Piatkové výsledky z US trhu práce neskončili vôbec oslňujúco. Najsilnejšia ekonomika sveta totiž za august nevytvorila ani jedno pracovní miesto. Report tak bol najslabší od septembra 2010. Revidované nadol boli aj predchádzajúce výsledky, čo potvrdilo obavy, že US ekonomika naozaj rapídne spomaľuje. Tlak na prezidenta Obamu, aby čosi so zamestnanosťou robil, po týchto výsledkoch ešte viac rastie. Pred troma mesiacmi, kedy bol zverejnený májový report nezamestnanosti, podľa ktorého ekonomika vytvorila 54 tis. pracovných miest, povedal prezident Obama Američanom, aby nepanikárili. Po tomto výsledku pán prezident, je ale na čase panika. Obnova pracovného trhu je totiž extrémne slabá a ekonomika postupne stráca svoju schopnosť vrátiť nezamestnanosť na svoju neutrálnu úroveň okolo 4%. Podľa analytikov sa totiž z cyklickej nezamestnanosti stáva štrukturálna a prirodzená miera nezamestnanosti sa posunula vyššie na 7%.
„Operácia twist“ možno už v septembri
S tým, aké slabé výsledky z US boli zverejnené, sa stále viac a viac analytikov prikláňa k tomu, že na septembrovom FOMC oznámi FED nové kolo QE a to tzv. operáciu twist. Týmto krokom by FED začal znižovať výnosy dlhopisov na dlhom konci výnosovej krivky a zvyšovať výnosy na krátkom konci. Výnosová krivka by sa tak sploštila. S názorom, že FED začne zo svojej bilancie predávať 2-ročné dlhopisy a začne nakupovať 30-ročné dlhopisy, súhlasia napríklad analytici Goldman Sachs alebo RBS. Takto môže FED znížiť dlhodobé sadzby a to bez toho, aby muselo prísť k rozšíreniu celkového kapitálu vyčleneného na QE. Rast krátkeho konca QE pomôže tomu, aby nemali peňažné fondy problém s tým, že kvôli nízkym úrokovým sadzbám klesne ich NAV pod 1 dolár, čo by mohlo na trhu spôsobiť run na fondy. Taký sme napríklad videli v roku 2008. Rast výnosov ale na druhú stranu nebude výrazný, nakoľko FED jasne povedal, že najbližšie dva roky ostane sadzba fed funds nízka.
Bernanke generuje zlú infláciu
Od takéhoto kroku si Bernanke sľubuje určite obnovenie ekonomického rastu, ale hlavne zabránenie deflácie. Tá totiž v systéme úverových peňazí predstavuje čierny mor. Inflácia totiž zjednodušuje schopnosť splácať dlh, nakoľko dlh ostáva rovnaký, no vplyvom inflácie sú príjmy dlžníka každý rok vyššie. Akú ale infláciu pomohli vygenerovať dve fázy kvantitatívneho uvoľňovania? Takú, ktorá dlžníkovi ešte viac zhoršila jeho schopnosť splácať dlh. Najviac totiž rástli komodity, ktoré znižujú reálne mzdy domácností a splácanie dlhu sa nestáva ľahšie, ale naopak ťažšie.
Grécko na vrchole výnosovej pyramídy
Stále ťažšiu situáciu pri splácaní dlhu má aj Grécko. Report nezávislej komisie o tom, že verejné financie v krajine sú mimo kontroly v spojení so správami, že zástupcovia „troiky“ v zložení EU, ECB a MMF opustili krajinu vzhľadom na ich rozpory ohľadom stavu gréckej ekonomiky, poslali výnosy na gréckych 2-ročných dlhopisoch na úroveň takmer 80%. To znamená, že Grécko je aktuálne najrizikovejší subjekt na svete. Vzhľadom na očakávanú kontrakciu HDP v tomto roku o viac ako 5% sa dlhový pomer krajiny ešte viac zhorší. Pre pripomenutie, OECD aj Európska komisia na jeseň roka 2009 očakávali rast pre tento rok na úrovni 0,7%.
Fiasko s privatizáciou
Optimizmus gréckych projekcií dokumentujú aj vyjadrenia vlády, že príjmy z privatizácie nedosiahnu tento rok ani polovicu objemu, ktorý bol naplánovaný pri dohode s veriteľmi. Dôvodom sú problémy so samotnou privatizáciou ako aj pokles hodnoty gréckych akcií. Z privatizácia tak tento rok vláda nemá čakať viac ako 2,4 mld. EUR. Grécka situácia sa zhoršuje asi vo všetkom a preto aj jeden z predstaviteľov MMF povedal, že Grécko bude v „tvrdom defaulte“ do marca 2012.
Eurobondy strácajú opodstatnenie
Záchrana krajiny nehrozí už ani spoločnými eurodlhopismi. Podľa Merkelovej sa totiž „nesmú“ dlhy jednotlivých krajín zlučovať. Nemecko si totiž uvedomuje, že a stalo vlastne garantom celej eurozóny a viac garancií už na seba brať nechce. Vietor z plachiet eurodlhopisom zobral aj šéf divízie ratingu pre európske krajiny Moritz Kraemer, podľa ktorého by mali eurodlhopisy rating najslabšej krajiny. To znamená, že v praxi sú tým pádom nepoužiteľné a dlh slabších krajín sa nedá schovať za plecia tých silnejších.
MMF vyzýva na nové stimuly
Možno aj práve preto vyzval Medzinárodný menový fond US a Európu, aby prestali z politikou uťahovania opaskov a opäť sa dali na cestu fiškálnych stimulov. Globálnej ekonomike totiž hrozí špirála kontrakcie a recesia. Všetky politiky, ktoré boli určené na záchranu eurozóny totiž počítali s miernym ekonomickým rastom. Teraz sa ale zisťuje, že rast neprichádza, čím sa budú dlhové pomery zhoršovať, rovnako ako aj dôvera podnikov a domácností a táto špirála môže opäť spôsobiť návrat globálnej recesie. Odhady, ktoré sa týkali postupnej obnovy, sa totiž hádžu do koša rovnako ako tie grécke.
Útek do bezpečia
Práve preto nastáva na trhu opätovný útek do bezpečia. Výnos na 10-ročných nemeckých ako aj US dlhopisoch klesli pod psychologickú úroveň 2%, akcie sú vypredávané a rovnako aj ostatné meny oproti doláru (efekt zatvárania carry obchodov). Víťazom je aj zlato, ktoré sa pohybuje v eurách už na nových historických maximách. Neistota je vidieť aj na medzibankovom trhu. Dnešné dáta z ECB ukazujú, že v piatok komerčné banky uložili do ECB na overnight vklady likviditu v objeme 151 mld. EUR, čo je najviac od júna 2010.
Euro čaká ťažký týždeň
Dnes je v USA sviatok, deň práce, no to nezabraňuje tomu, aby sa euro dostávalo pod ďalší výpredajný tlak. Centrum FX obchodovania, Londýn, je totiž stále otvorený. Fundament, ktorý by mohol zastaviť prepad eura, ale najbližšie dni zverejnený nebude a euro by sa skôr mohlo dostávať pod ďalší výpredajný tlak. V utorok totiž bude summit o gréckej záchrane a požiadavkách na kolaterál, v stredu rozhodne nemecký súd o tom, či sú záchranné kroky vlády v súlade s ústavou alebo proti nej a v štvrtok bude ECB, kde prezident Trichet asi ťažko príde s jastrabím slovníkom. Pre euro je na trhu zatiaľ podpora veľmi slabá a jeho výpredaj by mal pokračovať.
Technická situácia
Euro pokračuje vo svojom poklese už päť dní v rade za sebou, no zatiaľ nie je žiadna indícia, že pokles sa má zastaviť. Dnešné PMI zo sektora služieb boli síce lepšie než očakávania, no vzhľadom na to, že výsledok za celú eurozónu je najnižší od leta 2009, je dôvod na optimizmus nízky. Preto bude pravdepodobne výpredaj pokračovať a hladina 1,40 by mohla byť dosiahnutá už veľmi skoro. Výhľad ostáva medvedí. Rezistencia na 1,4180.
Autor: Ján Beňák | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7772 | 13.70 % |