Draghi si možno zopakuje rok 2008
Euro včera zaznamenalo oproti zelenej bankovke silné straty. Dôvodom bolo priznanie zo strany prezidenta ECB Tricheta, že riziká pre ekonomický rast sa posunuli na stranu poklesu a zároveň sú riziká pre infláciu vyrovnané. Opakuje sa tak situácia z roku 2008, kedy Trichet najskôr zvyšoval sadzby, no následne priznal pravdu o spomaľovaní ekonomiky a sadzby nakoniec musel znížiť. Viacero analytikov už očakáva, že do konca roka budú eurové sadzby opäť na úrovni 1%, teda nižšie o 50 bp.
Skupina PIGS to nezačala
Nakoľko išlo o predposledné zasadnutie rady guvernérov pod vedením Tricheta, bola táto konferencia o čosi dlhšia a Trichet sa venoval veľa témam. Jednou z nich bolo aj komentovanie politického tlaku na to, aby ECB znížila sadzby ako aj upozornenie na zaujímavú skutočnosť, že krajiny, ktoré ako prvé porušovali pakt stability a rastu, boli v období 2004-2005 Nemecko, Francúzsko a Taliansko. Týmto chcel dať Trichet najavo, že ak by bola fiškálna politika obozretnejšia v týchto krajinách, určite by dávali následne tieto krajiny väčší pozor aj na to, čo sa dialo v Grécku alebo Portugalsku.
Nemecké stop pre eurobondy
V Grécku sa situácia rapídne zhoršuje a podľa včerajších údajov dosiahla kontrakcia HDP za 2Q úroveň až 7,3% na ročnej báze. S tým, ako klesá ekonomika, bude dlhový pomer len rásť. Jeho stabilita a neskorší pokles totiž bola založená na tom, že ekonomika bude expandovať. Teraz sa ale tieto odhady dajú len hodiť do koša a krajina sa zabára hlbšie do dlhovej špirály. Tento vývoj určite nepraje euru a to hlavne kvôli tomu, že ECB chce byť na trhu len dočasne (včera to Trichet opäť potvrdil) a zároveň nemecký ústavný súd dal jasné stop pre eurodlhopisy. Tým sa zvyšuje pravdepodobnosť toho, že Grécko nakoniec pôjde cestou tvrdej reštrukturalizácie. A ak tak spraví Grécko, trh začne okamžite vypredávať dlhopisy Írska a Portugalska a euro sa možno potom zastaví až na parite.
Nové kolo QE nie je cesta k prosperite
Okrem Tricheta mal včera prejav aj Bernanke. Ten zopakoval to isté, čo povedal na konferencii v Jackson Hole. To znamená, že necháva rozhodnutie o ďalších stimuloch na pleciach FOMC. Úplne na záver prejavu ale poznamenal, že: „FOMC urobí všetko, čo môže, v záujme pomoci obnovy vysokej miery rastu nízkej nezamestnanosti v kontexte cenovej stability.“ Podľa môjho názoru je v tejto vete naznačené, že Bernanke je stále za ďalšie stimuly (aj keď ich efekt bude veľmi malý). Na tomto mieste je dobré pripomenúť výrok bloggergy „Bond Girl“ ohľadom prípadného zavedenia operácie twist ako ďalšieho kola QE: „Durácia portfólia FEDu nie je to, čo nás delí od ekonomickej prosperity.“ Trefne napísané, že monetárna politika dokáže krátkodobo stimulovať očakávania (podobne ako napríklad SNB povedala trhu, že kurz EURCHF pod 1,20 nepustí), no nové pracovné miesta a inovácie jednoducho neprinesie.
Obama s novými stimulmi
Dúfajme ale, že v tomto aspoň z časti uspej prezident Obama. Ten včera oznámil nový plán podpory pracovného trhu. Balík stimulov v objeme 447 mld. USD, ktorý ešte musí schváliť kongres, má zvýšiť výdavky na infraštruktúru, zastaviť prepúšťanie učiteľov a hlavne znížiť na polovicu dane pre zamestnancov a malých podnikateľov. Tieto stimuly sa majú zaplatiť nižšími výdavkami a vyššími daňami počas nasledujúcej dekády.
Výhľad na dnes
Trichetov zmenený slovník včera poslal euro prudko nadol a pár sa obchodoval na úrovniach z 12. júla (vtedy nastal masívny výpredaj talianskych dlhopisov). Zatiaľ ostáva výhľad negatívny, kedy globálna ekonomika spomaľuje, Trichetovi sa rozbil jeho inflačný kompas a vidí riziká v prospech spomalenia ekonomiky a grécka tragédia stále nekončí... Výhľad pre euro tak je naďalej negatívny v smere poklesu k 1,3835 s výhľadom na 1,3740. Zvrátiť klesajúci trend by mohli očakávania zasadnutia G7 cez víkend alebo silnejší rast akciového trhu. Prípadné rely smerom k hladine 1,40 sú ale zaujímavé skôr na nové predaje.
Autor: Ján Beňák | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7772 | 13.70 % |