý výhľad rastu. Zníženie ratingu Španielska má dôvod vo vysokom externom dlhu (jeden z najväčších na svete) a v problémoch s rozpočtami v jednotlivých regiónoch.
Rating Portugalska agentúra naďalej prehodnocuje a oficiálne stanovisko k ratingu by malo byť zverejnené do konca roka. Podľa agentúry existuje možnosť zníženia na neinvestičný stupeň.
K agentúre Fitch sa pridala aj Moodys, ktorá kvôli záchrane banky Dexia prehodnocuje rating Belgicka.
Tím Merkozy podporil trhy
Euro po piatkovom poklese otvorilo obchodovanie okolo supportného pásma 1,3380/60, odkiaľ sa začalo odrážať opäť nahor. Oporu pri tom našlo vo vyjadreniach Sarkozyho a Merkelovej. Na spoločnom stretnutí sa totiž dohodli, že do konca mesiaca zverejnia spoločný plán rekapitalizácie bánk. Zároveň záchrana banky Dexia a dobrá obchodná bilancia z Nemecka tiež pomohla rastu eura. Ten ešte zosilnili správy, že Rusko plánuje investovať do Španielska a krajine pomôcť na ceste z krízy. Spoločná mena sa tak dnes obchoduje na tohto mesačných maximách.
Výhľad na dnes
Makroekonomický kalendár je dnes z eurozóny prázdny a euro má technický priestor na pohyb ešte k hladine 1,36 (potenciál formácie hlava-ramená). Výraznejší rast ale neočakávam a to kvôli zajtrajšiemu problematickému hlasovaniu o eurovale v slovenskom parlamente ako aj kvôli tomu, že US akcie by už mohli zastaviť svoj rast vzhľadom na technické indikátory. To by opäť podporilo sentiment risk off. Prípadný pokračujúci prílev pozitívnych správ by podporil rast k 1,3680, naopak pokles akcií by otvoril priestor na korekciu k 1,3400.
Autor: Ján Beňák | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7772 | 13.70 % |