Trhový sentiment
Od pondelka naznačujeme, že ani negatívnejšie dáta európskej a americkej ekonomiky nemusia výrazne znamenať navŕšenie rizika na EURUSD a jeho výpredaj. Stratégia „buy the rumors, sell the fact“ je totiž stále aktívna a založená na nákupe predpokladov, že prezident Fedu B.Bernanke opätovne počas piatkovej výročnej konferencie Fedu v Jackson Hole (pred rokom práve tam bolo oznámené QE2 ) naznačí tretie kolo kvantitatívneho uvoľňovania menovej politiky. Tvrdý výpredaj by tak mohlo priniesť až sklamanie z piatkového ticha od Fedu. To, že trhy začínajú byť s približovaním piatka mierne nervózne naznačuje o prepad zlata počas včerajšieho dňa, práve posledný extrémny rast zlata mohol byť pripisovaný očakávaniam QE 3 zo strany Fedu (včerajšiu korekciu zlata podporili i čínske kroky v podobe navŕšenia maržových požiadaviek na zlate).
Včerajší sumár
EURUSD sa počas včerajšieho dňa dostal k maximám na 1,4480/1,45 EURUSD v dôsledku stabilnejších výsledkov manažérskych prieskum PMI sektora služieb a výroby neprieč eurozónou, ktoré podporili i výsledky španielskej aukcie pokladničných poukážok. Ani výrazné sklamanie z výsledkov investorského prieskumu Zew nemeckej ekonomiky nedokázalo chladiť investorské výhľady piatkového QE3. Mierne vychladenie a prebudenie priniesli až americkí obchodníci, ktorí opäť čelili obavám o stabilitu bankového sektora (informácia o Bank of America, ktorá bude potrebovať navŕšiť kapitál o neuveriteľných 200 mld. USD). Riziko medzi bankami pretrváva, čo potvrdzuje rastúca úroveň medzibankového Liboru na USD (O/N Libor). Je to jasný signál nedôvery medzi bankami navzájom a neochoty poskytovať USD likviditu.
Graf vývoja O/N USD Liboru
Dnešný výhľad
Dnes očakávame opäť kľúčové dáta z nemeckej ekonomiky v podobe manažérskeho prieskumu Ifo. A práve dnešok môže byť zlomový pre trhy a ich očakávania a v stratégii „buy the rumors, sell the fact“, kedy by sme mohli prejsť k druhému bodu. To znamená negatívne dáta Ifo inštitútu budú kľúčom pre prípadný obrat a rast rizika s potenciálom prepadu EURUSD pod 1,4370/50 EURUSD. Práve uvedomovanie si, že menová politika nedokáže vyriešiť všetky problémy dlhovej krízy bez razantných fiškálnych škrtov by mohla zatlačiť myšlienky na QE3.
Dnešný fundamentálny kalendár okrem nemeckého Ifo prieskumu ponúka i silnú zložku amerického HDP v podobe objednávok tovarov dlhodobej spotreby. Kľúčom by však mali byť nemecké dáta. Dnešné sklamanie z Ifo podporí prípadný tlak na silný technický suport v podobe 100-dňového kĺzavého priemeru 1,4370/50 EURUSD, pričom dnešný útok by mohol byť úspešný s potenciálom prelomu k 1,43/1,4280 (pod tlakom reality nereálnosti QE3). Silnejšie dáta nemeckej ekonomiky by podržali mierne zisky EURUSD k úrovni 1,4440/60 EURUSD, stále však pred piatkom preferujeme, že 1,45 by mohla byť stropom tohto týždňa a prípadné odrazy po lepších dátach sa nám javia ako vhodný potenciál na predajné objednávky smerujúce do pásma 1,4370/50 EURUSD. Až prielom 1,4500/20 EURUSD pod tlakom lepších výsledkov Ifo, objednávok tovarov dlhodobej spotreby a rastu akciových titulov vytvára potenciál zmeny pre intradennú stratégiu.
Graf EURUSD
Autor: Valér Demjan | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7772 | 13.70 % |