Včerajší pohľad
Včerajšie obchodovane na finančných trhoch prinieslo výrazné zisky amerických akciových titulov, ktoré sa však nedokázali pretaviť do poklesu rizikovej averzie na devízovom trhu. EURUSD tak stále ostáva v úzkom kontakte s technickou rastovou trendovou líniu 1,3990/70 a 200-dňovým kĺzavým priemerom na úrovni 1,4030/10. Euro je tak stále pod tlakom napriek odmietnutiu nemeckého ústavného súdu proti žalobe o ústavnosť finančnej pomoci rizikovým krajinám eurozóny a stabilnejším výsledkom aukcií pokladničných poukážok portugalskej vlády zo včerajška. Dôvodom je opätovne rizikové epicentrum eurozóny a to Grécko. Grécke výnosy na 1-ročných vládnych dlhopisoch včera dosiahli neuveriteľnú úroveň 98,65% p.a., čo je výsledkom nedôvery v stabilizáciu gréckych verejných financií. Stále je neistá finančná pomoc zo schváleného druhého úveru pre Grécko (109 mld. eur). Fínska strana sa odmieta zúčastniť na tejto transakcii bez použitia kolaterálu ako formy zábezpeky na krytie rizika. Zároveň vyjadrenia nemeckého ministra financií Schaeubleho „Grécko dostane finančnú pomoc až po kontrolnej správe o stave prijatých opatrení“ potvrdzujú výraznú nedôveru voči Grécku i zo strany Nemecka.
Graf vývoja na gréckych vládnych dlhopisoch
Dnešné očakávania
Dnešok na finančných trhoch sa dá očakávať opäť výrazne volatilný. Dve kľúčové menové autority starého kontinentu (Bank of England a ECB) budú rozhodovať o nastavení menovej politiky pre najbližšie obdobie. Ako prvá rozhoduje o sadzbách Bank of England o 13:00, kde trhy neočakávajú výraznejšie pnutie a zmeny. Guvernér King by mal postaviť trhy pred klasické „no comment“, čo znamená ponechanie sadzieb na historickom minime 0,5% a nákupe vládnych aktív na úrovni 200 mld. GBP. Bank of England napriek riziku spomaleniu ostrovnej ekonomiky by nemala trhy prekvapiť, napriek tomu stále do konca roka preferujeme rozšírenie programu nákupu aktív o ďalších 50 mld. GBP.
Omnoho kľúčovejšie zasadnutie čaká ECB, ktorá sa poslednú dobu musí vysporiadať s dvoma kľúčovými rizikami. Po prvé spomalenie ekonomiky eurozóny a po druhé pretrvávajúce fiškálne pnutie na rizikovom dlhopisovom trhu. Prezident ECB Trichet (končí na svojom poste budúci mesiac a bude nahradený talianskym členom ECB M.Draghi) tak bude musieť výrazne ustúpiť zo svojich reštriktívnych opatrení podporených inflačnými obavami. Do popredia by tak mali pripadne vystúpiť obavy o ekonomický rast, potrebu konsolidácie verejných financií, pokračovanie operácii na rizikovom dlhopisovom trhu. Trhy by tak mohli zabudnúť na slovné spojenia, ktoré ECB používala pri navršovaní sadzieb „ monitoring very closely“, čo bolo impulzom pre navŕšenia sadzieb v horizonte 2-3 mesiacov. Dnešná medzibanková úroková sadzby Eonia kótuje minimálnu pravdepodobnosť navŕšenia sadzieb ECB, a prípadné navŕšenie je plne započítané až na decembrové zasadnutie na medzibankovom trhu.
My sa skôr prikláňame k možnosti naznačenia výrazného obratu slovníku ECB pod tlakom obáv o ekonomickú recesiu v eurozóne (HDP za 2Q Nemecka a Francúzska), čo by mohlo priniesť neočakávané znižovanie úrokových sadzieb ECB na začiatku budúceho roka. ECB musí chladiť reštriktívnu menovú politiku, čo trhy budú vnímať ako obavy o budúci ekonomický výhľad pod tlakom fiškálnej nestability krajín eurozóny. ECB tak dnes môže vyslať jasný signál, že cyklus navršovania sadzieb skončil, obavy o spomalenie ekonomiky narastajú, ochotu pokračovať v programe nákupu rizikového dlhu a prípadne naznačiť i možnosť znižovania sadzieb.
Tabuľka pravdepodobnosti zmeny úrokových sadzieb centrálnych bánk (ECB by mala znížiť sadzbu do 12-mesiacov)
Okrem zasadnutie európskych menových gigantov očakávame o 14:30 dáta z US ekonomiky v podobe obchodnej bilancie, nových a pokračujúcich žiadostí o podporu v nezamestnanosti. Kľúčom by však mala byť ECB a vystúpenie prezidenta Fedu B.Bernankeho na ekonomickom stretnutí v Minnesote o výhľade americkej ekonomiky.
Technický výhľad na EURUSD ostáva naďalej rizikový a neochota páru zdieľať optimizmus akciových titulov naznačuje narušenie úzkych korelácii medzi USD a americkým akciovými trhmi. USD posledný mesiac prestáva byť financujúcou menou carry trades pod tlakom prehlbovania sa fiškálnych a ekonomických problémov eurozóny. Americká ekonomika poskytuje posledné týždne výrazne lepšie makroekonomické výsledky ako starý kontinent, čo tlmí apetít investorov po eure i pod tlakom neistého výhľadu riešenia Grécka. Stále je tak potenciál narušenia silnej trendovej línie na úrovni 1,3990/70 EURUSD i za pomoci Trichetovho zmeneného slovníka a naznačenia ukončenia cyklu navršovania sadzieb ECB. Kľúčom je však ochota testovania 200 dňového kĺzavého priemeru na úrovni 1,4010/30. Preferujeme preto negatívny výhľad na EURUSD s ochotou trhu vypredávať odrazy od maxím 1,4100/20, kľúčom je rezistencia 1,4140/60. Až jej prielom v kombinácii neočakávaného reštriktívneho slovníka ECB (pokračovanie inflačných obáv a potenciálu navršovania sadzieb) a prípadného naznačenie QE3 zo strany prezidenta Fedu Bernankeho by otváral potenciál vyššie.
Graf EURUSD
Autor: Valér Demjan | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7772 | 13.70 % |