Riziko ostáva
Na finančnom trhu naďalej prevláda vysoká volatilita, čo je jasným znakom pokračujúcej prítomnosti rizika. Po utorkovom zasadnutí FOMC (výbor pre menové operácie na voľnom trhu vo Fede) sa zdalo, že situácia sa mierne upokojila. Pokoj finančným zbraniam vydržal len niekoľko hodín a EURUSD od úrovne 1,44 (i s pomocou pozitívnych výsledkov talianskej aukcie 12-mesačných pokladničných poukážok) pod tlakom obáv o vývoj francúzskeho bankového sektora korigoval až k minimám na 1,4130/10.
Francúzsko na muške
Francúzsky prezident prerušil včera dovolenku a zvolal mimoriadnu schôdzu vlády a guvernéra Bank of France ohľadom krízovej situácie na finančných trhoch. Po trhoch sa okamžite začali šíriť šumy o prípadnom znížení ratingu AAA francúzskej vláde. Nie je žiadnym verejným tajomstvom, že Francúzsko môže byť ďalšou ekonomikou, ktorej bude odňatý AAA. Zároveň kľúčové francúzske banky (Societe Generale, Agricole, BNP Paribas) sa dostali pod výrazný predajný tlak, k tomu prišlo zníženie ratingu Cypru od agentúry Fitch. Zaujímavosťou je, že napriek okamžitým výrokom Moodys, Fitch o potvrdení AAA ratingu a stabilného výhľadu (S&P potvrdila v pondelok) sa trhy nedokážu upokojiť. Potvrdzuje to vysokú mieru obáv finančných trhov o budúci vývoj eurozóny a vyriešenie prehlbujúcej sa fiškálnej krízy (záchrana Grécka, Írska, Portugalska, intervencie v prospech Španielska, Talianska). Riziko a obavy potvrdzuje i vývoj na amerických USD vládnych dlhopisoch, ktoré svojimi výnosmi pri 5 a 10-ročných poklesli pod úroveň kolapsu Lehman Brothers (treba tu však objektívne dodať, že i za pomoci kvantitatívneho uvoľňovania Fedu, ktorý skupuje vládny dlh s priemernou splatnosťou 6 ½ roka).
Graf vývoja USD dlhopisov
Z nášho pohľadu ja citlivejšia reakcia finančných trhov na správy z Francúzska skôr výsledkom nárastu nákladov na poistenie nemeckého a francúzskeho dlhu (CDS). Obe ekonomiky sa dostávajú pod tlak v dôsledku prípadnej hrozby zvýšených garancií cez euroval ak sa nepodarí zvládnuť situácia v Taliansku.
Graf vývoja CDS (5-ročných)
Dnešný výhľad
Dnešný sentiment na trhoch by mali kľúčovo ovplyvňovať opätovne informácie z eurozóny (primárne francúzske). Z fundamentálnych impulzov zaujmú dáta obchodnej bilancie a trhu práce USA. Netreba zabúdať ani komentáre švajčiarskej vlády a Švajčiarskej centrálnej banky na úroveň CHF, ktoré by v konečnom dôsledku mohli podporovať rast EURUSD. Rizikovo sa vyvíja i JPY, čo by zvyšovalo potenciál intervencií japonskej strany (či už ústnej alebo reálnej).
EURUSD po včerajšom udržaní silnejšej technickej bariéry 1,4130/10 by mohol smerovať k testovaniu 50 a 100 denného kĺzavého priemeru na úrovni 1,4320/40, kde vidíme dnešný rastový potenciál po prielome 1,4250. Len prípadné reálne potvrdenie problémov francúzskeho bankového sektora by mohlo byť dôvodom prepadu pod 1,41 a smerovania k úrovni 1,40 EURUSD.
Graf EURUSD
Autor: Valér Demjan | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7772 | 13.70 % |