Ďalšia intervencia
Po včerajšom tvrdom útoku SNB (Švajčiarska centrálna banka), ktorá znížila základnú úrokovú sadzbu v podobe 3-mesačného Liboru z pásma 0,00-0,75% na 0,00-0,25% prišla dnes na trh i BoJ (Bank of Japan). Obe centrálne banky nevydržali negatívny globálny tlak, ktorý výrazne posilňuje ich lokálne meny. CHF a JPY dosahovali resp. smerovali k novým historickým vrcholom, čo výrazne tlmilo ekonomický rast oboch krajín, ktoré sú proexportne orientované. SNB zatiaľ ostala včera iba pri znížení úrokovej sadzby a tvrdých ústnych komentároch o prípadnom dolievaní „bezhraničnej“ lacnej CHF likvidity.
Agresívni Japonci
BoJ dnes ráno bola razantnejšia a priamo vstúpila na trh nákupom páru USDJPY v pásme 78,00/79,00. Agresivita Bank of Japan len potvrdzuje, že pokles USDJPY pod 80,00 je pre japonskú ekonomiku neúnosný. Intervencia BoJ bola zosúladená s predajom 500 mld. JPY zo strany japonského ministerstva financií. Celkovo sa tak dnešná intervencia odhaduje na objem 800-900 mld. JPY, pričom sa dá očakávať, že môžu nasledovať ďalšie kolá nákupu USDJPY až do objemu 2 bil. JPY. BoJ zároveň pristúpila k navŕšeniu programu objemu nákupu finančných aktív z trhu na úroveň 5 bil. JPY (63 mld. USD).
Nerovný boj pokračuje
Agresivita s akou obe centrálne banky vstúpili na trh naznačuje rastúci protekcionizmus, ktorý v konečnom dôsledku sa môže obrátiť proti ním. SNB a BoJ svorne tvrdili, že boli donútené k tomuto kroku pod tlakom globálnej nerovnováhy v USA a eurozóne. Obe však zabúdajú, že USD a EUR tvorí viac ako 9/10 globálneho menového systému a s touto masou sa nedá lokálne bojovať. Žiadna intervencia nemá dlhodobú trvácnosť a naliata masa lacných JPY a CHF sa môže opätovne proti nim obrátiť. To, čo sa teraz deje na JPY a CHF môžu v prvom rade obe centrálne banky BoJ a SNB, ktoré dlhodobo držali nízke úrokové sadzby a nadbytočnú likviditu, čím vytvorili obrovskú finančnú tsunami carry trades (investori si požičiavali ich lacné meny pre investovanie do výnosnejších aktív, pri raste rizika je reverzný tok a všetci vracajú úvery a tlačia na posilňovanie JPY a CHF). Banky tak päť len navršujú objem peňazí do obehu za nulové sadzby (obe majú takmer nulovú základnú sadzbu).
Posledné roky obe centrálne banky intervenovali niekoľkokrát, ani jedna intervencia nebola úspešná, nedá sa očakávať, že ďalšie lokálne intervencie budú úspešné. Majú totiž proti sebe najsilnejšieho protivníka Fed. Snahy menších centrálnych bánk chrániť svoju ekonomiku proti obrovskej mase lacných USD tak pripomína súboj mačky s myšou. Svedčí o tom včerajšok, že iba pár hodín po krokoch SNB trh vymazal celú ich ústnu intervenciu spolu so znížením sadzieb. Pokiaľ teda nepríde k zastabilizovaniu US ekonomiky spolu s reálnym riešením fiškálnej krízy v eurozóne nedá sa očakávať zastabilizovanie finančných trhov. Problémom je, že 90% základu menového systéme je prehnitého (USD, EUR) a aktuálne si to odnášajú CHF a JPY. Treba však dodať, že ich centrálne banky tomuto problému výrazne pomohli v poslednom desaťročí. Kroky SNB a BoJ tak môžu byť krátkodobé a negatívny tlak sa môže ešte zintenzívniť.
Graf USDJPY po intervencii
Dnešný výhľad
Dnešný fundamentálny kalendár prináša zasadnutie dvoch menových gigantov Európy. Zatiaľ, čo o 13:00 Bank of Englad povie klasickú „no comment“ (ponechanie sadzby na úrovni 0,5% a objem nákupu aktív na úrovni 200 mld. GBP). Tak trhy sa budú upriamovať na ECB, nie na 13:45, kde sa očakáva ponechanie úrokovej sadzby na úrovni 1,5%, ale na tlačovú besedu prezidenta ECB Tricheta o 14:30. Neočakávame pokračovanie naznačovania inflačných obáv a navršovania sadzieb ECB (negatívne pre EURo). Skôr sa zameriame na možnosť rozšírenia programu nákupu aktív ECB z trhu (španielske a talianske dlhopisy) a prípadné komentáre k spomaľovaniu európskej ekonomiky. Všetky faktory tak naznačujú riziko negatívneho dopadu na EURo, jedine nepochopiteľné tvrdenie o navršovaní sadzieb by mohlo EURo krátkodobo podporiť.
Graf talianskych splátok dlhu
Pred zajtrajším trhom práce z USA (Nonfarm Payrolls), rizikom externej pomoci Taliansku (talianska vláda musí do konca roka 2014 splatiť dlhy vo výške takmer 700 mld. eur, čo je pri súčasných výnosoch a úrokoch bez externej pomoci už takmer nemožné) tak preferujeme opätovne rizikový postoj. EURUSD by tak pod rizikovým výhľadom ECB, talianskej krízy udržiavať postoj pod 1,4380/1,44 a prípadne smerovať k prielomu 1,4260/40 pod tlakom obáv ECB o budúci vývoj (jedine stále tvrdenie ECB o navršovaní sadzieb môže tlmiť negatívny sentiment, ale iba krátkodobo).
Graf EURUSD
Autor: Valér Demjan | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7772 | 13.70 % |