Včerajší deň bol dňom centrálnych bankárov. Najprv BoE ukázala, že sa bojí spomalenia rastu a agresívne pristúpila k podpore UK ekonomiky a následne Trichet podporil v rámci svojich možností trhy dodávaním likvidity a obnovením nákupov krytých dlhopisov. Eurodolár zobral tieto udalosti nakoniec pozitívne, nakoľko trhom pomohli aj správy o možnej rekapitalizácii európskych bánk.
BoE potvrdzuje svoj status
Najagresívnejšou centrálnou bankou v Európe, čo sa týka podpory ekonomiky a finančných trhov, ostáva stále Bank of England. Včera totiž centrálna banka neočakávane prišla s rozšírením objemu kvantitatívneho uvoľňovania v objeme 75 mld. GBP, čo je viac než trh očakával (50 mld. GBP) a zároveň nákupy prebehnú len počas troch mesiacov, čo je veľmi krátka doba. Dôvodom je podľa guvernéra Kinga v tom, že globálna ekonomika sa pohybuje v najhoršej kríze od Veľkej hospodárskej krízy a možno aj v tej najhoršej vôbec. Pre podporu UK ekonomiky v tejto ťažkej dobre sa preto BoE rozhodla pre takýto výrazný stimul. Reakciou bol pokles káblu pod 1,53, no následne sa libra spamätala.
Trichet nespanikáril
Riziko spomalenia videl včera aj už čochvíľa bývalý prezident ECB Trichet. Na rozdiel od Kinga ale neznel príliš panicky a povedal, že rast v druhom polroku síce spomalí, no ECB neočakáva recesiu. V porovnaní s jeho slovníkom na predchádzajúcom zasadnutí išlo skôr o neutrálnejší výhľad ohľadom ekonomiky. Nakoľko ale problémy s financovaním na medzibankovom trhu ostávajú, prišla ECB s 12 a 13-mesačným refinančnými operáciami, ktoré by mali banky zafinancovať do januára 2013. Zároveň ECB obnovila aj nákupy krytých dlhopisov z trhu. Pod programom CBPP2 nakúpi za rok približne 40 mld. EUR. Trh zobral tieto signály, že ECB sa snaží o stabilizáciu trhu ako pozitívne a euro nakoniec prelomilo hladinu 1,34.
Áno možnosti rekapitalizácie bánk
Pri tomto raste sa opieral trh aj o správy od Barrosa a Merkelovej. Prezident Európskej komisie povedal, že krajiny Európy by mali v koordinovanom pláne rekapitalizovať európske banky a Merkelová následne povedala, že je ochotná zvážiť rekapitalizáciu bánk. Nakoľko sa väčšina politikov nedištancuje od tejto možnosti, ide o pozitívny signál, že situácia v Európe by sa mohla stabilizovať. Akcionári asi ponesú rekapitalizáciu ťažko, no lepší je vrabec v hrsti... ako nič.
Výhľad na dnes
Rokovania politikov budú pokračovať aj dnes. Ohlásené je opäť stretnutie Merkelovej a Barrosa. Je ale málo pravdepodobné, že sa od nich dozvieme niečo nové. Preto sa pozornosť sústredí na dnešné kľúčové výsledky z US pracovného trhu, ktoré budú zverejnené o 14:30. Konsenzus očakáva výsledok 55 tis. Väčšina analytikov, ktorá po ISM nevýrobného sektora resp. ADP revidovala odhady NFP, nemala očakávania výraznejšie mimo konsenzus. Preto bude takýto výsledok podľa môjho názoru prijatý dobre. Aj týždenné žiadosti o podporu v nezamestnanosti totiž klesajú. Rizikom je ale oznámené prepúšťanie zamestnancov v Bank of America a prepustenie 50 tis. vojakov. To, ako trh prijíma výsledky, uvidíme hlavne na akciovom trhu. Ak ten bude po dátach rásť, znamená to aj otvorené dvere pre rast páru EURUSD smerom k 1,35 s výhľadom na 1,36. Naopak, ak dáta nebudú prijaté dobre (napr. kvôli vysokej revízii posledných dát smerom nadol alebo kvôli NFP pod 20 tis.), otvára sa priestor na pokles do pásma 1,3380/60, ktorý by mal limitovať pokles eura.
Autor: Ján Beňák | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7772 | 13.70 % |