Intervenčné obavy
Počas druhej polovice piatkového obchodovania sme videli výraznejšie obraty na devízovom trhu, čoho výsledkom bola defenzíva USD. Kľúčom boli neustále pretrvávajúce intervencie ECB (nákup rizikových talianskych dlhopisov), ku ktorým sa pridali neskoršie hrozby navŕšenia marží na zlate od komoditnej burzy CME a pozitívne komentáre prezidenta NY Fedu (Dudley) o stave amerického bankového sektora. Výsledkom týchto faktorov bol návrat EURUSD k úrovni maxím 1,4440/60. Dlho sme sa však na tomto výslní neohriali informácie z dielne SNB (Swiss National Bank), že swapová linka s Fedom v objeme 200 mil. USD bola pre účel švajčiarskych bánk otriasla dôverou.
Ticho pred búrkou
Vstup do nového týždňa pripomína ticho pred búrkou. Zlato vytvára nové historické maximá (XAUSUD 1895 USD/trójska unca, XAUEUR 1320 EUR/trójska unca), čo len potvrdzuje stále vysokú nedôveru investorov v kroky centrálnych bankárov a politikov na riešenie finančnej krízy. A práve v piatok by mali byť upreté všetky finančné oči do USA, kde Fed usporadúva pravidelnú konferenciu v Jackson Hole. Práve pred rokom tu prezident Fedu Bernanke potvrdil potenciál QE2 a odštartoval tak výpredaj USD a rast drahých kovov. Vystúpenie prezidenta Fedu s výhľadom americkej ekonomiky bude teda kľúčovým fundamentom tohto týždňa. Ak potvrdí obavy o výrazné spomalenie ekonomiky a naznačí potrebu ďalších impulzov drahým kovom v ich raste nebude nič stáť v ceste a USD sa dostane pod enormný negatívny tlak.
Recesia klope na dvere
Dnešné ráno je skôr poznamenané negatívnymi informáciami zo starého kontinentu. Predstavitelia ratingovej agentúry S&P naznačili možnosť tvrdého defaultu Grécka už do konca roka, nemecký finančný gigant Deutsche Bank zosekal projekcie ekonomiky eurozóny takmer o polovicu. Ekonomická recesia tak opäť klope na dvere, čo pri stále neistej stabilite európskeho bankového sektora vyvoláva vrásky na čele nielen európskym politikom, ale primárne daňovým poplatníkom.
Dnešný výhľad
Dnešný fundamentálny kalendár je prázdny, čo by mohlo tlmiť volatilitu a rizikovosť trhov. Na druhej strane trhy môžu príliš citlivo vnímať komentáre, čo zo strany centrálnych bankárov (SNB, Bank of Japan) a politikov (eurozóna). Zároveň „Damoklov meč“ v podobe navŕšenia maržových požiadaviek na zlato od CME je tu stále prítomný (defenzíva pre USD). V tomto fundamentálnom tichu môže byť opätovne výkrikom do tmy zverejnenie objemu nákupu ECB na rizikovom dlhopisovom trhu eurozóny (15:30 CET).
Z technického pohľadu opäť testujeme klesajúcu trendovú líniu 1,4360/40 EURUSD a 100-dňový kĺzavý priemer v tomto pásme. Práve preto pri 1,4350 očakávame silnejšie nákupné objednávky chrániace pásmo 1,43/1,4280 EURUSD. Výhľad piatkového komentára prezidenta Fedu môže vytvárať psychologické podnebie pre tretie kolo kvantitatívneho uvoľňovania, čo by umožňovalo nakupovať poklesy páru pod 1,4350 EURUSD s potenciálom do pásma 1,4450/1,45 EURUSD. Až prielom 1,43/1,4280 EURUSD pod tlakom skôr obáv o vývoj resp. výhľad európskej ekonomiky, prieťahov pri riešení gréckeho úveru a schválení euovalu by mohlo EURUSD uškodiť. Pre tento týždeň je tak reálna stratégia „buy the rumor, sell the fact“, čo znamená negatívum pre USD do piatka (očakávania tretieho kola QE) a potom prípadný výber ziskov po sklamaní.
Graf EURUSD
Autor: Valér Demjan | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7772 | 13.70 % |