Riziko stúpa
Kríza je späť, opäť by sme mohli polemizovať, čo vôbec niekedy finančná kríza z roku 2008 ustúpila. V tomto prípade sa prikláňame k názoru, že kríza tu stále je, len mení svoju tvár a dopady na globálnu ekonomiku. Včerajší deň bol toho príkladom. Od rána sme sledovali extrémny rast rizikovej averzie na finančných trhoch prejavujúci sa rastom zlata na nové historické maximá, poklesom cien ropy, ziskami bezpečných menových prístavov USD, JPY a CHF.
Hrozba recesie
Od rána stabilitu narušili informácie, že okrem Fínska požaduje kolaterál od Grécka pri novom úvere i Rakúsko a Holandsko. K tomu sa pridali negatívne revízie ekonomického výhľadu US, EU a globálnej ekonomiky od analytikov Morgan Stanley. Zaujímavé je ich stanovisko „tak dlho sme čakali na prípadný impulz oživenie americkej ekonomiky, že viac sa už nedalo“. Americká ekonomika uberá výrazne z plynu a stále viac narastá pravdepodobnosť druhého dna ekonomickej recesie. Olej do ohňa priliali výsledky americkej ekonomiky, ktoré len podčiarkujú rizikové výhľady do budúcnosti. Prieskum výroby philadelphského Fedu výrazne prepadol do červených čísiel, pričom ide o najsilnejší priemyselný dištrikt US ekonomiky. Predaje existujúcich domov (90% realitného trhu USA) tiež zaostali za očakávaniami, čoho výsledkom je extrémny rast rizika a ziskov zlata (zlato denominované v USD dnes prekonalo úroveň 1860 USD/trójska unca a v EURách 1300 EUR/trójska unca). Obavy o prehĺbenie krízy, neschopnosť centrálnych bankárov a politikov tlmiť jej negatívne dopady inak ako tlačením lacných peňazí ešte viac podporuje volatilitu na devízovom trhu a preferuje zlato. Zlatý vek krízy tak nastupuje, čím vyššia recesia bude hroziť a obnoví sa potreba tlačenia peňazí zo strany centrálnych bánk (nič nové zatiaľ nevymysleli), tým vyššie bude stúpať zlato. Zlato je tak reálnym barometrom hrozby prehlbujúcej sa finančnej krízy.
Graf vývoja ziskov zlata voči kľúčovým globálnym menám za posledný rok
Dnešný výhľad
Dnešný fundamentálny kalendár z oboch strán Atlantiku je prázdny, riziko však ostáva. I napriek chýbajúcej hrozbe zo sklamania z amerických výsledkov je pokračujúci parabolický rast zlata jasným signálom extrémneho rizika na finančnom trhu. Ak si k tomu pripočítame hrozbu ďalších rizikových komentárov na adresu gréckeho úveru, eurovalu je potenciál obnovy EURUSD limitovaný. Pozitívne by mohla pôsobiť iba ECB svojou opätovnou intervenciu na rizikovom dlhopisovom trhu krajín eurozóny.
Technicky sme sa včera na EURUSD dostali pod 100- dňový kĺzavý priemer 1,4350/70 a 50-dňový na úrovni 1,4310/00, čím si otvárame technický potenciál k minimám na 1,42/1,4180 EURUSD. Kľúčová rezistencia je na úrovni 1,4350/70 EURUSD, pod ktorou preferujeme snahy trhu o ponorenie pod 1,42. Až návrat nad 1,4350 by sme vnímali ako stabilizáciu rizika, čo je pri dnešnej miere rizika bez prípadnej intervencie SNB (Švajčiarskej centrálnej banky) a ECB skôr nereálne. Prielom 1,4180 EURUSD by predstavoval reálny potenciál prepadu až k 1,40.
Graf EURUSD
Autor: Valér Demjan | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7772 | 13.70 % |