Podľa predbežných informácii z kontroly inšpekcie ECB, EU a MMF grécka vláda nemá pod kontrolou vývoj svojho dlhu a deficitu. Dokonca by malo prísť k revízii ekonomického rastu v tomto roku minimálne na úroveň -5% Y/Y a deficitu k úrovni 9% HDP (pričom grécka vláda operuje s výhľadom 7,6% HDP). Gréci podľa uniknutých informácii z kontroly stratili kontrolu nad svojimi verejnými financiami pod tlakom krízy a skôr ako v roku 2012 sa nedá hovoriť o žiadnom pokroku. Stále ďalej a ďalej sa tak posúva schopnosť Grékov vrátiť sa na finančné trhy. Gréci sa tak stavajú príliš ťažkým balvanom na pleciach eurozóny, ktorý ju môže stiahnuť ku dnu. Zatiaľ čo Gréci si ako jediní nerobia výrazné vrásky z nestability, ktorú vytvorili, v ostatných krajinách eurozóny to poriadne vrie. Grécko sa tak môže stať bezbrehým dnom finančnej pomoci ostatných krajín eurozóny bez reálneho efektu. A to v čase kedy väčšina krajín reviduje svoj ekonomický rast a čelí riziku dvojitého dna ekonomickej recesie.
Rozdiel medzi projekciami MMF a reálnym vývojom Grécka (-5% Y/Y)
Eurozóna je pod tlakom
Nemecká vláda síce schválila návrh navŕšenia eurovalu (EFSF), zároveň dala zelenú pre využitie zdrojov z eurovalu pre navŕšenie kapitálu bánk a nákupu rizikového dlhu priamo na primárnom trhu. Teraz už naozaj sa dá ťažko uveriť, že euroval je pre záchranu krajín a nie bánk. Popri posledných informáciách o problémoch Grécka, rizikovosti belgických bánk (KBC a Dexia je pod drobnohľadom Belgickej centrálnej banky), vystúpili do popredia problémy európskej ekonomiky. Prieskum výroby PMI výrobného sektora z eurozóny dosiahol najnižšie úrovne za posledné dva roky a poukazuje na obavy manažérov zo spomalenia ekonomiky a hrozby dvojitého dna ekonomickej recesie. Naproti tomu výsledky americkej ekonomiky v podobe ISM prieskumu výroby prekonali trhový konsenzus. Práve kombinácia pretrvávajúcej fiškálnej gréckej nákazy, spomalenia európskej ekonomiky a lepších výsledkov z USA stáli za prepadom EURUSD k minimám na 1,4220/00.
Dnešný výhľad
Dnešný fundamentálny výhľad bude primárne závisieť od vývoja amerického trhu práce, ktorý dnes poskytne dáta americkej nezamestnanosti a Nonfarm Payrolls (tvorba pracovných miest mimo agrárneho sektora). Práve sklamanie z trhu práce môže navršovať projekcie finančného trhu o zavedení nového kola kvantitatívneho uvoľňovania menovej politiky zo strany Fedu.
EURUSD po prielome 100-dňového kĺzavého priemeru na úrovni 1,4350/70 a narušení dlhodobej rastovej trendovej línie 1,43/1,4290 smeruje k úrovni miním na 1,4190/70 resp. 1,4140/20. Práve obava o stabilitu globálnej ekonomiky pod tlakom spomaľovania US ekonomiky vytvára obavy o budúci vývoj. Prepad trhu práce (iba úrovne nad 200 tis. dokážu dlhodobo generovať pozitívny efekt pre zamestnanosť) tak opätovne bude navršovať zisky rizikových prístavov zlata, CHF a USD pod tlakom potreby tretieho kola QE od Fedu a fiškálnych stimulov americkej vlády. Ani lepší výsledok amerického trhu nemusí podať EURUSD výrazne pomocnú ruku a pásmo 1,4320/50 by mohlo byť silné predaných objednávok.
Graf EURUSD
Autor: Valér Demjan | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7772 | 13.70 % |