Fed nesklamal svojim úskokom
Piatková konferencia v Jackson Hole výrazne kartami nezamiešala. Podľa očakávania prezident Fedu B.Bernanke nenaznačil tretie kolo kvantitatívneho uvoľňovania (QE 3), ani ho však nevylúčil v blízkej budúcnosti. Ťarchu rozhodnutia posunul na dvojdňové septembrové zasadnutie Fedu, čo mu dáva priestor na manévrovanie ešte niekoľko týždňov. Piatková stratégia „Ovca celá a trh sýty“ sa tak naplnila do bodky a po prvotnom prepade EURUSD k úrovni 1,4340/20 (dôsledok nenaznačenia QE3), sa neskôr finančné trhy dostali cez 1,45 EURUSD v dôsledku očakávania septembrových nástrojov Fedu na podporu ekonomiky (a teda i nádeje QE3). Finančné trhy požadujú jediné a to je lacná USD likvidita, ktorá by im dávala potenciál krátkodobej stabilizácie resp. rastu, dlhodobý výhľad je však pri tejto stratégii viac ako rizikový. Fed sa tak stáva vazalom svojich nástrojov a požiadaviek finančných trhov.
Krehký sentiment
Pozitívny sentiment finančných trhov vo výhľade septembrového zasadnutia Fedu nemusí trvať výrazne dlho. Počas včerajška však finančné trhy upokojili výsledky amerických spotrebiteľov (príjmy a výdaje), čo v kombinácii s komentármi prvého muža ECB (J.C.Trichet) o nutnosti podporovať rizikový dlhopisový trh eurozóny udržalo pozitívny sentiment. ECB to včera potvrdila i zverejnením programu nákupu rizikového európskeho dlhu za minulý týždeň na úrovni 6,651 mld. eur, čím sa celkový objem programu dostal k hranici 120 mld. eur. Pokračovanie v dodávaní likvidity ECB, fúzie gréckych bánk, komentáre prezidenta ECB, americké dáta včera vytvorili pozitívny závoj na finančných trhoch. Celkovo však včerajšia volatilita na troch bola nízka v dôsledku chýbajúcej likvidity v UK (sviatok).
Graf vývoja nákupu rizikového dlhu zo strany ECB
Dnešný výhľad
Dnešok však už nemusí prinášať tak pozitívny pohľad trhov na piatkový komentár Fedu, odkladanie rozhodnutí naznačuje vnútorné pnutie vo Fede, čo môže dnes večer dokumentovať zápisnica z augustového zasadnutia FOMC. Okrem zápisnice FOMC, americká ekonomika poskytne rizikové dáta realitného trhu v podobe citlivo vnímaného výsledky indexu cien domov Case/Shiller. Eurozóna dnes trhy zamestná aukciou talianskeho dlhu (3 a 11-ročné euro dlhopisy) a spotrebiteľskou, ekonomickou, priemyselnou dôverou (nemajú výraznejší dopad na trhy).
Pred večernou zápisnicou FOMC, realitným trhom USA je potenciál korekcie od 1,4540/60 EURUSD k úrovni 1,4470/50, resp. 1,4420/00, kde by sme videli ochotu nástupu do nákupných objednávok s potenciálom návratu nad 1,45. Trhy zatiaľ nemajú dôvod agresívne prelamovať 1,4560 a smerovať k úrovni technických pásiem 1,4670/90 bez jasného signálu QE3. Korekcie k 1,44 EURUSD tak považujeme za vhodnú stratégiu nákupu podporenú podvedomím krokov od Fedu na septembrovom FOMC. Až prielom pásma 1,4380/60 (100-dňový kĺzavý priemer) by mohol byť trhmi vnímaný rizikovo. Trhy tak stále v napätí budú testovať rezistenciu Fedu voči QE3, čo by mohlo naznačovať mierne korekcie posledných ziskov a ich agresívne nakupovanie, riziko rázneho zamietnutia QE3 by spustilo lavínu výpredajov, čo Fed nebude riskovať. Sentiment je krehký, čo dáva možnosť rastúcej volatilite a riziku.
Technická situácia EURUSD
Autor: Valér Demjan | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7772 | 13.70 % |