Agresívni Švajčiari
Počas včerajšieho dňa finančné trhy zasiahla správa a kroky Swiss National Bank (SNB) o zafixovaní páru EURCHF pri úrovni 1,20. Komentár SNB „súčasné masívne nadhodnotenie švajčiarskeho franku predstavuje akútnu hrozbu pre švajčiarsku ekonomiku a riziko tvorby deflačného prostredia... cieľom SNB je preto podstatné a trvalé oslabenie švajčiarskeho franku... s okamžitým efektom nebudeme tolerovať kurz EUR/CHF pod 1,20.... SNB bude brániť tento minimálny kurz s rozhodnosťou a je pripravená nakúpiť zahraničné meny v neobmedzenom rozsahu... dokonca aj kurz 1,20 je príliš vysoko a mal by časom oslabiť.... pokiaľ si ekonomický výhľad a deflačné riziká budú vyžadovať, SNB príjme ďalšie opatrenia...“. Reakcia trhu bola agresívna pár EURCHF sa odrazil od intradenných miním 1,1030/10 k maximám na 1,2180/1,22, čo predstavuje 10,60%-né zhodnotenie páru v priebehu niekoľkých minút. Ide o najväčší pohyb páru v histórii voľného obchodovania devízových kurzov.
Eurozóna sa rozrastá
Menový systém je postavený na piatich kľúčových FIAT (nekrytých) menách, ide o USD, EUR, GBP, JPY a CHF. Po včerajšom dni je systém naštrbený o elimináciu CHF, ktorý pod tlakom krokov SNB sa stal európskou menou. SNB neprijalo menovú politiku ECB, ale naviazaním kurzu EURCHF vytvorilo z CHF v podstate euro. Ak EURUSD stúpne o 1%, tak USDCHF klesne o 1%. Švajčiari sa naviazali na menu svojich kľúčových obchodných partnerov (smeruje švajčiarsky export), čo bolo logickým vyústením ich vyhlásenia menovej vojny. Menový systém je tak v súčasnosti postavený iba na štyroch menách ak berieme predpoklad, že CHF je stúpencom tábora eurozóny. Ani tento stav nemusí byť však dlhodobo trvácny vzhľadom k problémom japonskej ekonomiky a silného JPY. Ďalšou pascou pre finančných investorov môže byť neočakávaný krok japonskej vlády a Bank of Japan. USDJPY tak predstavuje ďalšiu rizikovú zónu pre alokáciu finančných zdrojov a devízoví špekulanti tak budú opúšťať tento sektor. Centrálne banky tak vyhlásili agresívnu vojnu finančným investorom, ktorí nechceli prijať hru centrálnych bánk a vlád.
Otázkou ostáva, či dokáže euro využiť podporu nového člena eurozóny (CHF) vo svoj prospech, alebo pod tlakom prehlbujúcej fiškálnej krízy eurozóny bude pokračovať euro v strate svojho lesku. Tu sa dostávame k primárnej obave, slabé euro nevyhovuje nikomu ani Fed, ani USA a ani globálny menový systém. Výhľad fixácie EURUSD v určitom pásme by tak mohol byť výsledkom prehlbujúcej nestability eurozóny. Grécko naďalej ostáva kľúčovým rizikom pre budúci vývoj eurozóny, nemecká podpora Grécka pod tlakom straty Merkelovej pozície v Nemecku sa rúti. Výnosy na gréckych dlhopisoch dosahujú nepredstaviteľné výnosy, Gréci si na jeden rok môžu požičať za neuveriteľných 88% p.a.
Graf výnosov na 1-ročných gréckych dlhopisoch
Dnešný výhľad
Kto bude víťazov začatej menovej vojny?. Zlato je hlavným favoritom, odstrihnutie potenciálu bezpečného prístavu pre CHF bude investorov ešte viac vháňať do osídiel tohto drahého kovu. Z menových prístavov by mohli profitovať severské meny (SEK, NOK) a susedská CZK.
Dnes neočakávame žiadne kľúčové makrofundamenty z USA a eurozóny, o 10:00 rozhoduje nemecký ústavný súd o finančnej pôžičke Grécku, večer lokálny riaditelia Fedu poskytnú výhľad americkej ekonomiky. Napriek včerajším večerným stabilizačným komentárom amerického prezidenta o podpore amerického trhu práce 300 mld. USD a pozitívnych komentároch MMF o výraznom prehodnocovaní rekapitalizácie európskych bánk (pôvodných 200 mld. eur) preferujeme negatívne a rizikové pohľady na FX trhy, čo by malo opäť prospievať drahým kovom a USD.
EURUSD sa zastavil na kľúčovej rastovej trendovej línii od roku 2010 alokovanej v pásme 1,3990/70. 1,40 je zároveň krytá 200 dňovým kĺzavým priemerom na úrovni 1,4030/10. Čo naznačuje alokáciu silných nákupných objednávok v pásme 1,4030/1,3970. Odrazy k 1,4100/20 by tak mohli byť trhom vypredávané a až prielom 1,4140/60 (nemecké ústavné ÁNO gréckej pôžičke, pozitívna aukcia portugalských pokladničných poukážok) by menil potenciál korekcie posledných strát k 1,42 EURUSD. Výhľad tak ostáva rizikový a preferuje potenciál a snahy trhu o retest pásma 1,4030/1,3970.
Graf EURUSD
Autor: Valér Demjan | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7772 | 13.70 % |