Mýty a sny sa rúcajú
Nič iné finančné trhy počas víkendu nezaujímalo ako reakcia finančných aktív na piatkové neočakávané zníženie ratingu AAA americkej vlády od ratingovej agentúry S&P. Ratingová agentúra pristúpila k zníženiu neohrozeného ratingu USA od roku 1941 na úroveň AA+ s negatívnym výhľadom. Kľúčom bolo riziko, že americká vláda neprijala dostatočne razantné kroky, ktoré by tlmili enormný rast dlhového zaťaženia. Navŕšenie amerického dlhového stropu o 2,1 bil. USD na úroveň presahujúcu 100% HDP (16,4 bil. USD) bol poslednou kvapkou. USA dostali tak poriadnu facku pri svojom dlhodobom budovanom egu globálnej veľmoci.
Základy sa otriasli
Desaťročia krok po kroku budovaný finančný systém založený na stabilite USA a jej meny USD tak dostal tvrdý úder. Globálny finančný systém, ktorý je z dvoch tretín tvorený USD sa tak otriasa v základoch a nasledujúce turbulencie môžu znamenať výrazne ekonomické, politické a spoločenské zmeny. Ako pocíti dopad zníženia ratingu samotné USA. Zatiaľ sa nedá očakávať zbavovanie sa USD finančných aktív, primárne USD vládne dlhopisy majú stabilné výnosy, čo naznačuje dostatok dôvery v ich budúcnosť (dnešné ranné historické dno výnosov na 2-ročných dlhopisoch). Príkladom môže byť Japonsko, ktoré stratou AAA ratingu výrazne nečelí nárastu výnosu na vládnych dlhopisoch. Dôvodom je neplatnosť ekonomických zákonov a deformácia menovej politiky. Tlačenie peňazí pri nízkych úrokových sadzbách vytvorila z USD a JPY financujúce meny carry trades, ktorým riziko skôr prospieva ako poškodzuje. Až v prípade podobného kroku od ostatných ratingových agentúr Moodys a Fitch by sme začali odpočítavať začiatok konca amerického finančného sna. USA by sa tak výrazne navŕšili náklady na dlhovú správu a posledne navŕšený dlhový strop o 2,1 bil. USD, ktorý mal priniesť pokoj do roka 2013 by nemusel vydržať ani do polovice roka 2012.
Eurozóna pod tlakom
Omnoho väčšie riziká hrozby z americkej facky očakávame v eurozóne. Už tak napätá situácia pri riešení fiškálneho dlhu eurozóny v podobe krajín PIIGS (Portugalsko, Írsko, Taliansko, Grécko a Španielsko) naberá po znížení amerického ratingu diametrálne odlišný pohľad. Ak je riziková americká vláda, aké riziko potom nesie španielska a talianska vláda pri garancii svojich záväzkov. Práve pokračujúce napätie na dlhopisovom trhu eurozóny napriek snahe a krokom ECB (refinančné programy, nákup rizikových dlhopisov) si môže vyžiadať po americkej ratingovej facke tvrdý európsky knokaut. Dlhodobo udržovanie španielskych a talianskych kľúčových dlhopisoch nad bariérou 6% p.a. znamená pokračovanie v ústrety fiškálnej smrti. Aktuálne Nemecko garantuje 28% zdrojov v eurovale, Francúzsko 22%, pri kolapse Talianska sa nemecký podel vyšplhá na úroveň 45% a francúzsky cez 30%. Takýto systém je dlhodobo neudržateľný, hlavne i keď rating Francúzska AAA stojí na viac ako hlinených nohách.
Graf vývoja rizikových 10-ročných európskych dlhopisov k programu ich nákupu ECB
Grécko cez palubu?
Enormný nárast rizika na finančných trhoch bude výrazne komplikovať pomoc Grécku, ktorá je postavená na AAA ratingu dlhopisoch emitovaných eurovalom. Na udržanie AAA ratingu tak bude nutné podstatne zvýšiť garancie a teda hlbšie siahnuť daňovým poplatníkom do vrecka. Ako to teda už býva zvykom problémy USA sa bytostne dotýkajú skôr globálnej ekonomiky ako samotnej americkej. Eurozóna má tak v čase, kedy potrebuje stabilného finančného partnera o finančnú vrásku naviac. Intervencie švajčiarskej a japonskej centrálnej banky z minulého týždňa sú už minulosťou a obe sa musia opäť postaviť tvrdému posilňovaniu svojich lokálnych mien CHF a JPY.
Graf európskeho rizikového dlhu podľa svojej doby splatnosti (% z celkového dlhu krajiny)
Čas zmien
Svet sa mení a nedá sa tento proces už zastaviť, výsledkom krokov centrálnych bankárov a politikov sa finančný svet rúca vo svojej podstate. Ako sme už niekoľkokrát napísali každá svetová veľmoc má svoj polčas rozpadu a ten americký sa blíži ku koncu. Ríša postavená na bezcenných USD a dlhoch vyťažila z globálnej ekonomiky maximum, je čas uvoľniť cestu iným. Globálne zmeny však môžu byť bolestivé a svet už nikdy nebude taký ako predtým. Je veľa mýtov, ale jeden platí: „dlhy nás vždy dobehnú...“. Jediným víťazom je tak reálne aktívum v podobe zlata, ktoré prelamuje všetky úrovne a historické rekordy, čo je výsledok globálnej finančnej paniky. Obavy a bezmocnosť tak môžu byť charakteristickou črtou nasledujúcich dní na finančných trhoch.
Dnešný výhľad
Dnešný fundamentálna kalendár je prázdny a pred zajtrajším rozhodovaním FOMC o menovej politike Fedu bude napätia na finančných trhoch naďalej rásť. Stále tak preferujeme potenciál udržania si ziskov bezpečných prístavov CHF, JPY, kde pri súčasnej turbulencii je intervencia skôr nereálna. EURUSD sa dostal po znížení ratingu USA nad líniu 1,4300/20, čo mu dáva krátkodobý potenciál k 1,4450/1,45 EURUSD. Stále však preferujeme dlhodobú myšlienku, že facka USA znamená knokaut eura. Po turbulenciách tak opätovne pod tlakom rizika môže prísť k prepadu EURUSD, čo naznačuje i vývoj na amerických dlhopisoch (2-ročné dosahujú historicky nízke výnosy na úrovni 0,252% p.a.). EURUSD sa tak môže veľmi rýchlo vrátiť pod 1,43 a smerovať do pásma 1,41/1,4050, pokiaľ Fed zajtra nepríde s tretím kolom tlačenia USD do obehu. Koho by to prekvapilo, v podstate nikoho. Topiaci sa i slamky chytá...
Graf EURUSD
Autor: Valér Demjan | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8081 | 10.27 % |