Amerika potrebuje lacné USD
Investorov na finančných trhoch včera primárne zaujímala zápisnica z augustového zasadnutia FOMC (výbor vo Fede pre operácie na voľnom trhu). Augustové zasadnutie neprinieslo výraznejšie zmeny iba Fed potvrdil ochotu držať kľúčovú úrokovú sadzbu na nulovej úrovni (presnejšie v pásme 0,00-0,25%) do polovice roka 2013. Včerajšia zápisnica FOMC však mala odkryť tajomstvá, ktoré sa prerokovávali na horúcej linke Fedu. Fed počas svojho augustového zasadnutia prerokovával niekoľko nástrojov na podporu americkej ekonomiky od zníženia úrokovej sadzby na bankových rezervách, nákupu aktív z trhu s dlhšou dobou splatnosti, rozšírenie svojej bilancie (klasické kvantitatívne uvoľňovanie). Fed tak priznal, že je tlačený k múru vývojom ekonomiky. Americká ekonomika sa postupne potápa, globálny ekonomický Titanic sa nedokáže udržiavať samostatne nad hladinou. Kapitán Fed je pripravený preto pre ďalší manéver ako sa vyhnúť pádu ku dnu v podobe neobmedzeného tlačenia peňazí. Fed jasne priznal, že musí výrazne revidovať ekonomický rast pre druhý polroka a rok 2012, zvyšuje sa tak pravdepodobnosť dvojitého dna recesie americkej ekonomiky. Obnova v prípade „W“ je tak čoraz viac reálna, ba dokonca riziko neobmedzenej masy lacných USD vytvára obavy o výrazne hlbšom druhom dne americkej ekonomiky.
QE3 je na ceste
Fed zároveň priznal, že je pre neho primárny trh práce, ktorý by mohol čeliť turbulenciám až do konca roka 2012. Pre povšimnutie komentáre Fedu o lepšom výhľade smerovali kedysi do roku 2010, resp. 2011. Aktuálne Fed pripravuje trhy a spoločnosť na turbulencie minimálne do roku 2013. Kríza sa tak prehlbuje, vysoká nezamestnanosť a prepad ekonomiky bude naďalej tlačiť na negatívne scenáre vývoja verejných financií a štáty sa budú zadlžovať. Fiškálna kríza pod tlakom potreby tlmenia negatívnych dopadov spomalenia ekonomiky, v kombinácii množstva natlačených lacných USD vyvoláva obavy o budúci vývoj. Finančné trhy tak po piatku dostali ďalší impulz, že kvantitatívne uvoľňovanie s poradovým číslom „3“ príde. Ostáva vyriešiť posledný rébus „dátum jeho zverejnenia a uvedenia do praxe“. Neočakávame, že Fed sa pokúsi pristúpiť k tomuto extrému už na septembrovom zasadnutí FOMC (20-21.september), ale načasovanie na prielom rokov 2011/12 by znamenalo silné obavy o príchod recesie už budúci rok.
Včerajší vývoj
Na komentáre Fedu tak pozitívne reagovali opätovne reálne aktíva (zlato, ropa), ktorým nadbytok lacnej USD likvidity nikdy neuškodí. S blížiacim sa zverejnením QE3 by tak magická bariéra na zlate 2000 USD/trójska unca nemusela byť nereálna. EURUSD počas včerajšej obchodnej seansy zažil opäť výraznejšiu volatilitu. Dôvodom sú kroky EU k prípadnému zavedeniu transakčnej dani pre finančné operácie a prepad spotrebiteľskej dôvery nielen v eurozóne, ale i USA. Práve táto kombinácia stála za prepadom páru EURUSD k 100-dňovému kĺzavému priemeru na úrovni 1,4380/60, až večerný náznak QE zo zápisnice FOMC podporil udržanie 1,44.
Dnešný výhľad
Dnešný výhľad prináša inflačné riziká z eurozóny (11:00), ale kľúčom bude americký trh práce v podobe tvorby pracovných miest ADP zamestnanosti (14:15). Práve americká zamestnanosť bola častým slovným spojením včerajšej zápisnice FOMC.
EURUSD sa snaží udržať pozíciu 1,4380/60 (100-dňový kĺzavý priemer), riziko je však stále vysoké a prípadné sklamanie ADP zamestnanosti USA, prepad inflácie v eurozóne by mohli poslať pár k 1,4320/00 EURUSD. Kľúčová rezistencia je na úrovni včerajších maxím po FOMC 1,4450/70 EURUSD, jej udržanie preferuje negatívny sentiment a obavy trhu pred piatkovými Nonfam Payrolls (kľúčovým výsledkom tvorby pracovných miest v USA). Lepšie dáta z eurozóny a stabilnejšie ADP dávajú opätovne potenciál udržania pásma 1,44/1,4350, kde sú alokované silné nákupné objednávky. Stratégia na dnes stále preferuje nákup páru pri bariére technických línii 1,4380/50 s postupným očakávaným odrazom k 1,45 EURUSD, až prielom 1,43 nadol vnímame ako agresívny návrat medvedieho tábora.
Graf EURUSD
Autor: Valér Demjan | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7772 | 13.70 % |