„Svätosť za dedinou“ v podaní ECB
Počas noci sa nič prekvapivé na trhoch nestalo. Ako sme očakávali a upozorňovali, počas ázijského stintu sa zhoršila nálada v súvislosti s reakciou na prísnejšiu čínsku menovú politiku (zvýšenie PMR bánk). To sa prejavilo v pokračovaní úteku do bezpečia (ako to naznačoval záver US obrátky včera večer), pod tlakom sa tak ocitli okrem akciových indexov aj komodity (ropa aj zlato) a "odskákali si to" tak aj komoditné meny ako AUD, CAD či NZD. Naopak dolár pokračoval v raste sily.
Pevná zem pod dolárom
To čo opatrnej naznačoval najmä záver NY tradingu včera večer sa začalo plne zhmotňovať v skorých ranných hodinách v Ázii. Tým bola obnova sily dolára.
Mala 4 príčiny:
1. Dlhodobá prepredanosť dolára (a jeho príliš rýchle straty z posledných dní), čo si naplno začal trh až teraz uvedomovať aj preto, že
2. sa hlasnejšie začali objavovať názory, že trh má až priveľké oči čo sa týka QE 2,0. A započítava väčší objem tlačenia peňazí akoby mohol v skutočnosti nastať. Najmä po tom, čo sa zo slov členov US centrálnej banky (Bullard, Hoenig, Yellenová) objavujú pochybnosti o zmysle QE 2,0. FOMC tak jasne naznačuje, že zrejme nebude jednotný a bude to boj o to, či kedy a koľko peňazí bude vytlačených. Navyše objavujú sa aj rôzne alternatívny voči QE (napríklad stanovenie cieľovej úrovne výnosov na dlhopisoch). Pred dnešnou večernou zápisnicou FOMC, ktorá by mohla ukázať menšiu jednoznačnosť náklonnosti k veľkoobjemovému QE ako už započítava trh, sa tak redukujú krátke dolárové pozície.
3. Technika na viacerých dolárových pároch ukazovala riziko obratu v prospech dolára, čo sa aj potvrdzuje.
4. Rast averzie voči riziku ospravedlňoval znižovanie krátkych dolárových pozícií.
Bažiny pod dolárom
Hoci sa zdá, že doláru by sa mohlo blýskať na lepšie časy stále existujú isté riziká obnovy dolárovej sily. Tou je stále negatívne carry, teda záporný úrokový diferenciál v prospech eura či iných mien (s výnimkou jenu) a nateraz tvárenie sa ECB ako „svätej za dedinou.“ Táto centrálna banka sa tvári, že má všetko pod kontrolou a eurozóna stojí na prahu samoduržateľnosti obnovy, aj keď jej tempo by sa mohlo postupne znižovať. Nevidí veľké problémy (aspoň navonok to tak prezentuje) v bankovom sektore a tvrdí, že PIGS krajiny „to zvládnu.“ Celkovo tak nemá zatiaľ chuť k pretekom v tlačení ako FED. Nenechajme sa však týmto pomýliť či zaskočiť. Skostnatenosť tejto banky sa už neraz prejavila a neskôr musela aj tak kopírovať FED (aj preto, že ja si myslím, že PIGS to nezvládnu a v európskych bankových domoc začne znova tikať toxická bomba). Toto je možné už čoskoro, keďže ja považujem európske problémy za väčšia a ťažšie riešiteľné ako už aj tak megaproblémy USA. To by tak mohlo posunúť dolár späť na silnejšie úrovne.
„Rumázganie“ európskych kormideľníkov
Navyše v posledných dňoch vidíme „rumázganie“ európskych predstaviteľov ohľadne silného eura (pričom jeho silu v rozpore z fundamentmi spôsobili práve oni cez existenciu eurovalu a manipuláciu ECB s cenami dlhopisov na sekundárnom trhu). Ako prvý sa ohlásil prezident ECB Trichet, keď ešte diplomaticky naznačil, že : „Silný dolár je v záujme USA“. Neskôr sa však pridal predseda EcoFinu Junckers, ktorý natvrdo povedal, že euro je príliš silné. Nemecká vláda vyhlásila, že dolár sa jej zdá byť podhodnotený. Nuž exportnú ekonomiku eurozóny začína silné euro bolieť (vidieť to aj na prepade exportov Nemecka za posledné 3 mesiace). Hoci krajiny ako Nemecko či Francúzsko by vďaka svojej konkurencieschopnosti podľa štúdie Societe Generale vydržali aj kurz cez 1,50 EURUSD (Nemci dokonca aj 2,00) fundamentálne adekvátny kurz pre Grécko je kdesi okolo 0,33. Ako sa tak môže jednotná menová politika hodiť pre všetkých?
Intradenný výhľad
Technika EURUSD jasne ukazuje obrat nadol pre narušenie strednodobého rastového kanála.. Toto vidím takmer celý trh a v tom môže byť problém. "Veľké sily" trhu by sa tak mohli pokúsiť o ešte jeden protipohyb nahor s cieľom vystopovať slabšie shorty pred definitívnym pádom nadol. Hoci preferujeme krátke pozície stále vidíme riziko posledných pokusov býkov o nastolenie „rastového poriadku“ , čo môže vyústiť do dočasných spikov nahor. Preferuje však predaje do rely. Rezistencie na 1,3830/40 (piatkové minimá) a následne na 1,3880/90 (spodná línia rastového kanála). Supporty v prípade základného očakávaného posunu nadol ležia na 1,3795/1,3805 a následne sa otvára priestor k hlbšiemu pullbacku smerom k 1,3680/60. Najmú po večernom FOMC by sme mohli byť svedkami väčšieho posilnenia dolára.
Autor: Stanislav Panis | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7379 | 18.07 % |