ECB sa prekonávala
Včerajší vývoj na finančných trhoch ovplyvnila informácia ECB, ktorá potvrdila minulotýždňový nákup rizikové dlhu krajín eurozóny v objeme 22 mld. eur. Ide o najvyšší objem nákupu na týždennej báze za 66-týždňov existencie tohto programu, ktorý aktuálne dosahuje úroveň 95,98 mld. eur. Dodávanie lacnej likvidity od centrálnych bánk trhy vždy ocenia (forma kvantitatívneho uvolňovania), výsledkom bol odraz EURUSD k maximám na 1,4460/80. Okrem objemu intervencií ECB zaujali trhy i americké dáta, ktoré naznačujú spomaľovanie americkej ekonomiky a rast rizika voči USD.
Graf vývoja nákupu rizikových aktív ECB
Rizikové US dáta
Prieskum výroby NY Fedu poukazuje na pokračujúce signály spomaľovania americkej ekonomiky. Zaujímavosťou je však výsledok čistého prílevu zahraničného kapitálu so USD aktív. Výsledok priniesol prvú zápornú úroveň od mája 2009, pričom objem nákupu dlhodobých USD aktív mimo centrálnych bánk priniesol najväčší prepad v histórii. Kľúčoví držitelia amerického vládneho dlhu nemenili svoje pozície, čistým nákupcom za jún však v minimálnom objeme bola iba Čína. Rýchlo sa rozvíjajúce ekonomiky (BRIC) tak menia svoj postoj k devízovým rezervám, ktoré nahrádzajú primárne zlatom. Tento trend tak, môže dostávať pod tlak primárne USD.
Graf vývoja amerického dlhu v rukách kľúčových držiteľov
Nemecké sklamanie
Dnešné ráno trhy prekvapili výsledky ekonomického rastu nemeckej ekonomiky za 2Q. Výsledky na úrovni 0,1% Q/Q skončili hlboko pod trhovým konsenzom 0,5% Q/Q a nadviazali tak na francúzske sklamanie z minulého týždňa (0,0% Q/Q). Ekonomika eurozóny spomaľuje, čo sa môže negatívne premietnuť do vývoja eura. Hlavne pri stále sa neriešených fiškálnych problémoch. Kombinácia ekonomickej kontrakcie a vysokých deficitov, by len vytvárala tlaky na potrebu dlhodobého financovania rizikových krajín eurozóny.
Dnešný výhľad
Dnešný fundamentálny kalendár je plný fundamentálnych impulzov, 10:30 inflačné riziká z UK ekonomiky, 11:00 ekonomický rast eurozóny za 2Q, 14:30 začatá výstavba a vydané stavebné povolenia v USA, 15:15 priemyselná produkcia v USA. Okrem týchto výsledkov trhy budú o 10:40 zaujímať výsledky aukcií pokladničných poukážok rizikových krajín eurozóny (Grécko, Španielsko). O 13:00 sa očakáva i sterilizačný tender ECB na stiahnutie nadbytočnej likvidity a podvečer výsledky zo summitu Merkelová-Sarkozy.
EURUSD po negatívnej informácii nemeckého ekonomického rastu sa dostáva pod tlak s potenciálom testovania 100-dňového kĺzavého priemeru na úrovni 1,4360/50 EURUSD, kde zároveň je horná línia strednodobého klesajúceho kanála. Práve prielom 1,4350 by sme vnímali ako negatívny signál pod tlakom spomaľovania európskej ekonomiky, negatívnejších výsledkov aukcií rizikových krajín eurozóny (i keď posledné intervenčné kroky ECB to budú skresľovať). Otváral by sa tak potenciál ochoty návratu pod 1,43/1,4280, kde sú predpokladané posledné obranné nákupné objednávky pred potenciálom korigovať k 1,42 EURUSD. Miernu podporu môže euro hľadať v sťahovaní nadbytočnej likvidity zo strany ECB a komentárov Merkelová-Sarkozy o podpore rizikovým krajinám eurozóny a urýchleným implementáciou záverov zo summitu 21.júla. Tieto faktory a neochota prielomu 1,4350 EURUSD dáva potenciál udržania kontaktu s 1,44 a prípadného retestu včerajších maxím 1,4470/90, kľúčom pre dnešný deň je tak pásmo nákupných objednávok na úrovni 1,4370/50 EURUSD. Pre dnešok tak stále vidíme potenciál nákupu v pásme 1,4360/30 s ochrannými stop losmi na úrovni 1,43/1,4280, až prielom pod 1,43 by sme vnímali ako prehru eura.
Graf EURUSD
Autor: Valér Demjan | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7772 | 13.70 % |